رشته ورزشی مشت زنی در المپیک سال ۲۰۱۶

رشته ورزشی مشت زنی در المپیک

مشت زنی تاریخچه ورزش مشت زنی

همان‌طور که قبلاً هم توضیح داده شد ورزش مشت‌زنی پیشینه‌ای بسیار قدیمی دارد و حتی به ما قبل شروع المپیک باستان بازمی‌گردد. باستان‌شناسان در مورد چگونگی به وجود آمدن این ورزش تحقیقاتی را انجام داده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که شخصی برای دفاع از جان خود در مقابل حمله‌ی حیوان وحشی، از روی زمین سنگی را برمی‌دارد و هنگامی که به او حمله کرده است سنگ را در مشت خود گرفته و به صورت او زده است.

بر اساس روایات و نظر باستان‌شناسان و کتیبه‌ای که در مصر یافت شده است، انسان‌ها در حدود۴۰۰۰ هزار  سال پیش، مشت‌زنی را به حالت دورانی انجام می‌داند.این نوع مشت‌زنی را سویینگ می‌نامند که گفته می‌شود اولین بار توسط مردم قاره افریقا انجام گرفته است. دستکشی که در آن زمان بر دست می‌کردند به جای پوست حیوانات، از پوست درختان درست می‌کردند و تا آرنج به دور دستشان می‌پیچیدند.

مشت زنی

 

گفته می‌شود که ورزش مشت‌زنی که امروزه بنام بوکس در سرتاسر دنیا معروف است و برگزار می‌شود، ابتدا در کشور مصر انجام می‌گرفت و کم‌کم به کشور یونان راه یافت. اما با به وجود آمدن بازی‌های المپیک، این ورزش رنگ و بوی خاصی پیدا می‌کند و قهرمانان و دلاوران بسیاری را پرورش می‌دهد و باعث می‌شود مردم زیادی به این ورزش روی‌ بیاورند. مشت‌زنی جزو محبوب‌ترین بازی‌های المپیک بوده و از زمان المپیک باستان تا به امروزه، طرفداران بسیاری از اقصا نقاط جهان پیدا کرده است.

آورده‌اند که در زمان‌های قدیم، مشت‌زنان ماهر و قهرمان، از آرنج تا نوک انگشتان دست‌های خود را با نوعی چرم که روی آن‌ها سیم‌هایی از جنس فولاد وجود داشت می‌بستند و با یکدیگر مبارزه می‌کردند. در این نبرد‌ها معمولاً یکی از ۲ نفر کشته یا به‌شدت آسیب می‌دید. این نوع دستکش‌ها بسیار خطرناک بود و به همین دلیل مسابقات با این نوع دستکش‌ها تعطیل شد.

گفته شده است که در آن دوران، ورزشکاران رشته‌ی مشت‌زنی، از ضربه گیر دندان استفاده می‌کردند و آن را از مواد چرمی درست می‌کردند.

 

بر اساس نظر کارشناسان و طبق اسناد بر جای مانده، در مسابقات مشت‌زنی وزن‌کشی انجام نمی‌گرفت و شرکت کنندگان با هر وزنی که داشتند روبروی هم قرار می‌گرفتند و تا زمانی که یکی از دو نفر از پا در نمی‌آمد، بازی به پایان نمی‌رسید.

ورزش مشت زنی بعد از اینکه بازی‌های المپیک برای بیست و سومین دفعه انجام گرفت، به المپیک راه پیدا کرد و رسماً جزو بازی‌های المپیک قرار گرفت. المپیک نوین در رونق ورزش مشت‌زنی بسیار موثر بوده است و گویا شخصی به اسم برناردین در سال ۱۲۰۱ میلادی، از نحوه‌ی مبارزات خطرناک مشت زنان بسیار ناراحت می‌شد و به این فکر افتاد که راه و روش درست این ورزش را به همراه دفاع شخصی، به علاقه‌مندان این رشته آموزش دهد. این ورزش مهیج در قرن هجدهم میلادی در کشور انگلستان به سرعت گسترش پیدا کرد و علاقه‌مندان بسیاری به ورزش مشت‌زنی روی آوردند.

 

مسابقات مشت‌زنی در المپیک سال ۱۸۹۶ میلادی برگزار شد اما به دلیل اینکه شرکت‌کنندگان فقط از کشور‌های امریکا و انگلیس بودند، این ورزش جزو بازی‌های المپیک سال ۱۹۰۰ میلادی قرار نگرفت و به دوره‌ی بعد یعنی المپیک  لندن که در سال ۱۹۰۸ میلادی برگزار شد، راه پیدا کرد و  در ۵ وزن مختلف انجام گرفت.

در گردآوری این مقاله، سعی شد تا جامع‌ترین اطلاعات در مورد تاریخچه‌ی ورزش مشت‌زنی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. منتظر نظرات سازنده‌ی شما دوستان کجارویی هستیم.

 

ارسال شده در تاریخ 15 ژوئن 2016 توسط پاناب با موضوع خبر ورزشی
بازدید : 2,213
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.