خواص شاه توت فواید شگفت انگیز شاه توت برای سلامتی

خواص شاه توت فواید شگفت انگیز شاه توت برای سلامتی

خواص شاه توت

شاه توت سرشار از گلوکز و ماده قندی است و دارای ویتامینهای A – C (که در رفع خستگی ناشی از فعالیتهای فکری مفید است) و املاح معدنی و تانن است.

خواص شاه توت برای سلامتی

 ضد سرطان

شاه توت می‌تواند برای جلوگیری از سرطان به کار رود. این میوه، مواد مغذی را برای سلول‌های بدن فراهم می‌کند بنابراین می‌تواند جلوی ابتلا به سرطان را بگیرد.

بر اساس مطالعه انجام شده بر حیوانات، آنتی اکسیدان موجود در شاه توت می‌تواند استرس اکسیداتیو را کاهش داده و در نتیجه به کاهش خطر سرطان منجر شود.

 جلوگیری از سکته

یکی دیگر از خواص مهم شاه توت جلوگیری از سکته است. شاه توت، حاوی مواد مغذی است که بدن را تقویت کرده و بدن می‌تواند از علائم سکته رها شود. خوردن منظم این میوه را به افرادی که سابقه سکته دارند نیز توصیه می‌کنیم.

خواص شاه توت, فواید شگفت انگیز شاه توت,فواید بی نظیر شاتوت,خاصیت شاه توت,فواید شاه توت برای کبد,فواید شاتوت,شاه توت مفید برای کمخونی,فواید شاتوت برای سلامتی

 بهبود گردش خون

شاه توت برای بدن بسیار مفید است و گردش خون را بهبود می‌بخشد. این خاصیت به دلیل وجود رزوراترول است که در برگ‌ها و میوه شاه توت یافت می‌شود. این ماده جران خون را بهبود بخشیده و آن را آرام می‌کند. بهبود جریان خون تاثیر خوبی بر بدن می‌گذارد چرا که بدن، مواد مغذی و اکسیژن را به خوبی دریافت می‌کند. این مسئله به فعالسازی دوباره سلول‌های کاهش یافته، بهبود عملکرد اعضاء بدن و ترمیم پوست نیز کمک می‌کند.

 پاکسازی بدن از خون کثیف

شاه توت، ماموریت دیگری نیز دارد. این میوه می‌تواند خون را تصفیه کند. بنابراین خون کثیف از بدن خارج می‌شود.

خواص شاه توت سلامت کلیه

اعضاء بدن ما نیز می‌‌توانند از خواص شاه توت بهره‌مند شوند. یکی از این اعضاء، کلیه‌ها هستند. مواد موجود در شاه توت می‌توانند وارد کلیه شده و آن را از بیماری‌های خطرناک نجات دهند.

 مفید برای کبد

عضو دیگری که از شاه توت سود می‌برد، کبد است. شاه توت، بسیاری از سمومی که وارد کبد شده‌اند را مهار کرده و بنابراین از احتمال ایجاد بیماری در بدن جلوگیری می‌کند.

 سلامت چشم‌ها

افرادی که وقت زیادی را جلوی کامپیوتر می‌گذرانند به چیزی احتیاج دارند که به سلامت چشم‌های‌شان کمک کند. همه می‌دانند که ویتامین A برای سلامت چشم ضروری است. شاه توت ویتامین A مورد نیاز چشم‌ها را تامین می‌کند.

بنابراین شاه توت یا آب آن را مصرف کنید تا ویتامین A موجود در آن بینایی شما را تقویت کرده و فشار چشم‌ها را کاهش دهد.

خواص شاه توت تسریع بهبود بدن

افرادی که دوره بهبودی پس از جراحی یا بهبودی از بیماری‌های دیگر را می‌گذرانند یا این‌که به تازگی زایمان کرده‌اند، می‌توانند شاه توت مصرف کنند. شاه توت فرآیند بهبود بدن را تسریع می‌کند. این میوه در بهبود گردش خون و جلوگیری از عفونت نیز نقش دارد.

 حفظ سطح قند خون

این میوه برای افراد مبتلا به دیابت خطری ندارد. چرا؟ زیرا به دلیل داشتن ترکیب‌هایی مانند انسولین می‌تواند به تعادل و کنترل قند خون کمک کند. وجود فلاونوئیدها در شاه توت نیز از افزایش و کاهش گلوکوز جلوگیری می‌کند.

 خواص شاه توت برای کاهش کلسترول

تجمع کلسترول در بدن بسیار خطرناک است. شما باید از خطرات سطح بالای چربی اشباع و کلسترول برای سلامتی آگاه باشید. بنابراین، کلسترول بد باید در بدن مهار شود. مصرف منظم شاه توت به پایین آمدن کلسترول در بدن کمک می‌کند.

 سلامت قلب

شاه توت با  کمک به مهار کلسترول بد در بدن، به سلامت قلب کمک می‌کند. شاه توت می‌تواند سیستم عصبی را تقویت کند.  بنابراین از بروز انسداد در جریان خون جلوگیری می‌کند.

