فواید لوبیای سیاه ضد سرطان خواص مضرات و میزان مصرف روزانه

فواید لوبیای سیاه ضد سرطان خواص مضرات و میزان مصرف روزانه

فواید لوبیای سیاه

“لوبیای سیاه” به تنهایی در برابر سرطان قد علم میکند !??

مطالعات اخیر نشان داده است مصرف منظم لوبیای سیاه پخته سدّی قوی در برابر سرطان های سینه، ریه، پروستات، روده بزرگ و کبد خواهد بود

فواید لوبیای سیاه,لوبیای سیاه ضد سرطان ,خواص لوبیای سیاه ,مضرات و میزان مصرف روزانه لوبیای سیاه ,خواص شگفت انگیز وبیای سیاه ,

وبیا سیاه در دسته بندی حبوبات جای می گیرد. لوبیا سیاه که به واسطه ظاهر سخت و لاک مانند خود به نام لوبیا لاک پشتی نیز شناخته می شود، در حقیقت دانه های گیاه لوبیا است. همانند حبوبات دیگر مانند عدس و نخود، لوبیا سیاه نیز به واسطه محتوای پروتئین و فیبر فراوان خود شناخته شده است. همچنین، این محصول حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مفید برای سلامت انسان است.

در میان گروه های غذایی که به طور معمول در سراسر جهان مصرف می شوند، شاید هیچ گروهی به اندازه حبوبات دارای ترکیب پروتئین و فیبر نباشد. لوبیا سیاه نیز از این شرایط مستثنی نیست. یک فنجان لوبیا سیاه حاوی 15 گرم فیبر و بیش از 15 گرم پروتئین است. یک وعده یک فنجانی از این ماده غذایی می تواند 60 درصد از مقدار توصیه شده مصرف روزانه برای فیبر و 30 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه برای پروتئین را تامین کند. حبوبات تنها گروه غذایی هستند که می توانند چنین ترکیب قدرتمندی از فیبر و پروتئین را ارائه کنند. فواید لوبیای سیاه

چه مقدار باید مصرف کرد؟

مطالعات انجام شده با حضور سوژه های حیوانی نشان داده اند که مصرف لوبیا سیاه به کنترل اشتها کمک می کند و می تواند در کاهش چشمگیر چربی ناسالم بدن نقش داشته باشد. برای حفظ سلامت مطلوب گوارش، بزرگسالان باید روزانه حداقل 30 گرم فیبر از مواد غذایی کامل دریافت کنند، از این رو با مصرف یک فنجان لوبیا سیاه تقریبا نیمی از راه طی می شود.

آیا لوبیاها برای افراد مبتلا به دیابت خوب هستند؟

نشاسته های موجود در لوبیا سیاه در تامین انرژی مورد نیاز بدن انسان نقش ایفا می کنند، در نتیجه این ماده غذایی یک منبع کربوهیدارت عالی برای هر فردی است که از مقاومت به انسولین (هورمون کاهنده قند خون) رنج می برد که از آن جمله می توان به افراد مبتلا به پیش دیابت و دیابت اشاره کرد.

آیا لوبیاها موجب تولید گاز می شوند؟

برخی افراد پس از خوردن لوبیا ناراحتی گوارشی را تجربه می کنند که این شرایط از محتوای فیبر و نشاسته فراوان این ماده غذایی سرچشمه می گیرد. اگر این شرایط برای شما نیز رخ می دهد، پیش از مصرف لوبیا ابتدا آن را به مدت یک شب در آب خیس کنید. این کار به کاهش ترکیباتی که می توانند موجب بروز مشکلات گوارشی، از جمله گاز و نفخ شوند، کمک می کند. فواید لوبیای سیاه

آیا تفاوتی بین لوبیای کنسروی و لوبیای خشک وجود دارد؟

لوبیاهای پخته و کنسروی تفاوت چندانی با لوبیاهای خشک ندارند، اما محتوای سدیم محصولات کنسروی می تواند تا 100 برابر بیشتر باشد. تخلیه و شستشوی لوبیا سیاه کنسروی می تواند نیمی از محتوای سدیم را کاهش دهد، اما باعت از بین رفتن برخی مواد مغذی دیگر نیز می شود.

