خواص جینسینگ گیاه افزایش دهنده توان جنسی آقایان و قدرت بدنی

خواص جینسینگ یا همان گیاه عشقه آسیایی + مضرات آن

خواص جینسینگ را در سایت ایران پاتوق بخوانید : این گیاه عشقه آسیایی باعث شادابی ، رفع چین و چروک صورت ، افزایش قدرت بدنی و جنسی مردان , بیشتر شدن ایمنی بدن ، افزایش طول عمر ، بهبود فعالیت ذهنی ، از بین بردن استرس و رفع سر دردهای شدید می شود. 

خواص جینسینگ یا همان گیاه عشقه آسیایی

خواص جینسینگ یا همان گیاه عشقه آسیایی

معرفی جینسینگ یا همان گیاه عشقه آسیایی

کلمه جینسینگ انگلیسی برگرفته از یک کلمه ی چینی به معنای «ریشه ی گیاه» است که به آن گیاه عشقه آسیایی نیز می‌گویند و به ویژگی شکل انشعاب ریشه، که شبیه به پاهای انسان است اشاره دارد.

کلمه جینسنگ از واژه چینی «رینشین» اقتباس شده و اشاره دارد به شکل دو شاخه ی ریشه ی این گیاه که شبیه پاهای یک مرد است. و شباهت خاصی به شکل و قیافه انسان دارد.

نام فارسی: جینسینگ

تیره : عشقه Araliaceae

نام انگلیسی :Ginseng

نام علمی :Panax ginseng

گیاه عشقه آسیایی یا جینسینگ گیاهی است که در کره، شمال شرقی چین و شرق سیبری رشد می‌کند. مردم از    ریشه گیاه برایساختن دارو استفاده می‌کنند مردم کشورهای آسیایی تصور می‌کنند که، عشقه یا جینسینگ شاه تمامی گیاهان است. گاهی اوقات بخش اصلی این ریشه به بدن انسان شباهت پیدا می‌کند و دارای جوانه‌های تیغ داری است که، شبیه دست و پای آدمی است. کارشناسان گیاهان دارویی، صدها سال پیش، از شکل ظاهری عشقه استنباط می‌کردند که عشقه می تواند تمامی بیماری‌های انسان را درمان کند. چینی ها نه تنها عقشه را داروی تمامی بیماری‌ها تلقی می‌کنند لیکن، آن را سبب طول عمر، قوت و عقلانیت می‌دانند.

گیاه عشقه آسیایی دارای برگ‌هایی است که، بصدد دایره‌ای دور ساقه مستقیمی می‌پیچند. گلهای چتری سبز مایل به زرد، در مرکز این گیاه می‌رویند. چین چروک موجود در گردنه ریشه، گویای میزان سن این گیاه است. این مسأله از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که، سن عشقه تا به چهار پنج سال نرسیده باشد، خاصیت دارویی ندارد.

گیاه عشقه آسیایی

گیاه عشقه آسیایی سبب افزایش میزان توانایی، قوت و شادابی می‌شود.این خواص سبب می‌شود که، این گیاه همانند قهوه نقش یک محرک را بازی کنند. زودرنجی، تپش قلب، اعتیاد و نگرانی در زمره پاره‌ای از عوارض جانبی ناشی از مصرف گیاهان محرک است. مصرف عشقه در افراد مسن می تواند فاصله زمانی لازم برای رجعت از حالت بیماری یا جراحی را کوتاه‌تر کند. این گیاه دارویی در رفع مشکل عدم تمرکز به شما کمک می‌نماید. جینسینگ در درمان مشکلاتی مانند پیری زودرس و سریع، زوال حافظه، بیماری قلبی، سرطان و آرتریت مفید است.

خواص جینسینگ یا همان گیاه عشقه آسیایی

خصوصیات گیاه جینسینگ 

جینسینگ گیاهی از تیره ی عشقه ، دایمی، بسیار کند رشد به حدی که به سال‌ها وقت برای بلوغ خود نیازمند است.

