فواید نفس عمیق کشیدن در حفظ سلامت قلب روح و جسم

فواید نفس عمیق کشیدن در حفظ سلامت قلب و جسم

فواید نفس عمیق کشیدن

برای کنترل فشار خون و حفظ سلامت قلب نفس عمیق بکشید !

نفس عمیق به مدت چند دقیقه در روز مانند ماساژ برای ارگان های داخلی بدن است، نفس عمیق چرخش خون کل بدن را بهبود میدهد.

+ برای کنترل فشار خون و حفظ سلامت قلب، روزی دو یا سه مرتبه، تنفس شکمی را به مدت ۱۰ دقیقه تمرین کنید.

فایده‌های تمرین تنفس عمیق

در واقع تمرین تنفس عمیق را باید دو بار در روز یا هر وقت که استرس دارید، ناراحت هستید، درد دارید یا احساس کسالت می‌کنید انجام دهید. تنفس عمیق فقط یکی از چندین تکنیک نفس کشیدن است اما اولین تکنیکی است که باید قبل از انجام هر یک از انواع دیگر روش نفس کشیدن انجام دهید. هر چه بیشتر تنفس عمیق را تمرین کنید، در این امر مهارت بیشتری به دست خواهید آورد و آن وقت سلامت ذهن و بدن را بهبود خواهید بخشید. تمرین تنفس عمیق همچنین اثرات بی‌نظیر فراوانی برای بدن‌مان دارد من جمله‌ فایده‌هایی که در ادامه ذکر می‌شوند.

فواید نفس عمیق کشیدن ,تاثیر نفس عمیق کشیدن در حفظ سلامت قلب,نفس عمیق و سلامت جسم,فواید نفس عمیق کشیدن ,خاصیت نفس عمیق کسیدن ,مزایای نفس عمیق کشیدن

کنترل استرس و اضطراب: پژوهشگران علوم پزشکی در آکادمی آمریکایی پزشکان خانواده می گویند تنفس عمیق موثرترین راه کار برای کاهش استرس است. به گفته آنها، در تکنیک تنفس عمیق لازم است که روی یک سطح صاف به پشت دراز بکشید یک دست خود را روی معده و دست دیگر را روی قفسه سینه خود قرار دهید. در این وضعیت به آرامی نفس بکشید و مطمئن شوید که در حین تنفس معده اندکی بالا بیاید. پس از فرو بردن هوا یا عمل دم نفس خود را یک تا دو ثانیه نگه دارید. سپس عمل بازدم را به آرامی انجام داده و اجازه دهید معده پایین برود. این تکنیک را تکرار کنید تا کم کم آرامش بر شما غلبه کند. فواید نفس عمیق کشیدن

حذف سموم از بدن: دی اکسید کربن در  واقع همان سمومی است که در فرایند متابولیسم از بدن بیرون می آید و باید به طور منظم خارج شود. با این حال زمانی که ریه ها عادت به تنفس سریع داشته باشند، این سموم و ضایعات به طور کامل از بدن خارج نمی شوند. تجمع سموم در بدن مشکلاتی همچون التهاب، خستگی، اضافه وزن، تحلیل عضلانی و فشار خون بالا را به دنبال خواهد داشت. شما باید در طول روز حداقل ۲ تا ۳ بار به مدت ۱۰ دقیقه تنفس عمیق داشته باشید تا سموم به طور کامل از بدنتان خارج شوند.

کاهش درد: اکثر ما هنگام درد شدید نفسمان را حبس می کنیم و البته این مکانیسم طبیعی مغز است. با این حال اگر هنگام دردهای مزمن ناشی از آرتریت، لوپوس، فیبرومیالژیا و … نفس عمیق داشته باشید، این کار باعث ترشح اندورفین بیشتر خواهد شد که نقش مسکن طبیعی را در بدن دارد. علاوه بر این، تنفس عمیق باعث کاهش اسیدیته بدن می شود و محیط بدن را قلیایی تر می کند. قلیایی بودن بدن، کنترل درد را راحت تر می کند.

بهبود ریه ها: تنفس عمیق باعث بهبود عملکرد ریه ها و جلوگیری از ذات الریه و دیگر عوارض بعد از عمل جراحی می شود.تنفس عمیق باعث می شود اکسیژن بیشتری به سلول های بدن برسد. بدون اکسیژن کافی، شخص بیشتر در معرض مشکلات ریوی و حتی بیماری قلبی قرار می گیرد. تنفس عمیق برای کسانی که مشکوک به بیماری های ریوی یا تنفسی هستند نیز مفید است. روزی ۱۰ دقیقه تنفس عمیق به کاهش مشکلات تنفسی همچون آسم، بیماری انسدادی مزمن ریوی، برونشیت و حتی درد قفسه سینه کمک می کند. فواید نفس عمیق کشیدن

کاهش وزن: یک الگوی تنفسی منظم و عمیق می تواند به کاهش وزن شما کمک کند. تنفس عمیق باعث می شود اکسیژن بیشتری به بدن برسد و این به چربی سوزی بیشتر و موثرتر کمک می کند. طبق پژوهش ها، یک برنامه منظم یوگا و تنفس، شاخص توده بدنی را کاهش می دهد. تمرین تنفس عمیق باعث انقباض عضلات شکمی و اصلاح جریان خون به قسمت های مختلف مغز می شود و فعالیت های متابولیسمی مغز را تغییر می دهد. علاوه بر این، زمانی که اکسیژن بیشتری به مولکول های چربی (که از اکسیژن، کربن و هیدروژن تشکیل شده اند) می رسد، این مولکول ها تجزیه و به دی اکسید کربن و آب تبدیل می شوند.

تقویت عضلات : انجام تمرین تنفس عمیق با درگیر کردن عضلات می‌تواند به تقویت عضله‌ها و تناسب اندام کمک کند. فقط کافی است تمرین تنفس عمیق را دو بار در روز انجام دهید تا از فایده‌های آن برای حفظ قوت عضلات و تناسب اندام بهره‌مند شوید.

 سیستم ایمنی را تقویت می‌کند:هر چه اکسیژن بیشتری دریافت کنید سیستم ایمنی بدن‌تان قوی‌تر می‌شود. تمرین تنفس عمیق می‌تواند به بدن برای تولید ماده‌ی شفابخش کمک کند و عملکرد سلول‌های ایمنی را برای مبارزه با بیماری‌ها بهبود ببخشد.

 

حالت بدن را بهتر می‌کند: انجام تمرین تنفس عمیق در حالی که نشسته باشید و پشت‌تان صاف باشد می‌تواند به بهبود وضعیت و حالت بدن کمک کند و همچنین مانع از اسکولیوز شود.

 کیفیت خون را بهبود می‌بخشد:همان طور که پیش تر اشاره شد، تمرین تنفس عمیق می‌تواند میزان اکسیژن دریافتی را افزایش دهد و این به آرامی خون را از هر ماده‌ی مضر و سمی پاکسازی خواهد کرد. در طول تنفس عمیق، بدن مواد سمی را که به هموگلوبین‌های درون سلول‌های قرمز خون چسبیده‌اند از بدن خارج خواهد ساخت.

ارسال شده در تاریخ 6 می 2019 توسط امید ازادمرد با موضوع سلامتی
بازدید : 1,884
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.