اثرات مخرب و خطرناک جویدن ناخن بر سلامت جسم و روح

اثرات مخرب و خطرناک جویدن ناخن بر سلامت جسم و روح

اثرات مخرب و خطرناک جویدن ناخن

جویدن ناخن علاوه بر ایجاد احساس خجالت و داشتن ناخنهای زشت، اثرات خطرناک دیگری نیز دارد

➖ عفونتهای دهان
➖ مشکلات دندانی
➖ ناتوانی استفاده از دستها
➖ عفونت ناخن

اثرات مخرب و خطرناک جویدن ناخن,اثرات خطرناک جویدن ناخن, تثیر جویدن ناخن بر سلامت جسم و روح, بیماری ها و جویدن ناخن, خطرات خوردن ناخن یا مکیدن انگشت

عوارض و خطرات جویدن ناخن

ناخن جویدن معمولا ،سبب آسیب دائمی نمی شود. اما قطعاً نواقص و عوارض جانبی برای ناخن های تان دارد که در این بخش از سلامت  به بررسی آنها خواهیم پرداخت.
کودکان ممکن است عادات بد و نامطلوبی داشته باشند مثل مکیدن انگشت شست، پیچ دادن موی سر، دندان قروچه (ساییدن دندان ها به هم)، دست کردن به بینی، جویدن یک جسم مثل مداد، خاراندن وسواسی، کوبیدن سر، گاز گرفتن خودشان مثل دست، تکان دادن بدن مثل پا، چرخیدن، کندن پوست و حتی جویدن ناخن دست.در بسیاری از موارد، این اختلالات عادتی می توانند با کمک والدین، معلم و یا یک راهنمای مناسب برطرف شوند.

اما در موارد کمی، کودک این عادت را تا بزرگسالی نیز دارد که می تواند ارادی یا غیرارادی باشد. یکی از رایج ترین این اختلالات عادتی در بزرگسالان، جویدن ناخن است. فرد مبتلا معمولا ناخن های دستش را هنگام عصبانیت، فشار عصبی، خستگی و یا در محیط پر تنش می جود.

بر اساس آمار، جویدن ناخن در کودکان و نوجوانان شایع است، اما 5 درصد آن ها این عادت را تا بزرگسالی نیز با خود دارند.

 علل احتمالی جویدن ناخن
برخی محققان معتقدند رایج ترین علل جویدن ناخن شامل استرس، افسردگی و خستگی است. اثرات مخرب و خطرناک جویدن ناخن

سایر دلایل احتمالی جویدن ناخن و اختلالات عادتی دیگر عبارتند از : مصرف مواد مخدر به خصوص آمفتامین و کوکائین، اختلالات روانی مهم، بیماری های مغزی، عقب ماندگی ذهنی و نداشتن یکی از حواس پنج گانه اصلی مثل کر یا کور بودن.

علائم جویدن ناخن
اگر کودک برای مدت کوتاهی ناخن هایش را بجود، انگشتش را بمکد و یا دچار اختلال عادتی دیگر باشد، غیرعادی نیست. ولی وقتی این عادت دائمی و شدید شود، بایستی والدین و سایر افراد خانواده در پی درمان آن باشند.

علائم جویدن ناخن در یک فرد عبارتند از:
– کوتاهی و ناصافی ناخن های دست
– تبخال دهان
– عفونت ناخن که باعث قرمزی و التهاب پوست اطراف ناخن می شو (پارونیشیا)
– ضایعات انگشتان دست در اثر ویروس هرپس سیمپلکس
– در آمدن دندان خراب و آسیب دیده در کودک
– التهاب و خونریزی لثه
– شکستگی یا ترک دندان های جلویی
– زگیل هایی اطراف بستر ناخن
– قارچ ناخن

عوارض جویدن ناخن
علاوه بر احساس خجالت به دلیل جویدن ناخن و داشتن ناخن های زشت، اثرات منفی و خطرناک دیگری نیز این عادت زشت دارد، مانند:

1- عفونت های دهان
موقع جویدن ناخن، معمولا دست ها کثیف و آلوده هستند. لذا باکتری ها و میکروب های مضر روی دست باعث عفونت دهان، لب ها و لثه می شود.

آیا می دانید که حدود 2000 نوع عفونت پوستی در سالن های آرایش ناخن کشف شده است؟

آن وقت متوجه می شوید که شما با جویدن ناخن های خود در معرض ابتلا به چه بیماری هایی هستید.

2- مشکلات دندانی
ناخن ها سفت هستند و جویدن آن ها کاری سخت است. لذا اگر ناخن های خود را بجوید، دندان ها به خصوص دندان های جلویی خود را خراب می کنید.

این عادت حتی روی ظاهر دندان های شما نیز موثر است. لذا علی رغم داشتن دست هایی زشت، دندان های جلویی شما شکسته و ترک خورده می شوند.

 3- ناتوانی استفاده از دست ها
اگر عادت کرده باشید که مدام ناخن های خود را بجوید و دستتان داخل دهانتان باشد، نمی توانید به درستی وظایف شغلی خود را انجام دهید.

در موارد شدید، جویدن ناخن باعث می شود فرد نتواند کارهای عادی و روزمره خود را نیز انجام دهد.

4- عفونت ناخن
جویدن ناخن باعث می شود ناخن های شما ضعیف و سست شده و باکتری ها و قارچ ها وارد ترک های کوچک و زخم های روی ناخن شما شوند.

اگرچه برخی انواع عفونت های ناخن به راحتی درمان می شود، ولی برخی دیگر مثل قارچ ناخن به سختی بر طرف می شود.