ریشه ی آن ضخیم، بزرگ و گوشتی است و طول آن به ۵ تا ۷ سانتی متر می رسد. قسمت اصلی ریشه حالت دوکی شکل دارد و در انتها معمولا ۲ شاخه میشود.

معمولا ریشه های کوچکی نیز از اطراف آن رشد می کنند. ریشه ی این گیاهان در بین دوران ۳ تا ۱۰ سالگی گیاه قابل برداشت است و در صورتی که برداشت نشود، به تدریج فرسوده می شود و تغییر شکل می دهد و به حالت چوبی در می آید.

( تیره عشقه شامل گیاهانی پراکنده در هند، مالزی و نواحی گرم آمریکا است. فقط بعضی از انواع زینتی و معدودی از گونه های دیگر آن در سایر نواحی به غیر از آنچه که ذکر شد پراکندگی دارند. این تیره شامل ۸۰۰ گونه است. گیاهانی به صورت درختچه های راست یا بالا رونده و به ندرت علفی هستند. برگ‌هایی با پهنک بزرگ، ساده یا مرکب از برگچه ها دارند. گل های آنها کوچک به رنگ سفید یا زرد منظم ، نر – ماده یا منحصرا دارای یکی از اجزا گل، به ندرت دو پایه و مجتمع به صورت چتر یا سنبله است.)

گیاه جینسینگ از سن ۴ سالگی به بعد شروع به گل دادن می کند و پس از سپری کردن حدودا ۴ تا ۶ سال از عمر خود، ریشه هایش، به بلوغ می رسند.

برگ‌های گیاه جینسینگ مرکب و دارای ۵ تا ۷ برگچه که به طور گروهی با دمبرگ‌های خود از یک نقطه خارج و تشکیل یک برگ مرکب را می‌دهند. هر برگچه، بیضی با کناره‌ی دندانه دار منظم، نوک تیز و با گلبرگ‌های مشخص هستند.

جالب این که اهمیت این گیاهان در چین تا به حدی است که صادرات بذر این گیاه ممنوع است و از گیاهان تحت حفاظت در این سرزمین به شمار می آیند. همچنین در کشور روسیه کندن گونه های وحشی این گیاهان غیر قانونی است.

این گیاه در مناطق متروکه و دور از دید مردم به صورت وحشی رشد می کند. در مناطق سایه دار و گوشه و کنار جنگل‌ها به طور پراکنده و غیر انبوه و همچنین در تپه ها یافت می شود. مزه و طعم آن تقریبا به شیرین بیان شباهت دارد.

جینسینگ آمریکایی، گیاه بومی مناطق کبک کانادا، منیتوبا (منطقه سرخ پوستی) تا مناطق فلوریدا، آلاباما، لوئیزانا و آرکانزاس است و به مقیاس وسیعی در آمریکا کشت می شود و رشد آهسته ای دارد به طوری که ۵ تا ۷ سال طول می کشد تا از تخم جوانه بزند.

خواص جینسینگ یا همان گیاه عشقه آسیایی

همیشه یک جریب زمین محصور شده برای کشت و پرورش این گیاه در نظر گرفته میشود.

( ۱ جریب بین المللی برابر است با ۲۵۰۰ متر مربع و در افغانستان هر جریب معادل ۲۰۰۰ متر مربع است.)

جینسینگ آسیایی، بومی چین و کره است و در طب سنتی چین و همچنین در رشته های گوناگون پزشکی برای قرن‌ها مورد استفاده قرار گرفته است.

جینسینگ آسیایی، یکی از چندین گونه های حقیقی و بهترین جینسینگ است. سایر گونه ها مانند جنسینگ آمریکایی نیز در طب قابل استفاده هستند. گیاهی به نام جینسینگ سیبری، یک جینسینگ واقعی نیست. بهترین انواع جنسینگ نوع آسیایی آن است.

