مضرات نمک و خطراتی که برای سیستم بدن ایمنی دارد

مضرات نمک و خطراتی که برای سیستم بدن ایمنی دارد

مضرات نمک

حذف نمک، ماده ای مخوف برای سلامتی

استفاده از یک گیاه طبیعی سالم به جای نمک؛ «ارگانو» یک ادویه خوش عطر و طعم است که میتوانید برای کاهش مصرف نمک از آن استفاده کنید.

 همچنین مصرف منظم ارگانو عملکرد سیستم ایمنی بدن انسان را بهبود خواهد داد و خطر ابتلا به مشکلات تنفسی را کاهش میدهد.

مضرات نمک, خطراتی که نمک برای سیستم بدن ایمنی دارد, ضررهای مصرف زیاد نمک , از خوردن نمک زیاد بپرهیزید , عواقب مصرف نمک بیش از حد معمول

همه‌ی ما می‌دانیم که رژیم غذایی پرنمک فشارخون را بالا می‌برد و افزایش فشارخون خطر سکته‌ی قلبی و ناراحتی‌های دیگر را افزایش می‌دهد. اما در برخی افراد مصرف زیاد نمک به بالا رفتن فشارخون منجر نمی‌شود که از این لحاظ می‌توان آنها را افراد خوش‌شانسی دانست، به هر حال فشارخون بالا فقط یکی از مضرات نمک است. خیلی‌ها فکر می‌کنند چون فشارخون‌شان نرمال است، لزومی ندارد نگران میزان مصرف نمک باشند، اما این باور درستی نیست و نتایج تحقیقات جدید نشان‌ می‌دهد مضرات نمک فراتر از مشکل فشارخون است. حتی اگر نمک موجب بالا رفتن فشارخون نشود، مصرف بیش از حد سدیم در رژیم غذایی اثرات منفی بر اندام‌های مهم بدن مثل عروق خونی، کلیه‌ها و مغز خواهد داشت.

مضرات نمک برای عروق خونی

افزایش سطح سدیم بدن بر عملکرد پوشش داخلی رگ‌های خونی که به آن اندوتلیوم (Endothelium) گفته می‌شود، تأثیر منفی دارد. یعنی با مصرف بیش از حد نمک در واقع کمر به نابودی رگ‌های خونی می‌بندیم!

بروس آلبرت (Bruce Albert) و گروه نویسندگان کتاب زیست‌شناسی سلولی‌مولکولی پایه معتقدند که عملکرد تمام بافت‌ها به جریان خون وابسته است و جریان خون هم به سلول‌های اندوتلیال (سلول‌های تشکیل دهنده‌ی پوشش داخلی رگ‌ها) وابسته است. اندوتلیوم، کارایی انواع مواد شیمیایی مثل اکسید نیتریک را که باعث انبساط و انقباض درست رگ‌های خونی می‌شوند کنترل می‌کند. به عبارت ساده‌تر رگ‌های خونی‌ باید خاصیت ارتجاعی خوبی برای عبور خون داشته باشند تا بتوانند در برابر هر ضربان و پمپاژ پرفشار جریان خون درست کِش بیایند و دوباره به حالت عادی خود باز گردند. اما با مصرف بیش از حد نمک، رگ‌ها مدام سفت‌تر می‌شوند و این موضوع عملکرد قلب را هنگام پمپاژ خون سخت‌تر می‌کند. در نهایت قلب فرسوده می‌شود و این به معنای بروز نارسایی قلبی است.

یکی دیگر از وظایف کلیدی اندوتلیوم، حذف عواملی است که منجر به چسبندگی پلاکت‌ها می‌شوند. این عمل موجب می‌شود پلاکت‌های خونی به‌هم نچسبند و گلبول‌های قرمز مثل ماشین‌هایی که در ترافیک روان یک بزرگراه مشغول حرکت هستند به‌راحتی در رگ‌ها جریان داشته باشند. هنگامی‌که اندوتلیوم به علت سوء مصرف نمک و سایر عوامل مرتبط با سبک زندگی اشتباه مثل انسولین بالا، کلسترول بد و قندخون بالا عملکرد درستی نداشته باشد، زمینه‌ی مناسب برای التهاب رگ‌ها فراهم می‌شود. کلسترول پلاک‌های چربی می‌سازد که در رگ‌ها رسوب می‌کنند و در نتیجه فرد به بیماری‌های قلبی و عروقی دچار می‌شود.