آیا لوبیا سیاه از انواع دیگر لوبیا بهتر است؟

همه لوبیاها، همانند حبوبات دیگر، انتخاب های غذایی عالی هستند و نیاز انسان به پروتئین و فیبر و همچنین برخی ویتامین ها و مواد معدنی را تامین می کنند. در این میان، لوبیا سیاه از اندکی محتوای فیبر و منیزیم بیشتر سود می برد.

چگونه لوبیای بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنم؟

شما می توانید از لوبیاها به اشکال مختلف در غذاهای مختلف مانند سوپ ها، سالادها و تاکوها استفاده کنید.

فواید لوبیای سیاه,لوبیای سیاه ضد سرطان ,خواص لوبیای سیاه ,مضرات و میزان مصرف روزانه لوبیای سیاه ,خواص شگفت انگیز وبیای سیاه ,

اجازه دهید نگاهی دقیق تر به این خواص داشته باشیم:

تقویت سلامت قلب
یکی از بهترین فوائد افزودن لوبیا سیاه به رژیم غذایی روزانه یا هفتگی داران بودن مقدار زیادی فیبر است. لوبیا فیبر محلول دارد و به کاهش کلسترول خون کمک می کند. فیبر محلول آب را جذب می کند و سپس در پروسه هضم به ژل تبدیل می شود . اما فیبر نامحلول به غذا حجم اضافه می کند و به سرعت حرکت آن در سیستم گوارشی کمک می کند.کاهش کلسترول می تواند از تنگی عروق و در نتیجه از حمله قلبی و سکته مغزی جلوگیری کند. فواید لوبیای سیاه
لوبیا سیاه مقادیر کمی اسید چرب امگا ۳ دارد. امگا ۳ کلسترول مفیدی است که اثرات منفی امگا۶ را خنثی می کند. لوبیا سیاه بر کاهش فشار خون تاثیر گذار است : جریان خون را تقویت می کند،فشار خون را کاهش می دهد و از فشار یا استرس اکسیداتیو وارد بر سیستم قلبی عروقی می کاهد.

پیشگیری از سرطان
پوست لوبیا سیاه فلاونوئید دارد و احتمال ابتلا به سرطان را می کاهد. ۸ نوع فلاونوئید در پوست لوبیا سیاه وجو دارد که ۳ تای آنها آنتوسیانین هستند. فلاونوئیدها رنگدانه ای مغذی اند که نقش آنتی اکسیدان در بدن دارند و با بیماری ها و رادیکال های آزاد مبارزه می کنند.
آنتوسیانین رنگدانه اند اما تاثیر قوی بر بدن دارند و رشد رگ های خونی و تبدیل به تومور سرطانی جلوگیری می کنند ،سرعت رشد سلول های سرطانی را کاهش می دهند و سرعت آپوپتوسیس (مرگ سلولی)سلول های سرطانی را افزایش می دهند. آنتوسیانین بهمراه سایر مواد مغذی موجود در پپوسته، لوبیا سیاه را به سلاحی قدرتمند برای مبارزه با سرطان تبدیل می کند.

درمان ناراحتی های گوارشی
لوبیای سیاه فیبر و پروتئین دارد و غذای عالی برای تقویت گوارش محسوب می شود. پروتئین و فیبر به حرکت غذا در دستگاه گوارشی کمک می کند و موجب جذب بهتر مواد مغذی و دفع مواد زائد می شود. نسبت به گوشت آرام تر هضم می شود، بعنی برای مدت بیشتری احساس سیری می کنید. بدین ترتیب لوبیای سیاه سیستم گوارشی را پاکسازی می کند و از پرخوری جلوگیری می کند.
لوبیای سیاه از لوبیا های دیگر کوچکتر است و هضم آن راحت تر است. به مرور زمان با افزودن لوبیا سیاه به رژیم غذایی بطور منظم ، فیبر محلول آن آب را جذب مدفوع می کند و از میزان یبوست کم می شود.