ریشه های جینسینگ فقط در فصل پاییز جمع آوری می شوند چراکه فقط در این حالت است که می توانند حالت گوشتی و ظاهر مناسب و مطبوع خود را حتی پس از خشک شدن نیز حفظ کنند.

قسمت های مورد استفاده:

جینسینگ -1

خواص جینسینگ یا همان گیاه عشقه آسیایی

ریشه که ضخامت آن به ۱ تا ۵ سانتی متر می رسد.

خواص این گیاه به دلیل وجود ترکیبات خاص به نام جینسینوساید در ریشه ی این گیاه است. هر چه ریشه ی این گیاه پیرتر شود، تجمع جینسینوسایدها نیز افزایش می یابد

لذا می توان گفت با افزایش تدریجی سن گیاه خواص درمانی و دارویی ریشه ی آن نیز افزایش می یابد.

ریشه جینسینگ می تواند بیشتر از صدها سال زندگی کند. ولی به تدریج تغییراتی در ساختار آن حاصل می شود.

شواهد به دست آمده حاکی از آن است که این گیاه برای از بین بردن آثار ناشی از خستگی و ضعف قوای ذهنی و جسمی موثر است و برای درمان بیمارانی که از دردهای سینه (بیماری‌های ریوی) شکایت دارند نیز پیشنهاد می شود.

همچنین این گیاه قادر به از بین بردن تومورها و افزایش طول مدت زندگی افراد است.

ترکیبات گیاه عشقه

فرآورده های حاصل از گیاه عشقه آسیایی، از ریشه و جوانه های بلند و نازک آن به نام مویه‌های ریشه تهیه می‌شوند. عناصر ترکیبات شیمیایی اصلی موجود در جینسینگ آسیایی عبارتند از «جنسنوید» ، گلوکان، «پلی ساکارید، پتید»، «التول» و «روغن مایع».

این گیاه دارای گلوکوزیدهای استروئیدی به نام پانا کیلون، یک ساپونین به نام پاناکسوزید یا پاناکسین، مواد صابونی، یک اسانس روغنی فرار به نام پاناسین و یک هورمون و ویتامین B و ویتامین D ترکیبات استیلنی، استرول‌ها و سرانجام یک گلوکوزید به نام جینسینگ می باشد.

علاوه بر این جینسینگ سرشار از ویتامین های B6 ، A و فلز روی است.

نحوه مصرف

جینسینگ

از فرآورده های استاندارد عشقه استفاده کنید. دسترسی به فرآورده استاندارد، تنها راه حصول اطمینان از کیفیت فرآورده گیاهی است.

تهیه چای جینسینگ

برای تهیه چای جینسینگ، مقداری آب را  در ظروف غیر فلزی مانند قوری لعابی یا چینی یا پیرکس بجوشانید. مقداری از ریشه ی خشک شده و کوبیده جینسینگ (حدود ۱ تا ۳ گرم ) را به آب جوش اضافه کنید.

سپس شعله را کم کنید و اجازه دهید تا به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بجوشد. در صورت تمایل می توانید بیشتر از این مدت نیز آن را بجوشانید، تا جایی که آب به نصف مقدار اولیه اش برسد، سپس صبر کنید تا چای کمی سرد شود و دمای آن به دمای اتاق برسد.

این توصیه ای است که در طب سنتی چین به آن اشاره شده و پیشنهاد شده است که این چای به صورت ولرم نوشیده شود. بهتر است که روزانه، ۱ یا ۲ فنجان از این چای بنوشید.

ریشه ی گیاه جینسینگ را می توان به صورت قطعه قطعه استفاده کرد. توجه کنید که ریشه ها در هنگام تهیه چای آن و نیز تا پایان مرحله خنک شدن، باید در داخل قوری بمانند.

