خواص دمنوش اقاقیا فواید گیاه اقاقیا دمنوش ضد خستگی

خواص دمنوش اقاقیا گیاه اقاقیا دمنوش ضد خستگی

خواص دمنوش اقاقیا

دمنوش ضدخستگی

✅یک فنجان دمنوش اقاقیا که از 12 گرم گیاه خشک شده در یک فنجان آبجوش تهیه شده باشد برای درمان خستگی های روزمره بالأخص خستگی ذهنی و حالت های عصبی پیشنهاد می شود.

خواص دمنوش اقاقیا ,گیاه اقاقیا, دمنوش ضد خستگی,فاوید دمنوش اقاقیا ,گیاه اقاقیا ضد دخستگی , دمنوش ضد خستگی ذهنی, دمنوش آرامش بخش,خاصیت شگفت انگیز گیاه اقاقیا

گل اقاقیا یک ملین گیاهیست و میتوان از آن به این عنوان استفاده کرد. علاوه بر این خاصیت، اقاقیا خواص دیگری نظیر ادرارآور بودن و یا ضد اسپاسم بودن اشاره کرد. با مطالعه مقاله زیر، بیشتر راجع به این گیاه بدانید.

گل‌های  گیاه اقاقیا خواص ضد اسپاسم، معطر، ادرارآور، نرم کننده و ملین دارند و به دلیل دارا بودن ترکیبات بنزوآلدهیدی، ضدتومور می باشند. قسمت‌های قابل خوردن این گیاه شامل دانه ها، گل‌ها و ریشه گیاه می باشد. دانه ها بعد از حرارت دیدن، حالت اسیدی خود را از دست می دهند و قابل خوردن می شوند. گل‌های گیاه نیز بعد از جوشاندن به صورت مربا قابل استفاده هستند. این گل‌های زیبا بعد از خشک شدن نیز می توانند به عنوان دمنوش استفاده شوند.

معرفی گیاه اقاقیا

گیاه اقاقیا با نام های علمی متعددی مشهور است و از جمله گیاهان مولد عسل می باشد. زیرا انتشار بوی فراوان گل‌های اقاقیا باعث جذب زنبورهای عسل به سمت آنها می شود. زنبورها از شهد این گل‌ها استفاده می کنند و عسل تولید می نمایند. در اروپا این گیاه به علت دارا بودن عطر و بوی فراوان به طور گسترده در صنعت عطرسازی نیز کاربرد دارد.خواص دمنوش اقاقیا

خواص درمانی اقاقیا

اقاقیا منبعی غنی از فیبر خوراکی
گیاه اقاقیا به دلیل آنکه حاوی ۹۰ درصد فیبر خوراکی است منبع غنی از این ماده به حساب می‌آید. این نوع از فیبر که در آب حل می‌شود بخش مهمی از رژیم غذایی را تشکیل می‌دهد. همچنین به سیستم گوارشی کمک می‌کند تا عملکرد بهتری داشته باشد و خطر ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی را کاهش دهد.

اقاقیا امیدی برای کنترل دیابت در آینده
برخی متخصصان ادعا می‌کنند مکمل‌های اقاقیا در تنظیم قندخون موثرند. هرچند تاکنون شواهد کلینیکی محدودی در حمایت از این ادعا وجود دارد اما این موضوع بدیهی است که فیبر غذایی نقش مهمی در تنظیم قندخون مبتلایان به دیابت نوع ۲ بازی می‌کند.خواص دمنوش اقاقیا

 کمک به کاهش کلسترول خون با اقاقیا
همچون دیگر فیبرهای خوراکی اقاقیا می‌تواند در کاهش کلسترول خون موثر باشد. هرچند مطالعه انجام شده توسط اداره سلامت غذای اروپا حاکی از ارتباط مستقیم بین مصرف این گیاه و سطح کلسترول نیست، اما برخی نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد اضافه کردن فیبر خوراکی به رژیم غذایی به طور قابل توجهی در کاهش کلسترول نقش دارد.

 اثرات مفید در کاهش وزن
یکی از فوائد مصرف خوراکی‌های حاوی فیبر خوراکی این است که به فرد کمک می‌کنند برای مدت‌ زمان بیشتری احساس سیری داشته باشد. به همین دلیل نتایج مطالعات نشان می‌دهد مصرف آدامس اقاقیا به دلیل برخورداری از فیبر در درمان چاقی موثر است.

