مضرات شیر کاکائو خطرات مصرف بیش از حد شیر کاکائو در کودکان

مضرات شیر کاکائو خطرات مصرف بیش از حد شیر کاکائو در کودکان

مضرات شیر کاکائو

شیرکاکائو برای صبحانه کودک ممنوع

✅شیر کاکائو تمام کلسیم و فواید شیر را از بین میبرد و باعث کاهش یادگیری، افزایش پرخاشگری افزایش خرابی دندان به علت قند بالا و بروز چاقی میشود

مصرف ممتد و مناسب شیر و فرآورده‌های لبنی از عوامل مؤثر در کاهش خطر شکستگی استخوان در دوران کودکی تا نوجوانی است. افرادی که در دوران کودکی تا جوانی کلسیم بدن خود را با لبنیات تأمین کرده‌اند در میانسالی و کهنسالی کمتر با پوکی استخوان مواجه می‌شوند. مادرانی که فرزند آن‌ها از خوردن شیر ساده امتناع می‌کنند بهتر است از شیرهای طمع‌دار مختلفی که امکان تهیه آن در منزل وجود دارد مانند شیر توت‌فرنگی، شیر موز، شیر عسل و… به عنوان جایگزین برای کودک استفاده کنند.

شیرکاکائو نوشیدنی با ارزش و مطلوب کودکان است. در یک تحقیق مشخص شد که ۹۱ درصد کودکان ۸ تا ۱۳ ساله شیر کاکائو را دوست دارند و ۵۷ درصد کودکان این نوشیدنی را به شیر سفید ترجیح می‌دهند.

مصرف شیر کاکائو به عنوان بخشی از برنامه تغذیه در مدرسه، از هدر دادن شیر توسط کودکان جلوگیری می‌کند. از آن جایی که کودکان شیرکاکائو را دوست دارند، سرو آن در مدارس مصرف لبنیات را افزایش می‌دهد و از دور ریختن شیر توسط کودکان می‌کاهد. مصرف شیرهای طعم‌دار در کودکان موجب می‌شود که دریافت کلسیم و پروتئین افزایش یابد، زیرا شیر جایگزین نوشیدنی‌های دیگر مثل نوشابه‌های گازدار می‌شود.

مضرات شیر کاکائو ,ضررهای مصرف روزانه شیر کاکائو, خطرات مصرف بیش از حد شیر کاکائو در کودکان,خواص شیز کاکائو ,مصرف شیر کاکائو ,کودکان و شیر کاکائو,جایگزین شیر

مصرف شیرکاکائو به صورت گهگاه مشکلی را ایجاد نمی کند اما اگر قرار باشد به جای شیر ساده، روزانه مصرف شود، انتخاب درست و مناسبی نیست.دقت در مصرف انواع شیرها بخصوص در فصل تابستان ضروری است چرا که گرما سریعتر این ماده را خراب کرده و باعث ایجاد اسهال و استفراغ در فرد می شود.مضرات شیر کاکائو

بسیاری از کودکان از خوردن شیر امتناع می‌کنند و این معمولا به خاطر طعم بدون مزه‌ای است که شیر دارد. به این منظور والدین شیر را با مواد شیرین‌کننده دیگری ترکیب می‌کنند تا شاید با این کار بتوانند اشتهای کودک را به خوردن آن ترغیب کنند. اینکه بهترین ماده برا مخلوط شدن با شیر در صورت از دست ندادن کلسیم آن چه می‌تواند باشد جای سوال دارد. برخی‌ها از کاکائو برای طعم دادن به شیر استفاده می‌کنند که مصرف شیر کاکائو بیش از اندازه می‌تواند عوارضی برای سلامت کودک به همراه داشته باشد.

ارزش تغذیه‌ای شیر کاکائو چقدر است؟

مشابه شیرهای بدون طعم، شیرکاکائو نیز ارزش تغذیه‌ای عالی دارد به طوری که یک لیوان از آن تامین‌کننده ۳۵ درصد از ۸۰۰ میلی‌گرم کلسیم توصیه‌ شده برای کودکان ۴ تا ۸ ساله است. محتوای مواد مغذی این نوشیدنی کامل، کم‌چرب و بدون چربی، مثل انواع مشابه شیرهای بدون طعم می‌باشد؛ به جز این که محتوای کربوهیدرات و کالری آن بالاتر است، زیرا برای طعم بهتر به آن ساکاروز یا سایر شیرین‌کننده‌ها اضافه می‌شود. به طور کلی هر لیوان از این نوشیدنی حدود ۶۰ کیلوکالری بیشتر از انواع بدون طعم خود انرژی دارد، بنابراین یک لیوان مصرف شیر کاکائو کم چرب ۱۵۸ کیلو کالری، نوع دو درصد چربی آن ۱۷۹ کیلو کالری و شیرکاکائوی کامل 208 کیلوکالری انرژی تامین می‌کند.مضرات شیر کاکائو

آیا مصرف شیر کاکائو برای کودکان مضر است؟

کافئین موجود در شیرکاکائو سبب می‌شود تا با مصرف بیش از حد آن کلسیم در کودکان دفع شود و در عین حال اختلالات عصبی در برخی از کودکان بروز کند. نباید کودکان را به خوردن شیرکاکائو عادت داد ولی در بچه‌هایی که به هیچ عنوان شیر نمی‌خورند می‌توان یک وعده شیرکاکائو را جایگزین چیپس و پفک کرد. لازم به ذکر است که در تهیه شیرکاکائو از کافئین، شکر و شربت ذرت و ساکاروز استفاده می‌شود که می‌تواند تا حدی برای سلامتی مضر باشد. به عنوان مثال مصرف شیر کاکائو به صورت بیش از حد در کودکان کم‌تحرک سبب چاقی می‌شود و افرادی که زمینه ارثی دارند بیشتر در معرض دیابت نوع دوم قرار می‌گیرد.

یک متخصص تغذیه در این باره بیان کرد: در مقالات علمی ثابت شده که شیرکاکائو یکی از عوامل موثر در افزایش پوسیدگی دندان کودکان است و حتی می‌تواند مصرف زیاد آن ناهنجاری‌های رفتاری را در کودکان داشته باشد.

بچه‌هایی که به لاکتوز شیر حساس هستند کاکائوی موجود در شیر سبب می‌شود تا تحملشان نسبت به شیر بیشتر شود.

مضرات شیر کاکائو کافئین موجود در شیرکاکائو سبب می‌شود تا با مصرف بیش از حد آن کلسیم در کودکان دفع شود و در عین حال اختلالات عصبی در برخی از کودکان بروز کند. بنابراین سعی کنید در مصرف آن زیاده روی نکنید و در حدی به او بدهید که نیازش به شیر تامین شود. همچنین در تهیه شیرکاکائو از کافئین، شکر و شربت ذرت و ساکاروز استفاده می‌شود که می‌تواند تا حدی برای سلامتی مضر باشد و حتی موجب چاقی و دیابت او شود.

ارسال شده در تاریخ 26 نوامبر 2018 توسط خدیجه ص با موضوع فرزند
بازدید : 2,110
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.