دم کردن ریشه کمک می کند تا نرم و قابل استفاده شود. علاوه بر این می توان با قرار دادن تعدادی از ریشه ها در ماکروفر، آنها را نرم و قابل برش کرد.

دقت کنید که ریشه ها هنگام گرم کردن، نسوزند. می توانید آنها را بسیار نرم بکوبید و به تنهایی یا مخلوط با عسل میل کنید.

مصرف ۱ تا ۲ گرم پودر جینسینگ خالص و مرغوب در روز توصیه شده است، یا این که می توانید قطعه ای از ریشه ی آن را به اندازه ی یک سکه، روزانه مورد استفاده قرار دهید.

ریشه ی خشک شده برای ساخت قرص یا کپسول، عصاره و چای و همچنین کرم ها یا سایر فرآورده ها برای استعمال خارجی، مورد استفاده قرار می گیرد.

در کشور چین طرز استفاده از جینسینگ به این شکل بوده است که اول آن را تمیز میشستند بعد آن را همراه با بال مرغ و قارچ و سبزیجات کوهی در درون ظروف گرد سنتی که مخصوص چینی‌هاست، روی هیزم آتش طبخ می کردند بدون اینکه ادویه خاصی به آن اضافه کنند، بعد از آماده شدن آن را مصرف می کردند که بسیار پر انرژی بوده و بهترین مرهم برای تقویت قوای جسمانی و جنسی در افراد کم توان بود.

خواص جینسینگ یا همان گیاه عشقه آسیایی

خواص جینسینگ یا همان گیاه عشقه آسیایی

عصاره:

عشقه سفید یا قرمز را که به طور استاندارد حاوی، مصرف بصورت گیاه تازه یا خشک شده ۱/۵ درصد «جنسنوسیده» است و با نشان Rg1 مشخص شده است، مصرف کنید. میزان تجویزی عبارت است از ۱ تا ۲ گرم ریشه تازه، ۰/۶ تا ۲ گرم ریشه خشک شده یا ۲۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم عصاره مایع که روزانه مصرف شود. اگر سالم هستید و جینسینگ یا عشقه را به منظور افزایش بازدهی فیزیکی یا فکری خود، پیشگیری از بیماری یا بهبود مقاومت بدن در قبال فشار روحی مصرف می کنید، روزانه به مدت ۱۵ تا ۲۰ روز ۱ تا ۲ گرم ریشه تازه، ۰/۶ تا ۲گرم ریشه خشک، یا ۲۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم عصاره مایع مصرف کردهسپس به مدت دو هفته مصرف آن را قطع کنید. برای تقویت روند بهبود پس از بیماری، افراد مسن باید روزانه دو بار نیم گرم عشقه به مدت سه ماه مصرف کنند. سپس، مصرف آن را متوقف نمایند و یا اینکه روزانه دو بار، نیم گرم عشقه به مدت یک ماه مصرف و آنگاه دو ماه وقفه ایجاد نمایند. در صورت تمایل این روند مصرف از سر گرفته شود.

خواص درمانی جینسینگ

جینسینگ -2

خواص جینسینگ یا همان گیاه عشقه آسیایی

طبیعت گیاه جینسینگ گرم و خنک است.

توجه: این گیاه عمدتا نقش حفاظتی و پیشگیری کننده دارد و کمتر به عنوان درمان قطعی و سریع بیماری‌ها موثر است.

خواص دارویی گیاه جینسینگ به طور خلاصه عبارتند از: افزایش توان ذهنی، افزایش قدرت جسمانی، بهبود فعالیت حافظه، افزایش شادابی و نشاط، افزایش قدرت تحمل و پایداری، از بین بردن استرس، مقابله با پیری و عوارض آن، تقویت سیستم ایمنی بدن، تنظیم سوخت و ساز متابولیسم بدن.

جلوگیری از سردرد، بهبود بی خوابی و بد خوابی، کاهش عوارض یائسگی، برطرف ساختن یا بهبود مشکلات جنسی، رفع خستگی، ضعف و بی حالی، افزایش قدرت سیستم قلبی و عروقی.

