استفاده از کیسه یخ در گرمازدگی و گذاشتن در نقاط صحیح

استفاده از کیسه یخ در گرمازدگی و گذاشتن در نقاط صحیح

استفاده از کیسه یخ در گرمازدگی

در این حالت سیستم تنظیم کننده دمای بدن، به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در هوای گرم یا تولید بیش از حدّ گرما در بدن و یا وجود هر دو حالت، از کار می افتد.

علائم گرما زدگی خفیف شامل درد در شکم، بازو و ساق است و به علت کمبود آب و املاح در اثر تعریق زیاد بوجود میاید. برای درمان آن باید ورزش را متوقف کرد، عضلات دردناک را به آرامی کشش داد و آب خنک حاوی املاح نوشید.

درحالت گرمازدگی بدن نمی تواند گرمای اضافی خود را دفع کند، در نتیجه دمای بدن بسیار افزایش می یابد که می تواند موجب آسیب رساندن به اندام های اصلیشود.

نقاط صحیح برای گذاشتن کیسه یخ در هنگام بروز گرمازدگی

فرد را فورا به سایه و جای خنک منتقل کرده و روی شریان های اصلی بدن کیسه یخ قرار ده

استفاده از کیسه یخ در گرمازدگی, کیسه یخ در گرمازدگی بهترین درمان ,نقاظ مناسب برای گذاشتن کیسه یخ ,رفع گرمازدگی ,نقاط صحیح برای گذاشتن کیسه یخ در گرمازدگی
 گرمازدگی علائم متفاوتی دارد که از جمله آنها می توان به  پوست خشک و داغ – عدم تعریق – پوست ابتدا قرمز شده و سپس رنگ پریده یا کبود می شود – تنفس کوتاه و سریع – نبض سریع و ضعیف – افزایش دمای بدن به بیش از 40 درجه – سردرد – گرفتگی عضلات – گشادی مردمک چشم اشاره کرد.
در هنگام برخورد با فردی که دچار گرمازدگی شده است اقدامات مختلفی می توان انجام داد که به شرح زیر است:
1- لباس های فرد گرمازده را درآورده و بدن او را در آب سرد فرو برید و یا  با استفاده از یک پارچه یا حوله یا اسفنج ، بدن فرد را با آب سرد خیس کنید یا اینکه قطعات یخ را به آرامی به بدن فرد بمالید.اگر مقدار آبی که در اختیار دارید کم است، ابتدا سر و گردن او را خنک کنید. تکه های یخ را روی گردن ، زیر بغل و کشاله ران او قرار دهید.
2- بعد از حمام گرفتن، فرد را در مکان خنکی قرار دهید.
3- پاهای فرد را در محل بالاتری نسبت به بدن او قرار دهید تا جریان خون بیشتر به طرف سر او برود.
4- دست ها و پاهای فرد را ماساژ دهید تا خونی که خنک شده، به سمت مغز و مرکز بدن او برود.
5 – اگر شخص به هوش است، او را تشویق کنید تا کم کم آب یا یک نوشیدنی خنک بنوشد.
یکی از راه های برطرف کردن گرمازدگی حاد گذاشتن مستقیم یخ روی بدن فرد مبتلا به گرمازدگی می باشد که در ادامه نقاط صحیح برای گذاشتن کیسه یخ در هنگام بروز گرمازدگی را مشاهده می کنید.
تعریف این وضعیت از لحاظ پزشکی اینست که درجه حرارت مرکزی بدن از 40 درجه سانتیگراد بیشتر شود. علائم آن بصورت تهوع، تشنج، کاهش سطح هوشیاری و کما است. سریعا با اورژانس تماس بگیرید. بیمار را در یک وان یخ قرار دهید. تمام لباسهای او را درآورید. تکه های یخ را در زیر بغل، کشاله ران و گردن بیمار قرار دهید.
ارسال شده در تاریخ 19 می 2019 توسط امید ازادمرد با موضوع مطلب علمی
بازدید : 1,673
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.