دلایل ابتلا به آلزایمر روش های کاهش و پیشگیری علائم آلزایمر

دلایل ابتلا به آلزایمر روش های کاهش و پیشگیری علائم آلزایمر

دلایل ابتلا به آلزایمر

☘استفاده از داروهای ضد اضطرابی

☘کمبود خواب مزمن

☘تنهایی

☘اصابت ضربه های متعدد به سر

? راه مهار آن?

☘یادگیری زبان و حرفه جدید

☘ کتاب خواندن زیاد

دلایل ابتلا به آلزایمر,علائم ابتلا به آلزایمر, روش های کاهش و پیشگیری علائم آلزایمر,عوامل ابتلا به آلزایمر, روش های پیشگیری علائم آلزایمر,درمان آلزایمر

شما تنها هستید.

در تعامل ماندن با دوستان و ارتباط با جامعه‌ای گسترده‌تر بخشی از چیزی است که آن را زندگی خوب می‌دانیم. ماندن در تعامل با آدم‌ها یک داروی خوب هم هست. مطالعه‌ای که در مجله‌ی “مغز و اعصاب، جراحی مغز و اعصاب، روانپزشکی” منتشر شد، ارتباط بین تنهایی و توسعه‌ی زوال عقل را شناسایی کرد. محققان در طول سه سال مطالعه دریافتند که احساس تنهایی در سالمندان احتمال ابتلا به مشکلات زوال عقل را ۱.۶۳ برابر بقیه افزایش می‌دهد. دانشمندان هنوز نمی‌دانند که چه چیزی باعث ایجاد این ارتباط می‌شود، اما مفهوم روشن است: ماندن در تعامل برای شما خوب است.

شما به طور منظم کسر خواب دارید.دلایل ابتلا به آلزایمر

کمبود خواب، دیگر علت بیماری آلزایمر است که متأسفانه در سال‌های اخیر تقریبا همه‌گیر شده‌است، چرا که مدام تلاش می‌کنیم با حرفه‌مان، کودکان، زندگی مشترک‌مان، سرگرمی، و بسیاری دیگر سر و کله بزنیم. برای بسیاری از ما، چیزی در این میان باید کم‌تر مورد اهمیت قرار بگیرد و آن چه در این گونه مواقع قربانی می‌شود، معمولا خواب است. با توجه به مطالعه‌ای که در ژورنال نوروبیولوژی پیری (Neurobiology of Aging) منتشر شد، این کمبود خواب نه تنها باعث می‌شود که پشت فرمان خواب‌آلوده باشید و نیمه شب مشغول خوردن تنقلات شوید، بلکه همچنین می‌تواند، توسعه‌ی بیماری آلزایمر را سرعت ببخشد.

چنان‌چه دومنیکو پرتیکو، دارای مدرک دکترای پزشکی، دکتر داروساز و ایمونولوژیست در دانشگاه تمپل در فیلادلفیا می‌گوید، “مشکلات خواب در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر شایع است، اما مشخص نیست که آیا کم‌خوابی، علتِ بیماری آلزایمر است یا نتیجه‌ی آن.” پرتیکو و همکارانش در یک مدل موش برای بیماری آلزایمر، دریافتند که وقتی به این موش اجازه دادند تنها به مدت چهار ساعت خواب شبانه داشته باشد، مقدار تاو در مغز او افزایش یافت. کم‌‌خوابی یادگیری و حافظه، و همچنین چگونگی ارتباط نورون‌ها با یکدیگر را تغییر داد. چنان‌چه پرتیکو توضیح می‌دهد مزمن بودن محرومیت از خواب، بر مغز و بدن فشار وارد می‌کند(و به همین دلیل است که شما ممکن است خیلی خسته باشید)، و همین سرعت فرآیندهای مضر منجر به آلزایمر را بالا می‌برد.

پرتیکو می‌گوید: “محرومیت از خواب شکلی از استرس مزمن در بدن است. این زمانی است که مغز از شر چیزهای بد خلاص می‌شود” مانند پروتئین بتا آمیلوئید اضافی.

مصرف زیاد نمک از دلایل ابتلا به آلزایمر

تحقیقات جدید نشان می‌دهد مصرف زیاد نمک، موجب مصرف اکسیژن مغز شده و خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد. نتایج این مطالعات نشان می‌دهد که رژیم شور به اختلال در عملکرد سلول‌های “لایه درون رگی” منجر می‌شود که جریان خون در مغز را کاهش می‌دهد. در برخی از انواع “زوال مغز” که شایع‌ترین نوع آن “آلزایمر” است نیز جریان خون به مغز کاهش می‌یابد.