تنظیم فشار خون (کاهش دهنده ی فشار خون در صورت بالا بودن آن و افزایش دهنده ی فشار خون در صورت پایین بودن آن)، تنظیم سطح قند خون بدن، مقابله با افسردگی، تقویت کننده‌ی قوای عمومی بدن و به ویژه تقویت کننده‌ی توانایی جنسی مردان، کاهش میزان و شدت سرماخوردگی در فصل زمستان.

عوارض جانبی، موارد احتیاط و منع مصرف:

اگرچه جینسینگ عموما بی خطر است، اما عوارض جانبی هم دارد. سردرد، بی قراری، مشکلات خواب، بینظمی در ضربان قلب، تحریک پذیری، تنگی نفس، اسهال، استفراغ و خون دماغ از عوارض جانبی آن است.

شایع ترین عوارض جانبی سردرد و اختلالات خواب و بروز مشکلات خفیف گوارشی است. جینسینگ آسیایی می تواند باعث واکنش های حساسیتی شود.

گزارشات حاکی از حساسیت و درد پستان ها، بی نظمی قاعدگی و فشار خون بالا در ارتباط با محصولات جینسینگ آسیایی است، اما اجزا این محصولات تجزیه و آنالیز نشده اند. بنابراین اثرات گزارش شده فوق ممکن است ناشی از گیاه دیگر یا داروی دیگری در محصول بوده باشد.

جینسینگ آمریکایی برای افراد با اختلال کبدی یا کلیوی و نیز در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی شود.

تداخلات دارویی:

همان طور که در بالا ذکر شد، این گیاه نقش درمانی قطعی ندارد، پس وقتی افراد به برخی بیماری ها مبتلا هستند، مخصوصا اگر دارو می خورند، باید از مصرف مقدار زیاد یا طولانی مدت جینسینگ پرهیز کنند، مانند:

مبتلایان به فشار خون بالا، بیماران قلبی، مبتلایان به اندومتریوز، افراد مبتلا به شیزوفرنی، افراد مبتلا به دیابت (باید مراقب افت قند خون خود باشند)، افراد مبتلا به بی خوابی، زنان باردار و شیرده (جینسینگ) شبیه هورمون استروژن عمل می کند، کسانی که آسپیرین، وارفارین و داروهای کاهش دهنده ی فشار خون مصرف می کنند، نباید جینسینگ مصرف کنند.

همچنین باید از مصرف سایر مواد محرک مانند چای، قهوه و نوشابه های کولادار همراه با جینسینگ خودداری نمود.

نحوه‌ی کاشت و تکثیر:

تکثیر این گیاه از طریق بذر آن صورت می گیرد.

خواص جینسینگ یا همان گیاه عشقه آسیایی

انواع جینسینگ

۱-جینسینگ کره ای یا چینی

جینسینگ در برخی مناطق کوهستانی هند و چین کاشته میشود و از نظر ریشه غده ای مورد توجه می باشد. در چین و ژاپن از جوشانده یا دم کرده غده زیرزمینی خشک آن برای نرم کردن سینه و به عنوان مقوی معده و تب بر استفاده می شود. در هند و چین جوشانده ساقه ضخیم زیرزمینی به عنوان تقویت و تجدید قوا در دوره نقاهت بیماران و زنان پس از وضع حمل داده میشود. این دارو به عنوان نوشدارو در آن مناطق برای انواع بیماریها تجویز می شود و اختصاص به یک بیماری خاص ندارد.

جینسینگ چینی یا کره ای یکی از نادرترین و گرانترین گیاهان می باشد. یک تونیک تجدید کننده انرژی، مخصوصا در طحال و ریه می باشد. پژوهش های جدید، وجود ترکیبات استروئیدی شبیه هورمونهای جنسی انسان را در آن نشان داده است. این گیاه باعث تقویت سیستم ایمنی و کاهش خستگی هم میشود.

