مواد غذایی سمی برای بدن را بشناسید اهمیت تغذیه سالم

مواد غذایی سمی برای بدن را بشناسید اهمیت تغذیه

مواد غذایی سمی برای بدن

ماده غذایی سمی رو بشناسید ! (☝️?)

مواد غذایی سمی ,ماده غذایی سمی برای بدن, اهمیت تغذیه سالم ,مواد غذایی خطرناک برای سلامتی بدن, ماده غذایی سمی ,مصرف ماده غذایی سالم و نتایج مثبت آن

مواد غذایی خطرناک برای سلامتی بدن

نگاهی به سبد خریدتان بیاندازید و دقتی به نحوه مصرف برخی از مواد خوراکی که در طول شبانه روز مصرف می کنید. اگر مواد غذایی خطرناک

لوبیا سبز خام
از جمله مواد غذایی محبوب به شمار می رود، اما پنج تا شش عدد آنها اگر نپخته باشند، می توانند جان کودکان خردسال را به خطر بیندازند. لوبیا سبزهای خام دارای لکتینی به نام ” PHA” هستند که می توانند منجر به خونریزی شدید معده شوند. لکتین ها پروتئین هایی هستند که نقش شان تسهیل اتصالات سلول به سلول است. PHA در مقدار بالا یک ماده سمی محسوب می شود. حرارت دادن لوبیای سبز PHA را از میان می برد.

مانیوک یا کاساوا 
گیاه بومی مناطق آمریکای جنوبی است که برای تهیه دسر از آن استفاده می شود. ریشه، برگ ها و پوست این گیاه نباید به طور خام استفاده شوند، و چنانچه به هنگام تهیه مراقبت نشود، می توانند به دلیل ایجاد مسمومیت پیامدهای مرگ بار به همراه داشته باشند. مواد غذایی سمی

گوشت خام 
مصرف گوشت خام هر چند مرگبار نیست اما می تواند موجب ایجاد کرم های نواری در دستگاه گوارش شود. عفونت روده و کاهش وزن می تواند از عوارض این نوع از عفونت باشد.

غذاهای کنسروی 
مواد غذایی داخل قوطی های کنسرو یا شیشه های کنسرو شده می توانند مرگ آور باشند. ذخیره سازی نادرست یا آلودگی در ورقه های فلزی قوطی های کنسرو می توانند مواد سمی تولید کرده که به سرعت در مواد غذایی حل می شوند. قوطی های کنسرو و شیشه های حاوی مواد کنسرو شده باید همواره در جای خنک و به دور از نور نگهداری شوند.

مغز بادام تلخ 
به مقدار کم حاوی سیانور دو پتاس و اسید سیاندریک است که اگر فردی به مقدار زیاد آن را مصرف کند، مسموم می شود. مصرف پنج تا ده عدد مغز بادام تلخ در کودکان می تواند مسمومیت شدید به همراه داشته باشد، در بزرگسالان این تعداد به 50 عدد می رسد.

کباب کردن گوشت 
درست کردن کباب یکی از تفریح های مورد علاقه مردم به شمار می آید. اما کباب کردن هم می تواند پیامدهای سرطان زا به همراه داشته باشد. حرارت بالا می تواند موجب ساخت هیدروکربن های پلی آروماتیک شود. به ویژه اگر چربی گوشت به درون آتش ذغال چکه کند. هر چه گوشت کبابی سیاه تر شده باشد، شمار مواد مضر که درون گوشت جمع شده اند نیز زیادتر است. مواد غذایی سمی

جوز هندی
در مقدار بسیار اندک به عنوان یکی از طعم دهنده ها و ادویه های مخصوص آشپزی و شیرینی پزی به حساب می آید. اما مصرف یکجای این ادویه به میزان بیش از چهار گرم می تواند موجب بروز حالت تهوع، توهم و در موارد شدیدتر بیهوشی شود. مصرف این مقدار از جوز هندی در کودکان
مسمومیت شدید و مرگ آور به همراه دارد.

سیب زمینی سبز رنگ
سولانین از ترکیبات گیلکو آلکالوئیدهاست که در سیب زمینی با ظاهر شدن رنگ سبز به ویژه در قشر زیر پوست آن مشخص می شود. مقدار زیاد این سم موجب مسمومیت می شود که با نشانه هایی نظیر سوزش گلو، حالت تهوع و تعریق شدید و نفس تنگی همراه است. سیب زمینی را باید همواره در جای خنک و تاریک نگاه داشت و به هنگام مصرف نیز قسمت های سبز رنگ را دور انداخت.

بادکنک ماهی
این نوع ماهی در ژاپن به عنوان غذایی لوکس مصرف می شود. روده، تخمدان و کبد این گونه از ماهی ها حاوی سم تترو دوتوکسین است که 1200 برابر کشنده تر از سم سیانور است. یک بادکنک ماهی می تواند جان 30 نفر را بگیرد. در ژاپن برای طبخ این ماهی باید دوره های آموزشی طولانی مدتی را گذراند. این ماهی ها همواره توسط ماهرترین آشپزها سم زدایی می شوند و به قیمت بالا هم به فروش می رسند.

گوجه
محل اتصال ساقه گوجه فرنگی و قسمت های سبزرنگ گوجه فرنگی می توانند تا 1/2 درصد حاوی سولانین باشد. 50 گرم سولانین می تواند موجب سردرد، حالت تهوع و استفراغ شود. برای همین نیز باید از مصرف گوجه فرنگی های کال دوری کرد و محل اتصال ساقه را همواره با احتیاط جدا کرد.

ارسال شده در تاریخ 14 آوریل 2019 توسط امید ازادمرد با موضوع سلامتی
بازدید : 1,165
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.