 اضطراب

متخصصان علوم پزشکی آمریکا در یک آزمایش تازه دریافتند که از دلایل ابتلا به آلزایمر  افزایش علائم اضطراب با افزایش سطح پروتئین “بتا آمیلوئید” در مغز افراد مسن و سالمندی که عملکرد شناختی طبیعی دارند مرتبط است. یافته‌های این مطالعه حاکی از آن است که افزایش علائم اضطراب می‌تواند از نشانه‌های اولیه بیماری آلزایمر باشد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که افزایش سطح پروتئین بتاآمیلوئید می‌تواند ۱۰ سال قبل از بروز علائم آلزایمر ظاهر شود. طبق این مطالعه، اضطراب نقش حائز اهمیتی در افزایش سطح این پروتیئن درمیان افراد مسن دارد.

 دخانیات

هفتمین فاکتور شناخته‌شده برای پیشرفت آلزایمر مصرف دخانیات است. براساس اطلاعات منتشر شده از سازمان جهانی بهداشت، شیوه زندگی هر فرد به نوعی در کیفیت دوران پایانی زندگی موثر است. به عنوان مثال با مصرف سیگار ظرفیت خون‌رسانی سیستم گردش خون به ویژه عروق مغزی در مقایسه با افراد غیرسیگاری کاهش می‌یابد که همین عارضه در نهایت زمینه را برای بروز آلزایمر آماده می‌کند

دلایل ابتلا به آلزایمر,علائم ابتلا به آلزایمر, روش های کاهش و پیشگیری علائم آلزایمر,عوامل ابتلا به آلزایمر, روش های پیشگیری علائم آلزایمر,درمان آلزایمر

تعداد دفعات زیادی به سرتان ضربه خورده‌است.

سر حدود ۳۰۰۰۰۰ امریکایی هر سال یک ضربه شدید در هنگام ورزش دریافت می‌کند، با توجه به داده‌های “برنامه‌ی مغز و آسیب ستون فقرات دانشگاه پیتزبورگ، ” تعداد زیادی از ما با نگرانی و دلهره‌ای که می‌تواند همراه ضربه‌ای که به سر وارد می‌شود، آشنا هستیم. بیشتر مردم بدون دردسر بهبود می‌یابند، اما برای برخی، التهابی که به بهبود بافت آسیب‌دیده‌ی مغز کمک می‌کند، مزمن می‌شود. برایان گینتا دارای مدرک مدرک دکترای پزشکی و پی‌اچ‌دی، روانپزشک و عصب‌شناس از دانشگاه جنوب فلوریدا می‌‌گوید، همین جا است که لینک‌های بالقوه به بیماری آلزایمر را می‌توان یافت.دلایل ابتلا به آلزایمر

سلول‌های موجود در مغزتان به نام میکروگلیا (ریزپی‌بان‌ها) خود نقش مهمی در التهاب بازی می‌کند. گینتا می‌گوید، “هنگامی که ریزپی‌بان‌ها به طور مداوم در حالت التهاب هستند، کم‌تر قادر هستند که بتا آمیلوئید را از مغز حذف کنند.

گینتا می‌گوید، بدون میکروگلیا برای حذف کردن پروتئین‌های دچار تاشدگی، آنها ممکن است در مغز جمع شوند و نورون‌ها را بکشند. هنوز مشخص نیست که چرا فرآیند‌های التهابی در برخی از افراد همچنان فعال می‌مانند یا چند مورد از بیماری آلزایمر به طور بالقوه با آسیب‌های مغزی مرتبط هستند.دلایل ابتلا به آلزایمر

افسردگی

مطالعه جدید محققان دانشگاه کالیفرنیا نشان می‌دهد افسردگی شدید به شکل قابل توجهی موجب افزایش ریسک بروز زوال عقل در افراد مسن می‌شود. افسردگی در سالمندان می‌تواند با علایمی مانند آلزایمر بروز کند. با تشدید افسردگی، ریسک بروز مشکلات فکری و حافظه‌ای دو برابر می‌شود. برخی از بیماران مبتلا به افسردگی هنگامیکه بیماری‌شان شدت پیدا می‌کند، دچار فراموشی میشوند.

 کم تحرکی دلایل ابتلا به آلزایمر

مطالعات نشان می‌دهد ورزش نکردن و کم تحرکی باعث افزایش اختلال حواس و آلزایمر می‌شود. محققان دریافتند افرادی که ورزش نمی‌کنند سریع‌تر دچار تحلیل رفتن بافت‌های عصبی مغز می‌شوند و در نهایت زودتر ممکن است که مبتلا به آلزایمر و بیماری‌های اختلال حواس شوند و برای افراد میانسال کم تحرکی مهم‌تر از عوامل ژنتکی بوده و آنها را مستعد اختلال حواس می‌کند. آمادگی جسمانی باعث کاهش سرعت این پروسه می‌شود.

