بررسی علائم سرطان حنجره و گلو تشخیص آن در مراحل ابتدایی دشوار است

بررسی علائم سرطان حنجره و گلو تشخیص آن در مراحل ابتدایی دشوار است

بررسی علائم سرطان حنجره و گلو

 

تشخیص سرطان گلو و حنجره در مراحل ابتدایی دشوار می باشد.

علائم رایج سرطان گلو و حنجره شامل:

▪️تغییر صدا
▪️مشکل در قورت دادن غذا
▪️کاهش وزن
▪️گلو درد
▪️نیاز مداوم به صاف کردن گلو
▪️سرفه های مداوم (گاهی سرفه های خونی)
▪️تورم غدد لنفاوی در گردن
▪️خس خس کردن
▪️گوش درد
▪️خشونت صدا

بررسی علائم سرطان حنجره و گلو ,علائم سرطان حنجره و گلو ,نشانه های سرطان گلو ,شناخت سرطان گلو ,نشانه های سرطان حنجره و گلو

گرفتگی صدا یا تغییرات عجیب در صدا

رشد سلولی غیر طبیعی در گلو می تواند در تارهای صوتی آغاز شود. بر همین اساس، یکی از نخستین نشانه های سرطان گلو تغییر مشهود در تن صدای فرد است.

گرفتگی طولانی مدت صدا برای بیش از سه هفته یا تغییر ناگهانی در صدا دلایل کافی برای مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق‌تر شرایط هستند. گاهی اوقات، ممکن است یک عفونت یا مشکلات مرتبط با سیگار کشیدن زمینه ساز این شرایط شده باشند، اما امکان بروز مساله ای جدی‌تر مانند سرطان نیز وجود دارد.

احساس درد در گلو

در نظر گرفتن یک گلو درد ساده به عنوان نشانه یا علامتی از سرطان دشوار است. اغلب، این ناراحتی به واسطه یک عفونت ناشی از بیماری تنفسی شکل می گیرد.

با این وجود، گلو درد پایدار یا آنچه متناوب به نظر می رسد باید زنگ خطر را به صدا درآورده و در پی شناسایی دلیل این شرایط باشید.

ظهور تومورها در منطقه گلو می تواند موجب عود این نشانه شود. همچنین، ممکن است هنگام بلع یا فریاد زدن درد تشدید شود.

بوی بد دهان

اگر با بوی بد دهان مواجه هستید و با رعایت بهداشت دهان و دندان نیز تغییری در این شرایط ایجاد نمی شود، این می تواند نشانه ای از بروز مساله ای جدی‌تر باشد. اگرچه نباید خیلی سریع نتیجه گیری کرده و نگران سرطان شوید، اما نباید آن را نیز نادیده بگیرید.

بیماران مبتلا به سرطان گلو به طور معمول با دشواری در کنترل بوی بد دهان و نفس خود مواجه هستند. این شرایط حتی پس از مسواک زدن یا استفاده از محصولات بهداشت دهان و دندان نیز همچنان پایدار باقی می ماند.

دشواری در تنفس

دشواری در تنفس که به نام تنگی نفس (Dyspnea) نیز شناخته می شود می تواند یکی از نشانه های اولیه سرطان گلو باشد. این شرایط ممکن است به بروز یک انسداد در دستگاه تنفسی اشاره داشته باشد.

دشواری در تنفس می تواند به واسطه یک عفونت شدید شکل گرفته باشد، اما می تواند نشانه ای از وجود تومورها نیز باشد.

تورم در گردن

تورم گردن می تواند به دلایل مختلفی شکل بگیرد. سرطان گلو یکی از دلایل نگران کننده تورم گردن است زیرا تومور می تواند به غدد لنفاوی اطراف گلو گسترش یابد.

این نشانه دلیل خوبی برای مراجعه فوری به پزشک است زیرا می تواند نشانه ای از وخیم‌تر شدن شرایط سرطان باشد.

نیاز مداوم به سرفه

بیماران مبتلا به مشکلات تنفسی یا آلرژی ها به طور معمول با سرفه مکرر در نتیجه واکنش سیستم ایمنی به وجود عامل خارجی مواجه هستند.

زمانی که مشکلی در گلو وجود دارد، این شرایط می تواند حالت مزمن به خود بگیرد.

در ابتدا، ممکن است سرفه ای خشک به نظر برسد که با سوزش و تحریک همراه است. سپس، زمانی که تومور رشد می کند، این شرایط می تواند موجب بروز زخم یا خونریزی شود. بررسی علائم سرطان حنجره و گلو

تنفس پر سر و صدا

زمانی که در مراحل اولیه به تومور رسیدگی نشود، سلول های سرطانی به تقسیم شدن ادامه داده و موجب درد شدید در اطراف بافت ها می شوند.