نحوه مصرف به صورت جوشانده و تنطور می باشد که در جوشانده به عنوان تونیک عمومی۳ تا ۱۰ گرم آن را در ۵۰۰ میلی لیتر آب می جوشانیم و در حالت تنطور که در درمان اسهال ناشی از ضعف دستگاه گوارش مصرف می شود و همچنین در درمان آسم و سرفه مزمن نیز استفاده می شود. می توان از کپسول حاوی ۵۰۰ میلی گرم تا۴ گرم از پودر ریشه نیز به عنوان تقویت کننده استفاده نمود. اگرچه پاناک عموما بی خطر است اما عوارض جانبی هم دارد. در دوران بارداری یا در صورت بالابودن فشارخون از مصرف مقدار زیاد یا به مدت طولانی باید پرهیز کردبه از مصرف سایر محرکها مانند چای، قهوه و همچنین و نوشابه های کولادار همراه با پاناکس جینسینگ باید خودداری نمود.

۲. پاناکس نوتو جینسینگ

برای ساقه زیرزمینی ضخیم است و برای تقویت و جلوگیری از خونریزی، .از خونریزی خارجی یا داخلی، تف کردن با اخلاطخونی، خونریزی ازبینی، عادت ماهیانه بیش از حد متعارف و وجود خون در ادرار و مدفوع به کار می رود. وای از دانشمندان خواص آن را شبیه خواص گیاه(Cynura pinnatifida Dc) می دانند و از نظر قابض بودن و بنداوردن خونریزی و جوش دادن زخم ها مانند آن گیاه تلقی می شود. استوارت معتقد است که برای جوش دادن زخم های پوست بسیار مؤثر است. دانشمند دیگری به نام چیو اصولا این دو گیاه را تحت یک نام جینی آنها ذکر کرده است ولی به هر حال در عین حال که شبیه هستند ولی دو گیاه مختلف می باشند و مؤثرترین آنها جنسه میباشد که نوش دارو به معنای واقعی می باشد و در موقع خرید باید دقت کرد که ریشه گیاه اصل خریداری گردد. این جینسینگ که جینسینگ کاذب هم نامیده میشود به عنوان ضددرد و برای قطع خونریزی داخلی و خارجی) به کار می رود. همچنین به داروهای مربوط به بیماریهای عروقی و قلبی و آنژین صدری اضافه میشود. در دوران جنگ ویتنام سربازان ویت کنگ از این گیاه برای افزایش سرعت بهبودی زخمهای گلوله استفاده می کردند. قسمت مورد استفاده این گیاه ریشه آن است که به صورت پودر میباشد که در کپسول ها و یا قرصهای آگرمی برای درمان زخم و خونریزی ها و یا درد به کار می رود و برای درد ناشی از زخم معده آن را با پوست درخت نارون مخلوط می کنند. در دوران بارداری از پاناکس نوتو جینسینگ نباید استفاده کرد، زیرا ممکن است روی جنین اثر بدی داشته باشد.

۳. پاناکس کوئینکوفولیوس

در عده ای از مدارک علمی نیز این گونه که اصولا بومی آمریکای شمالی میباشد و سابقا از آنجا به چین برده و کاشته میشده نام برده می شود که در حال حاضر تقریبا در بازار معروفیتی ندارد. این جینسینگ آمریکایی هم یک تونیک می باشد که در چین برای تب و خستگی ناشی از بیماری های مزمن لاغرکننده، مانند سل به کار می رود و همچنین در درمان سرفه های ناشی از ضعف ریه هم مفیداست. قسمت مورد استفاده این گیاه نیز ریشه میباشد که به دو صورت تنطور و پودر می باشد که در تنطور به عنوان تونیک یا همراه گیاهانی مثل مثل زنجبیل شامی، پوست درخت توت برای سرفه مزمن و ضعف ریه استفاده میشود. پود پاناکس کوئینکوفولیوس در کمبود انرژی به صورت قرص یا کپسول در دوزهای ۱ گرمی استفاده میشود.

