تغذیه با شیر مادر نشانه ها و علائم کافی بودن شیرمادر

تغذیه با شیر مادر و نشانه های کافی بودن شیرمادر

تغذیه با شیر مادر,  نشانه های کافی بودن شیرمادر, خواص تغذیه با شیر مادر,  تشخیص کافی بودن شیرمادر, فواید تغذیه با شیر مادر,  علائم کافی بودن شیرمادر, علت کم بودن شیر مادر

✔️نشانه های کافی بودن شیرمادر

▪️خواب راحت برای۴_۲ساعت
▪️دفع ادرار۸_۶بار درروز
▪️دفع مدفوع۵_۲بار درروز
▪️شادابی پوست،هوشیاری وسلامت ظاهری
تغذیه با شیر مادر, نشانه های کافی بودن شیرمادر, خواص تغذیه با شیر مادر, تشخیص کافی بودن شیرمادر, فواید تغذیه با شیر مادر, علائم کافی بودن شیرمادر, علت کم بودن شیر مادر

نکات مهم درباره شیر مادر

از مهمترین عوامل تاثیرگزار در کیفیت و کمیت شیر مادران است. استرس، علاوه بر کم کردن میزان شیر، کیفیت آن را نیز دچار تغییراتی خواهد کرد که می تواند باعث کاهش تمایل نوزاد به مکیدن پستان شود که این مساله، خود دور باطلی را به وجود می آورد که به کاهش بیشتر شیر منجر خواهد شد.

بوی نامطبوع شیر مادر

به گفته یک متخصص طب سنتی، مادران شیرده علاوه بر اینکه باید آگاهی های لازم برای سیرکردن شیرخوار خود را کسب کنند، کیفیت شیر خود را نیز باید مورد توجه قرار دهند تا در صورت رقیق، کم حجم یا بوی نامطبوع بتوانند با اصلاح برنامه غذایی خود، کیفیت شیرشان را افزایش دهند.

یک دکتر طب سنتی، با اشاره به اینکه پس از زایمان، اولین اقدام مادر، شیردهی به نوزاد است، گفت:شیری که به نوزاد داده می شود باید از مقدار کم شروع شده و به تدریج زیاد شود و تا زمانی که کودک درخواست شیر نکند به او شیر ندهند.

مقدار شیر دادن به نوزاد

او با اشاره به اینکه علامت درخواست شیر، دست و پا زدن و گریه نوزاد است افزود:مادران باید از پر کردن بیش از حد معده شیرخوار پرهیز کنند و بعد از شیر دادن، در صورت امکان او را بخوابانند زیرا خواب به هضم شیر در کودکان شیرخوار کمک می کند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه، با اشاره به اینکه شیر مادر باید کیفیت و خصوصیات لازم را داشته باشد تا بتواند شیرخوار را سیر و به رشدش کمک کند بیان کرد:شیر مادر باید قوام معتدل داشته باشد. به این منظور بهتر است قطره ای از شیر را بر روی ناخن بچکانید، اگر جریان یافت به معنای آن است که شیر رقیق است و اگر ثابت ماند، یعنی غلیظ است و اگر کمی جریان پیدا کرد و سپس متوقف شد، به معنای آن است که شیری معتدل است. مقدار شیر هم باید در حد متوسط باشد و زیادی آن دلیل رطوبت و کمی آن، اغلب دلیل خشکی مزاج است. رنگ شیر باید سفید و خوشبو باشد و کف زیادی ایجاد نکند.

رفع بوی بد شیر مادر

به گفته این متخصص فیزیولوژی، برای اصلاح شیر بدبو مصرف مقدار کمی سرکه همراه غذاها، ورزش معتدل، شست وشوی بدن با آب گرم و پرهیز از غذاهای بودار توصیه می شود.

راهکار غلیظ شدن شیر مادر

وی برای غلظت پیدا کردن شیر رقیق نیز، پرهیز از ورزش و توصیه به سکون و آرامش و خواب زیاد و مصرف غذاهای مقوی را لازم دانست و در خصوص علت کم بودن شیر برخی مادران اظهار کرد:اگر این کمی شیر به دلیل حرارت بالای بدن مادر باشد برای تعدیل آن، مصرف غذاهای با طبع سرد و خنک کردن سینه با کمپرس آب سرد توصیه می شود اما اگر علت کمی شیر، سردی بدن باشد باید از غذاهای معتدل رو به گرم استفاده شود. خوردن زردک و تخم آن مفید است، ضمن اینکه مالیدن روغن بابونه به سینه ها به صورت دورانی از قاعده سینه به سمت پایین هم توصیه شده است.

ارسال شده در تاریخ 7 سپتامبر 2018 توسط خدیجه ص با موضوع فرزند
بازدید : 1,501
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.