درمان گلودرد با اقاقیا
اقاقیا حاوی ترکیبی است که در تسکین التهاب غشاء مخاط دهان موثر است. به همین دلیل است که در گذشته از این گیاه برای درمان زخم، زخم دهان و علائم سرماخوردگی استفاده می‌شد. امروزه نیز این گیاه در تولید بسیاری از داروهای مورد استفاده برای سرماخوردگی کاربرد دارد.خواص دمنوش اقاقیا

دمنوش آرامبخش اقاقیا
یک فنجان دمنوش اقاقیا که از ۱۲ گرم گیاه خشک شده در یک فنجان آب جوش تهیه شده باشد برای درمان خستگی های روزمره بالأخص خستگی ذهنی و حالت های عصبی پیشنهاد می شود. این دمنوش باعث احساس آرامش در سیستم عصبی شما می شود. دمنوش ترکیبی گل اقاقیا و گل لیمو نیز در این زمینه مؤثر است.

اقاقیا برای بهبود مشکلات گوارشی
اثرات درمانی گیاه اقاقیا در زمینه مشکلات گوارشی به اثبات رسیده است و مشهورترین اثر این گیاه برای درمان ترش کردن معده، سوزش سر دل و التهاب معده می باشد.

شکوفه های اقاقیا مدر، نرم کننده و ضد اسپاسم می باشد. و از دمنوش یا عصاره این گیاه برای پاکسازی بدن می توان کمک گرفت.

در افرادی که به بیماری های کیسه صفرا مبتلا هستند، گیاه اقاقیا یک پیشنهاد عالی است زیرا این گیاه باعث تحریک جریان صفرا می شود. برای تهیه دمنوش گیاه اقاقیا می توانید یک قاشق چای خوری از گل‌های خشک شده این گیاه را در یک فنجان آب جوشیده شده بریزید و بگذارید برای مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد.

افرادی که سوزش سر دل دارند یک فنجان از این دمنوش را بعد از هر وعده غذایی استفاده کنند. برای تحریک ترشح و جریان یافتن صفرا هم دمنوش برگ‌های گیاه اقاقیا مفید می باشد.

 طبیعت گیاه اقاقیا گرم میباشد و خواص دارویی آن به طور خلاصه عبارتند از:خواص دمنوش اقاقیا

 •  برای درمان بیرون زدگی مقعد موثر است. کسانی که مبتلا به خروج مقعد (پرولاسپوس) می‌باشند ۵۰ گرم برگ تازه اقاقیا را در یک لیتر آب‌جوش بجوشانند سپس در ظرفی ریخته و در آن بنشینند.
 • مسواک زدن با گرد پوست اقاقیا، برای استحکام لثه و پاک نمودن دندان مفید است.
 • دمکرده برگ و گل آن برای برطرف نمودن سردردهای مزمن مفید است.
 • از خواص اقاقیا، خاصیت آرام بخشی آن است.
 • برای جلوگیری از خونریزی جراحات تازه، میتوان عصاره برگ و میوه اقاقیا را به صورت ضماد استفاده نمود.
 • برای برطرف کردن بی‌حسی و سستی اندامها، برگ و خار اقاقیا را جوشانده و سپس به صورت ضماد در محل درد بگذارید.
 • از دیگر خواص اقاقیا درمان کم خونی است، به این منظور از دم کرده گل اقاقیا باید استفاده شود.
 • برای تسکین دردهای شکستگی و درمان رگ به رگ شدن، عدس، گل ارمنی و اقاقیا را آرد نموده در آب‌جوش خمیر کرده به محل درد به صورت ضماد بمالید.
 • به صورت قرص مکیدنی برای درمان ورم دهان، حلق و تسکین سرفه مفید است.
 • از دیگر خواص اقاقیا درمان اسهال خونی میباشد.
 • در مورد سوختگی‌ها و زخم نوک پستان، آماس‌های پوستی و جذام گره‌ای (Nodular leprosy) حل کرده آن را روزی چند مرتبه در محل بمالید.
 • جوشانده گلهای اقاقیا معطر، استفراغ آور است و دردهای عصبی را درمان میکند.
 • از صمغ اقاقیا برای آرایش موی سر، برای تهیه قرصها، چسب‌ها، قطره و پودرها استفاده می‌شود و به مقدار بسیار کم در تهیه غذا و شیرینی مصرف دارد.
 • اقاقیا آرام کننده و مقوی است و خواص اقاقیا برای درمان اختلالات صفرا مؤثر است.
 • اقاقیا  در کاهش کلسترول خون موثر است همچنین مکمل‌های اقاقیا در تنظیم قندخون تاثیر دارند.
 • یکی از فوائد مصرف خوراکی‌های حاوی فیبر خوراکی این است که به فرد کمک می‌کنند برای مدت‌ زمان بیشتری احساس سیری داشته باشد. به همین دلیل نتایج مطالعات نشان می‌دهد مصرف شیره درخت اقاقیا به دلیل برخورداری از فیبر در درمان چاقی موثر است.

ارسال شده در تاریخ 27 فوریه 2019 توسط خدیجه ص با موضوع سلامتی
بازدید : 1,623
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.