راه‌های پیشگیری از آلزایمر:

 ورزش

مطالعات جدید دانشگاه گوته فرانکفورت نشان داده است که ورزش کردن تاثیر زیادی به سوخت و ساز مغز می‌گذارد و می‌تواند از تحلیل رفتن کارایی شناختی و زوال عقلی جلوگیری کند. بررسی‌ها نشان داده که افزایش سوخت و ساز در مغز باعث جلوگیری از افزایش ماده کولین (جزئی از ویتامین B) می‌شود. این متابولیست معمولاً با کاهش سلول‌های عصبی افزایش می‌یابد و در نهایت افزایش آن منجر به آلزایمر می‌شود. انجام ورزش میزان کولین را در مغز تنظیم می‌کند. بنابراین ورزش کردن باعث حفاظت از سلول‌های عصبی می‌شود.

 دو زبانه بودن

دانستن زبان دوم مناطقی از مغز را که معمولا در بیماران آلزایمر تحت تاثیر قرار گرفته، تقویت می‌کند. محققان کانادایی، اسکن مغز دو گروه افراد چندزبانه و تک‌زبانه که همگی مبتلا به بیماری آلزایمر بودند را مورد بررسی قرار دادند. نتیجه این بود که دانستن یک زبان دوم ممکن است به کاهش تاثیرات اختلالات مغزی “دژنراتیو” (degenerative) کمک کند.

معاینه چشم

به تازگی محققان مدعی‌ شده‌اند می‌توان با اسکن ساده چشم امکان ابتلا به این بیماری را به طور زودهنگام تشخیص داد. در بیماری‌ آلزایمر، پلاک‌هایی متشکل از پروتئینی موسوم به “بتا آمیلوئید” در مغز بیماران شکل می‌گیرد که به سلول‌های مغزی آسیب رسانده و آن‌ها را نابود می‌کند. دانشمندان دریافتند همین میزان انباشت‌های پروتئین بتا آمیلوئید در شبکیه (واقع در پشت چشم) هم شکل می‌گیرد و میزان پلاک‌ شناسایی شده در این بخش با میزان پلاک موجود در نواحی مغزی بیماران آلزایمری برابری می‌کند، این بدین معناست که می‌توان امکان بروز آلزایمر را سال‌ها قبل از ظهور علائم واقعی آن، با استفاده از اسکن چشم پیش‌بینی کرد.

 بلوبری

بررسی‌ها نشان می‌دهد مصرف میوه بلوبری می‌تواند با پیشگیری از زوال عقلی و بهبود قدرت حافظه به سلامت مغز کمک کند. آنتی‌اکسیدان موجود در این میوه برای قدرت حافظه و عملکرد شناختی افراد بزرگسال مفید است و از ابتلا به آلزایمر پیشگیری می‌کند.

قهوه

بررسی انجام گرفته در مورد تاثیر مصرف قهوه و سلامت مغز نشان می‌دهد مصرف مرتب قهوه با کاهش ۱۶ درصدی خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقلی مرتبط است.

 چای سبز

متخصصان کانادایی معتقدند ترکیب EGCG موجود در چای سبز می‌تواند به پیشگیری از بیماری آلزایمر کمک کند. هرچند نتایج مطالعات متعدد تاکنون حاکی از ارتباط چای سبز با کاهش خطر ابتلا به آلزایمر بوده اما مکانیزم نهفته در این ارتباط پیش از این نامشخص بوده است. اکنون بررسی جدید نشان می‌دهد چگونه ترکیب EGCG موجود در این نوشیدنی تشکیل پلاک‌های سمی موثر در بروز آلزایمر را مختل می‌سازد.

قدم زدن

مطالعات اخیری که در سال ۲۰۱۸ انتشار یافته نشان می‌دهد که فعالیت فیزیکی مانند پیاده‌روی بر ساختار مغز تاثیر می‌گذارد. بنابراین برداشتن ۴ هزار قدم در طول روز از اختلال حواس جلوگیری می‌کند. افرادی که حداقل در طول روز ۴ هزار گام برمی‌دارند کارایی شناختی بیشتری نسبت به دیگران دارند. فعالیت فیزیکی همچنان باعث افزایش توانایی مغز در ایجاد تغییرات می‌شود.

ارسال شده در تاریخ 22 ژانویه 2019 توسط خدیجه ص با موضوع مطلب علمی
بازدید : 1,202
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.