5-می تواند رشد ناخن ها را از عجیب و غریب کند :
اگر به بافت اطراف ناخن های تان آسیب بزنید ممکن است رشد ناخن ها را برای همیشه متوقف کنید و این کار نیز، شکل ناخن ها را غیر طبیعی نشان می دهد و یا حتی می تواند لبخند شما را نیز خراب کند. چرا که باعث تراشیده شدن ،ترک خوردن و یا شکستن دندانها می شود.

6-با گذشت زمان ناخن جویدن حتی ممکن است باعث مشکلات مربوط به فک شود :
این کار،حتی می تواند شما را بیمار کند ،دست ها، محل ایجاد و تجمع میکروب و جرم هستند و زمانی که ناخن های تان را چندین بار در روز در دهانتان قرار میدهید، خطر ابتلا به بیماری های مختلف افزایش می یابد بعلاوه اینکه، می تواند باعث ایجاد آسیب پوستی نیز شود.

7-عفونت های دهان از خطرات ناخن جویدن

اگر قطعه ای بیش از حد بزرگ را از بین ببرید، می توانید پوست ظریف زیر ناخن خود را در معرض هر گونه از هزاران باکتری یا پاتوژن موجود در دهان قرار دهید تمام دهان ما پر از باکتری ست، بنابراین شما به راحتی می توانید خود را آلوده کنید.

8-التهاب از خطرات ناخن جویدن

ترکیب شیمیایی بزاق شما این امکان را به شما می دهد که چربی ها و سایر مولکول های غذایی را از بین ببرید ، در حالی که به هضم آن ها کمک می کند، اگر شما همواره ناخن هایتان را در دهان خود قرار دهید، پوست انگشت می تواند از نوک انگشتان شما آسیب ببیند و باعث سوزش گردد.

9-بیماری از خطرات ناخن جویدن

در حالیکه انگشتانتان را با باکتریهای دهانتان درمی اندازید، خبر بدی است که همه میکروارگانیزم های آلوده، بر روی انگشتانتان به دهان شما دسترسی دارند و احتمالا بدتر، دستان ما با انواع باقیمانده ها و پاتوژن ها و چیزهایی که در زیر ناخن های ما گیر می کنند، تماس خواهند داشت.این ناخن ها را، در دهان خود قرار می دهید و هیچ محدودیتی برای چیزهای بد که می تواند ناشی از سرماخوردگی های معمول و تبدیل آن به یک ویروس جدی گوارشی باشد ،نیست.
اثرات مخرب و خطرناک جویدن ناخن

ابتلا به بیماری های مختلف با جویدن ناخن

زگیل های صورت از خطرات ناخن جویدن

یک زگیل را تصور کنید، و مواد مسری آن، می توانند بر روی ناخن ها یا زیر آنها قرار بگیرند صورت یا دهان خود را با این ناخن های آلوده لمس کنید و آن وقت در معرض زگیل ها بر روی صورت یا گردن قرار گیرید، و پایان پذیرید!

تبخال دست از خطرات ناخن جویدن

خب، این چیزی نیست که با آن شناخته می شود، اما ایده این است در شرایط واقعی، به نام “تبخال خفیف” نامیده می شود. اگر تبخال دهانی دارید، که تقریبا 40٪ بزرگسالان از آن رنج می برند، ممکن است ،انگشتان خود را با ویروس آلوده کنید. این امر می تواند باعث تب شود، اما معمولا اولین علائم سوزش دردناک و سوزش در نوک انگشتان آلوده است.پس از یک یا دو هفته، شما همچنین می توانید زخم های حاوی مایع ،یا خون پر شده را که در طول دو هفته (و همچنین با درد) به وجود می آیند، را ایجاد کنید.

جویدن ناخن و ارتباط آن با مشکلات دندانی

مشکلات دندانی از خطرات ناخن جویدن

حفره هایی که ریشه های دندان های شما را نگه می دارند، می توانند با جویدن مزمن ناخن تغییر شکل داده و یا دچار کجی شوند. گزش ناخن، همچنین می تواند باعث ایجاد شکستگی در دندان های شما نیز شود.

جلوگیری و ترک عادت جویدن ناخن

ممکن است که در یک شب تغییری را مشاهده نکنید اما با کمی وقت گذاشتن و تلاش کردن می توانید این عادت را از بین ببرید این نکات را امتحان کنید.
ناخنهایتان را کوتاه کنید :
اگر به اندازه کافی بلند نباشند که با دندان های تان جویده شوند به ترک این عادت بسیار کمک خواهد کرد.

کوتاه کردن ناخن شیوه ای برای ترک عادت ناخن جویدن

آنها را با یک لاک بدمزه و تلخ بپوشانید:
طعم وحشتناک آن باعث می شود که قبل از جویدن ناخنتان، به آن کار، فکر کنید.
از مانیکور استفاده کنید:
با خرج کردن پول و گذراندن زمان در سالنهای زیبایی، باعث می شود که ناخن هایتان زیباتر به نظر برسد و از جویدن آن اجتناب کنید.

پوشیدن دستکش شیوه ای برای ترک عادت ناخن جویدن

دستکش بپوشید:
ممکن است کمی احمقانه به نظر برسد، اما با این کار به ناخن هایتان دسترسی ندارید و مانع از دسترسی به آنها میشوید .اگر دستکش در برنامه روزانه شما جایی ندارد ،با استفاده از برچسب ناخن روی آنها را بپوشانید ، این کار می تواند نتیجه مشابهی داشته باشد.
عوامل محرک خودتان را پیدا کنید:
توجه داشته باشید که در چه زمانها و چه احساساتی شروع به جویدن ناخن می کنید و راه حل هایی برای مقابله با این احساسات پیدا کنید.
ارسال شده در تاریخ 29 آگوست 2019 توسط خدیجه ص با موضوع مطلب علمی
بازدید : 1,297
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.