۴- جینسینگ سیبری

بخش مورد استفاده این گیاه ریشه می باشد (مانند بقیه گونه های جینسینگ) به عنوان داروی ضداسپاسم و ضد روماتوئید است و توان انسان را در برابر استرس افزایش میدهد و هیجان زایی آن کمتر از جینسینگ چینی و کره ای می باشد و برای کسانی که به دنبال تحریک کننده قوی تری هستند، روش مصرف آن به صورت تنطور یا کپسول حاوی ۵۰۰ میلی گرم پودر ریشه می باشد، البته به صورت قرص های دارویی نیز کاربرد دارد.

خواص جینسینگ یا همان گیاه عشقه آسیایی

خواص جینسینگ یا همان گیاه عشقه آسیایی

 ترکیبات شیمیایی

از نظر ترکیبات شیمیایی برای اینکه به اسرار خواص شفابخش این ریشه پی برده شود، مطالعات وسیعی صورت گرفته است و آنچه که تا به حال گزارش شده، این است که این گیاه دارای گلوکوزیدهای استروئیدی به نام پاناکیلون، یک ساپونین به نام پاناکسوزید یا پاناکسین، مواد صابونی، یک اساس روغنی فرار به نام پاناسین و یک هورمون و ویتامین B و D، ترکیبات استیلنی، استرول ها و سرانجام یک گلوکوزید به نام جینسینگ می باشد.

خواص دارویی

به عنوان افزایش دهنده انرژی یا کی (Qi) تغذیه کننده خون یا مایعات بدنی، تنظیم بین اخلاط در پزشکی ایورودایی و منبع انرژی تولید مثل و زاد و ولد می باشد.

این دارو تونیک، محرک، بازساز و مقوی است. مرکز سیستم اعصاب و تنفس را تحریک می کند و این اثر دارو مربوط به وجود دو گلوکوزید. .. پانوکسیده و پانوکسید B آن جدا شده اند. از ریشه گیاه ۱% کولین برحسب وزن تاسیتوسترول به دست می آید.

از این دارو برای تهیه داروهای جوانی استفاده میشود.

پانکسین که مقاومت عضلات را در برابر بی نظمی ها و ناراحتیها افزایش می دهد و بانکس اسید که متابولیسم و سیستم عروقی را اصلاح میکند.

پاناکولین یا پانکس ویلون روی سیستم غدد مترشحه داخلی با آندوکرین اثرمی گذارد و پاناسن مرکز اعصاب را تحریک می کند.

برای بیماری قند اثر مثبت دارد.

نیروبخش، مقوی، محرک، بادشکن و نرم کننده می باشد.

شفابخش در موارد معالجه قطعی بی نظمی های عصبی، کم خونی، ضعف، کمبود تعرق و بی نظمی تنفس، فراموشی و نسیان، تشنگی مداوم، بی میلی جنسی ، خستگی شدید، سوهاضمه، دردهای ناحیه قلب و تهوع و … پی برده شود.

خوردن آن به صورت جوشانده یا عصاره یا به صورت اسانس و یا مستقیما ازجرم گرد ریشه به صورت خام صورت می گیرد.

خوراک آن نیرو و توانایی ایجاد می کند تا در دوران نقاهت پس از بیماری، بینظمیهای غده های بدن و ضعف اعصاب از بین رود و کار طبیعی و شفادهندهآنها اعاده گردد.

متابولیسم قندها و هیدراتهای کربن در بدن را منظم می کند.

موجب می شود که مصرف اکسیژن به طور مداوم و عادی انجام گیرد. برای آرام کردن اشخاصی که ناراحتیهای روانی دارند، بسیار مفید است و یک نوع مسکن موثر برای مغز می باشد.