مضرات نمک برای قلب

فشارخون بالا عامل خطرناکی برای بروز هیپرتروفی بطن چپ (left ventricular hypertrophy) به‌شمار می‌رود. بافت‌های عضلانی در قلب وجود دارد که دیواره‌ی حفره‌ی اصلی پمپاژکننده‌ی قلب را شکل می‌دهند. هیپرتروفی بطن چپ منجر به بزرگ شدن این عضلات می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهد مصرف زیاد سدیم فارغ از بالا بردن فشارخون، ممکن است باعث ضخیم‌تر شدن دیواره‌ی بطن چپ شود. مطالعاتی که روی عده‌ای از بزرگ‌سالان سالم که فشارخون طبیعی یا فشارخون‌ بالای خفیف داشتند انجام شد، نشان داد این افراد مقدار زیادی سدیم دفع می‌کنند و هیپرتروفی بطن چپ در آنها مشاهده می‌شود.

ابتلا به هیپرتروفی بطن چپ می‌تواند به مشکلات قلبی متعددی از جمله آریتمی (ضربان غیرطبیعی قلب)، حمله‌ی قلبی، ایست قلب (از کار افتادن ناگهانی قلب) و نارسایی قلبی (ناتوانی قلب در پمپاژ خون به سراسر بدن) منجر شود.

مضرات نمک برای کلیه‌ها

یکی از راه‌های ارزیابی عملکرد درست کلیه‌ها، آزمایش فیلتراسیون گلومرولی (Glomeruli) است. گلومرول‌ها صافی‌های ریزی در کلیه‌ها هستند که مواد زائد خون را فیلتر می‌کنند.

هرچه میزان فیلتراسیون گلرومرال کلیه‌ها بالاتر باشد یعنی کلیه‌ها عملکرد بهتری در تصفیه‌‌ی مواد زائد دارند و بهتر می‌توانند بدن را از شر آلودگی‌ها خلاص کنند. مطالعات نشان می‌دهد مصرف زیاد نمک حتی اگر فشارخون فقط کمی افزایش پیدا کند، می‌تواند به کاهش میزان فیلتراسیون گلومرولی منجر شود که نشانه‌ی بیماری‌های مزمن کلیوی است و در صورتی‌ که تشخیص داده نشود به نارسایی کلیوی منجر خواهد شد.

بسیاری از مردم توجهی به این موضوع ندارند که یک رژیم غذایی سرشار از سدیم چه اثر منفی چشمگیری می تواند بر سلامت آنها داشته باشد. نمک بیش از اندازه در بسیاری از فعالیت های بدن مانند پاکسازی جریان خون و پمپاژ خون در بدن اختلال ایجاد می کند.

هنگامی که بدن بیش از اندازه سدیم دریافت می کند باید سخت تر کار کند تا سطوحی امن از آن را در خون حفظ کند و بر همین اساس، فشار بیشتری بر کلیه ها وارد می شود. به طور همزمان، بدن مایع بیشتری را حفظ می کند که به افزایش حجم خون منجر می شود.

در نتیجه، قلب باید سخت تر کار کند تا خون افزایش یافته را در سراسر بدن به گردش درآورد. در نهایت، دیواره شریان ها ضخیم تر می شوند تا فشار خون افزایش یافته را تحمل کنند که این شرایط فشار بیشتری بر سیستم گردش خون بدن وارد می کند.

ارسال شده در تاریخ 6 ژوئن 2019 توسط امید ازادمرد با موضوع مطلب علمی
بازدید : 1,037
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.