در نتیجه، تکثیر سلول های سرطانی می تواند موجب بروز یک انسداد در دستگاه تنفسی شود که ایجاد صدا هنگام تنفس را به همراه دارد.

این سر و صدا به نام سوت تنفسی حنجره ای شناخته می شود و تنگی فضای بین تارهای صوتی دلیل شکل گیری آن است.

در صورت عدم درمان زودهنگام، سرطان می تواند موجب انسداد کامل و در نتیجه خفگی و مرگ شود.

دشواری در بلع

بیشتر بیماران مبتلا به سرطان گلو به واسطه دشواری در بلع با کاهش وزن چشمگیر مواجه می شوند.

ظهور تومور موجب باریک شدن دهانه مری شده و گیر کردن غذا در این اندام را به همراه دارد. این شرایط به نوبه خود موجب ضعف ماهیچه ای و افزایش عود بازگشت اسید معده به مری می شود. پس از شناسایی این علائم، مراجعه فوری به پزشک اهمیت دارد.

پزشک پس از معاینه و ارزیابی علائم شما، ممکن است آزمایش اندوسکوپی یا آزمایش های دیگر برای تایید تشخیص را تجویز کند. از این رو، نشانه ها و علائم اولیه سرطان گلو را نادیده نگرفته و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید. این اقدام می تواند تفاوت بین مرگ و زندگی را مشخص کند.

 

گلودرد

گلودرد به ندرت عاملی نگران کننده در نظر گرفته می شود، زیرا می تواند به واسطه دلایل بی ضرر بسیاری مانند آلرژی های فصلی یا سرماخوردگی شکل گرفته باشد. به طور کلی، گلودرد نشانه ای موقتی یا نشانه اولیه سرماخوردگی است.

با این وجود، گلودرد می تواند نشانگر ابتلا به سرطان گلو نیز باشد. در شرایطی که تشخیص بین نشانه ای از سرماخوردگی یا سرطان گلو بودن دشوار است، در مورد دوم درد پس از گذشت چند روز یا چند هفته از بین نمی رود. در اصل، اگر بدون نشانه ای از سرماخوردگی به گلودردی دردناک مبتلا شده اید و این شرایط پس از گذشت یک هفته یا بیشتر از بین نرفته است، بهتر است برای تشخیص دقیق به پزشک مراجعه کنید.

درد دهان

همانند بسیاری دیگر از نشانه های این فهرست، درد دهان لزوما به معنای بروز موردی نگران کننده نیست. این شرایط می تواند به واسطه دلایل بسیاری شکل بگیرد، که از سوختن زبان به واسطه خوردن غذای داغ تا استفاده نادرست از مسواک را شامل می شوند. البته، درد دهان می تواند به واسطه بهداشت ضعیف دهان و دندان نیز شکل بگیرد.

 

اما این درد باید پس از گذشت مدتی از بین برود، به ویژه در افرادی که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت می کنند. نشانه های جدی دیگر نیز می توانند به بروز مشکلی جدی اشاره داشته باشند، که از آن جمله می توان به وصله های قرمز و سفید روی لثه ها، زبان، یا پوشش داخلی دهان اشاره کرد. خونریزی لثه و درد در آرواره می توانند از نشانگرهای دیگر باشند، که درد دهان به واسطه دلیلی جدی، مانند سرطان سر و گردن، شکل گرفته است. اگر با این قبیل نشانه ها مواجه شده و درد دهان پس از گذشت چند روز بهبود نیافت، بهترین گزینه مراجعه به پزشک یا دندانپزشک برای بررسی دقیق شرایط است.بررسی علائم سرطان حنجره و گلو

علل سرطان گلو

سرطان گلو در مردان بیشتر از زنان است. عادت های خاصی از شیوه زندگی باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان گلو می شوند، از جمله:

سیگار کشیدن

مصرف بیش از حد الکل

تغذیه نامناسب

قرار گرفتن در معرض آزبست

بهداشت دهان و دندان نا مناسب

سندرم های ژنتیکی

سرطان گلو با انواع خاصی از عفونت های ویروسی پاپیلوم (HPV) همراه است. HPV یا زگیل تناسلی یک ویروس منتقل جنسی است. با توجه به مراکز درمان سرطان آمریکا، عفونت HPV یک عامل خطر برای برخی از سرطانهای دهان و دندان است.

سرطان گلو نیز با سایر انواع سرطان ارتباط دارد. در واقع، برخی از افراد مبتلا به سرطان گلو در همان زمان با سرطان مری، سرطان ریه و یا سرطان مثانه تشخیص داده می شوند. این ممکن است به این دلیل باشد که این سرطان ها دارای عوامل خطرزای مشابه هستند.

 

ارسال شده در تاریخ 1 اکتبر 2019 توسط خدیجه ص با موضوع مطلب علمی
بازدید : 5,109
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.