از نظر مقدار و مدت مصرف، عده ای از دانشمندان توصیه می کنند که روزانه ۱ / ۲- ۱ قاشق مربا خوری از گرد ریشه جینسینگ ۶ ساله در مدت یک ماه خورده شود و سپس دو ماه بعد از آن خورده نشود، ولی عده ای معتقدند که تا مدتها هر روز از پودر جینسینگ می توان خورد. جینسینگ را به صورت جوشانده نیز می توان خورد. برای این کار ۲/ ۱ قاشق مربا خوری گرد جینسینگ را در یک پیمانه آب جوش (۲۲۰ گرم) ریخته و بگذارند ۱۰ دقیقه ریزریز بجوشد و ۲ پیمانه در روز از این جوشانده بخورند.

خواص جینسینگ یا همان گیاه عشقه آسیایی

خواص جینسینگ یا همان گیاه عشقه آسیایی

توصیه ها

افراد مبتلا به بیماری قلبی، دیابت و فشار خون پایین باید در مصرف عشقه احتیاط کنند. از مصرف آن در صورت ابتلا به هر نوع بیماری جدا خودداری کنید. اگر باردار هستید از مصرف عشقه پرهیز کنید.این گیاه می تواند اثرات کافئین یا سایر محرک‌ها را افزایش دهد و سبب افزایش اضطراب، افزایش فشار خون و ضربان قلب شود. ممکن است در اثر مصرف آن بیشتر عرق کنید و با مشکلات خواب مواجه شوید. جینسینگ می تواند اثر سولفات فنلزین یا سایر داروهای ضدافسردگی را افزایش دهد و همچنین می‌تواند، اثر داروهای فشار خون یا دیابت را افزایش دهد. این داروی گیاهی با استرویید تداخل پیدا می‌کند. اگر از این دارو گیاهی استفاده می‌کنید، هرگز بدون مشورت با پزشک معالج خود به سراغ آن نروید.

سابقه تاریخی

گیاه جینسینگ بیش از ۴۰۰۰ سال است که مورد استفاده قرار می گیرد اما نام آن به عنوان ارزنده ترین و محبوب ترین گیاه در میان نوشته هایی از ۲۰۰۰ سال پیش در چین مشاهده میشود.

اولین بار توسط یک گیاه شناس به نام کولینسن در سال ۱۷۴۰ به جامعه علمی انگلیس شناسانده شد. در قرن نوزدهم یک کشیش که به عنوان مبلغ مذهبی پا به سرزمین چین نهاده بود پس از آشنایی با فواید این گیاه اعجاب آور مقاله ای را ارایه داد که در آن در مورد خواص درمانی آن با عنوان «شرحی درباره گیاهی تاتاری با عنوان جینسینگ» منتشر ساخت که نقش به سزایی را در شناساندن این گیاه به مردمان دیگر کشورها ایفا کرد.

در چین، جینسینگ گیاه جوانی نامیده میشود و ارزش دارویی و خواص ویژه آن برای سلامتی و جلوگیری از حادشدن برخی بیماری‌ها آن را در حد نوشدار و بالا می برد و چون شکل ظاهری آن بسیار شبیه به پای انسان بود، آن را جینسینگ می نامیدند و برای امراض و بیماری هایی مورد استفاده قرار می گرفته، به خصوص در دربار امپراطوری و معبد شائولین، از آن موقع تا به امروز سنت استفاده از این گیاه شفابخش باقی مانده است.

سرخ پوستان در هنگام طی کردن مسافت های طولانی، این ریشه ها را برای رفع گرسنگی می جوند و به این ترتیب از خواص سرشار آن نیز بهره مند می شوند.

منبع : https://aydana.com/asian-ginseng

ارسال شده در تاریخ 25 سپتامبر 2019 توسط مدیریت با موضوع مطلب علمی
بازدید : 1,287
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.