 افزایش اشتها

افرادی که اشتهای کمی دارند و یا به صورت نامنظم غذا می‌خورند، شاه توت را امتحان کنند. نگران چاقی نباشید. البته در صورتی که به ورزش خود نیز ادامه دهید!

 تقویت سیستم ایمنی

شاه توت، حاوی ویتامین C است که برای تقویت سیستم ایمنی به کار می‌رود،  زیرا می‌تواند در مبارزه با ویروس و باکتری به سیستم ایمنی کمک کند. بنابراین قدرت سیستم ایمنی افزایش یافته  و از بیماری‌هایی مانند آنفولانزا که معمولا به دلیل ضعف سیستم ایمنی در زمان تغییر فصل ایجاد می‌شود، جلوگیری می‌شود.

 رفع کم‌خونی

آیا به کم‌خونی دچارید؟ کم‌خونی وضعیتی است که در آن میزان هموگلوبین فرد که اکسیژن را به بافت‌های بدن منتقل می‌کند، پایین است. کم‌خونی به دلیل کمبود آهن به جود می‌آید. شاه توت یکی از میوه‌هایی است که به دلیل داشتن آهن که برای افراد مبتلا به کم‌خونی ضروری است، برای رفع کم‌خونی به کار می‌رود.

خواص شاه توت, فواید شگفت انگیز شاه توت,فواید بی نظیر شاتوت,خاصیت شاه توت,فواید شاه توت برای کبد,فواید شاتوت,شاه توت مفید برای کمخونی,فواید شاتوت برای سلامتی

 مناسب برای پوست

شاه توت می‌تواند پوست را تغذیه کند. افرادی که پوست خشک دارند می‌توانند به طور منظم شاه توت مصرف کنند زیرا این میوه رطوبت پوست را افزایش می‌دهد. ویتامین‌ها و مواد موجود در شاه توت می‌توانند باعث درخشان‌تر شدن پوست نیز شوند.

 مناسب برای مو

چه کسی موی زیبا و حجیم می‌خواهد؟ همه زنان این را می‌خواهند. توصیه می‌کنیم آب شاه توت را گرفته و مصرف کنید چرا که این آبمیوه می‌تواند رشد مو را افزایش داده و رنگ طبیعی مو را حفظ کند. شاه توت از سفید شدن زودهنگام مو نیز جلوگیری می‌کند و این به دلیل ویتامین C موجود در آن است.

 گوارش درست

همان‌گونه که در فهرست مواد مغذی که در بالا داده شد می‌بینید، شاه توت، فیبر دارد. این فیبر به بهبود گوارش کمک می‌کند. بنابراین می‌تواند سلامت عمومی بدن را بهبود بخشیده و از مشکلات گوارشی مانند یبوست جلوگیری کند.

 مفید برای استخوان

شاه توت حای ویتامین K، کلسیم، آهن، فسفر و منیزیم است. همه این مواد بر بهبود و حفظ سلامت استخوان‌ها تاثیر می‌گذارند. بنابراین شاه توت می‌تواند از بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان جلوگیری کند.

 عملکرد آنتی اکسیدانی

ویتامین A، ویتامین E و ترکیبات کارتنوئیدی مانند لوتئین، بتاکاروتن، زئازانتین و آلفاکاروتن موجود در شاه توت مانند آنتی اکسیدان عمل کرده و در برابر رادیکال‌های آزاد از پوست، بافت‌ها و مو محافظت می‌کنند.

نکاتی درباره شاه توت

** مصرف منظم این میوه فرآیند پیرشدن را کند می‌کند.

**شاه توت دارای خاصیت ضد باکتریایی است، که به بهبود شرایط اسهال ناشی از باکتری‌ها کمک می‌کند.

**خوردن شاه توت درد کمر را کاهش می‌دهد.

***برگ درخت شاه توت درمان کننده خنازیر است (خنازیر غده‌های سختی هستند که زیرگردن، گلو، زیر بغل و زیر چانه ایجاد می‌گردد که گاهی تبدیل به زخم عفونی می‌گردند.

**شاتوت را در مقایسه با 40 نوع میوه تازه دیگر، به عنوان اولین میوه از نظر فعالیت آنتی‌اکسیدانی قرار دارد که دارای فیتوکمیکال‌های قوی مانند آنتوسیانین است.

** اگر شاه توت را با شکم پر بخورید، تولید گاز و نفخ می کند و  روی غذایی مانند ماست بخورید تولید اسهال میکند.

**مرهم و ضماد ساییدۀ برگ درخت شاه توت با روغن زیتون جهت التیام زخم های پوستی و سوختگی آتش مفید است.

** مصرف این میوه خوش طعم، بدن را ضد عفونی می کند و خون را تصفیه میکند.

** ضماد شاه توت به تنهایی و یا مخلوط با سرکه طبیعی می تواند ترکهای جلدی و ترک بین انگشتان و کف پا را از بین ببرد.

**برای درمان تبهای متناوب می توانید جوشاندۀ ۴۰ تا ۸۰ گرم برگ درخت شاه توت در یک لیتر آب مصرف کنید.

ارسال شده در تاریخ 12 دسامبر 2018 توسط خدیجه ص با موضوع گوناگون
بازدید : 1,479
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.