کنترل قند خون
سرعت هضم غیر منظم می تواند به بر هم خوردن تعادل سطح قند خون در بدن بینجامد. لوبیای سیاه موجب تنظیم سطح قند خون می شود. همانطور که پیشتر گفته شد، فیبر و پروتئین موجود در لوبیای سیاه سرعت هضم را یکنواخت می کند و میزان دریافت مواد مغذی منظم و همگن می شود. زمانی که هضم ثابت نباشد، قند خون نوسان می یابد. نوسان قند خون برای بیماران دیابتی بسیار خطرناک است.

درمان اختلالات جنسی
بر اساس مطالعات موجود ، لوبیای سیاه حاوی مقادیر بالایی ازیک املاح نادر در مواد غذایی بنام مولیبدنوم است. مولیبدنوم سولفیت را می شکند و سم زدایی می کند. سولفیت ها ترکیبات اسیدی هستند که در میوه های خشک و برخی از سبزیجات وجود دارند و خیلی از افراد نسبت به تاثیرات آن حساسند و دچار سردرد یا سرگیجه می شوند. مولیبدنوم موجود در لوبیای سیاه با چنین تاثیراتی مقابله می کند و اثرات منفی را خنثی می کند. مولیبدنوم به رشد و نمو سیستم عصبی و تولید انرژی سلولی کمک می کند.
همچنین مولیبدنوم از ناباروری و اختلالات نعوظ مردان سالمند می کاهد. این ویتامین نادر با افزایش انرژی و میل به فعالیت جنسی در مردان سالمند ارتباط مستقیم دارد.

ارتقا سیستم عصبی
آمینو اسید و مولیبدنوم موجود در لوبیای سیاه موجب ارتقا عملکرد سیستم عصبی می شوند. لوبیای سیاه حاوی املاح و ویتامین هایی از جمله B9 یا فولات است. فولات یا همان فولیک اسید نقش مهمی در تنظیم آمینو اسید های مورد نیاز سیستم عصبی ایفا می کند. بدون فولات،سطح هموسیستئین بالا می رود و زمینه ایجاد بیماری های تخریب عصبی از جمله آلزایمر و پارکینسون ایجاد می شود. با افزودن منظم لوبیای سیاه به رژیم غذایی ،فولات مورد نیاز بدنتان را تامین کنید و از بیماری های عصبی جلوگیری کنید.

تقویت سلامت قبل از تولد
یکی دیگر از فواید فولات موجود در لوبیای سیاه،نقش آن در محافظت از جنین در رحم است. سطح فولات موجود در بدن مادر نقش مهمی در سلامت جنین مخصوصا در رشد مغز و ستون فقرات ایفا می کند. با افزودن لوبیای سیاه و در نتیجه فولات به رژیم غذایی می توانید سلامت جنین خود را حفظ کنید.

عوارض جانبی لوبیا سیاه

الیگوساکارید: لوبیا سیاه قند پیچیده ای بنام الیگوساکارید دارد . بدن انسان هیچ آنزیمی ندارد که این قند را بطور طبیعی بشکند. بنابرین الیگوساکارید در سیستم گوارشی تخمیر می یابد و متان تولید می شود و موجب نفخ می شود. بنابرین خیس کردن لوبیا در آب و پخت کامل آن می تواند از میزان الیگوساکارید و دیگر ترکیبات غیر قابل هضم لوبیا کم کند .

فیتیک اسید: پوست دانه ای لوبیا مواد مغذی داخل دانه را از آسیب حشرات و آفات هنگام رشد در طبیعت حفظ می کند. یکی از ترکیبات پوسته دانه فیتیک اسید است که از جوانه زدن پیش از موعد دانه جلوگیری می کند. اگر فیتیک اسید قبل از خوردن از دانه برداشته نشود،به املاحی مانند کلسیم ، منیزیم و مس می چسبد و مانع از جذب مواد مغذی می شود. چنین املاح جذب نشده ای موجب ناراحتی های مختلفی می شود از ناراحتی های گوارشی ساده گرفته تا بیماری های جدی مانند اختلالات هورمونی و یا اختلال عملکرد مغزی . بنابرین دانه های لوبیا سیاه را خوب بپزید و قبل از پخت در آب خیس کنید تا تاثیرات مضر فیتیک اسید خنثی شود.

ارسال شده در تاریخ 14 جولای 2019 توسط خدیجه ص با موضوع گوناگون
بازدید : 1,074
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.