کفش مناسب بپوشید عوراض و خطرات کفش پاشنه بلند و بدون پاشنه

کفش مناسب بپوشید عوراض و خطرات کفش پاشنه بلند و بدون پاشنه

کفش مناسب بپوشید

کفش پاشنه بلند:با تغییر مرکز ثقل موجب اعمال فشار بیش ازحد به ستون فقرات میشود

کفش بدون پاشنه:قوس کف پا را پرنمیکند وباعث درد در کف پا،مچ،زانو وکمر میشود

کفش مناسب بپوشید ,عوراض و خطرات کفش پاشنه بلند,عوارض پوشیدن کفش بدون پاشنه,خطرات پوشیدن کفش های فانتزی,خطرات پوشیدن صندل های تابستانه ,ویژگی بهترین کفش

اما باید بدانید که پا قلب دوم شماست و انتخاب نامناسب کفش می تواند سلامت پا و جان شما را به خطر بیندازد و عوارضی در پاها ایجاد نماید . بنابراین در برابر وسوسه خریدن کفش های مد روز مقاومت کنید و کفش راحتی که دارای ارتفاع مناسب بوده و احساس راحتی در پاها ایجاد می کند ، انتخاب نمایید. در این بخش به شما می گوییم که هر کدام از انواع کفش ها ممکن است چه آسیب هایی به پاهای شما وارد کند.

عوارض خطرناک پوشیدن کفش های پاشنه بلند

پوشیدن کفش های پاشنه بلند بر سلامت پاها تاثیر گذار است و استفاده از این کفش ها خطرات زیادی را برای خانم ها به همراه دارد، که این خطرات عبارتند از :

1.پوشیدن کفش هایی با پاشنه بلندتر از 7 سانتی متر روی زانوها فشار زیادی وارد می کند و احتمال ابتلا به آرتروز را بیشتر می کند.

2.پوشیدن کفش پاشنه بلند سبب پیچ خوردگی مچ پا به سمت بیرون و در نتیجه موجب رگ به رگ شدن شدید رباط پا می شود و به همین علت خطر ابتلا به آرتروز افزایش می یابد.

3.پوشیدن کفش پاشنه بلند روی مفصل انگشت شست پا فشار وارد می کند و این فشار از مفصل استخوان متاتارس به استخوان نخودی شکل انگشت پا منتقل می شود و در نهایت این فشاروارد شده به استخوان یا اعصاب موجب التهاب آن می شود.

عوارض دیگری که هنگام پوشیدن کفش پاشنه دار در پا ایجاد می شود :

 • انحراف انگشت شست پا
 • میخچه
 • تاول انگشتان
 • خمیدگی انگشتان
 • دردهای مزمن کمر
 • دردهای مفاصل
 • درد زانو
 • درد پاشنه پا
 • خستگی های زودرس
درد پاشنه پا از مضرات پوشیدن کفش پاشنه بلند

اگر نمی توانید از کفش پاشنه بلند صرف نظر کنید

 • اگر هنگام راه رفتن با پاشنه بلند در پا و زانوها احساس درد دارید اما نمی توانید از کفش های پاشنه بلند صرف نظر کنید این نوع کفش ها برایتان مناسب است و با وجودی که پاشنه شان بلند است به پا آسیب وارد نمی کنند.
 • کفش های پیاده روی که کمی لژ دارند.
 • کفش کف پلیمریزه با پاشنه ضخیم و کمتر از 3 سانتی متر
 • کفش های پاشنه پهن انتخاب کنید که بسیار پایدارتر هستند
 • و به راحتی تعادل تان با آنها بر هم نمی خورد. کفش مناسب بپوشید

توصیه هایی هنگام استفاده از کفش پاشنه دار

 • در برخی از ساعات روز سراغ کفش های راحتی یا ورزشی بروید
 • کفش پاشنه بلند پشت باز نپوشید زیرا سبب سر خوردن پا و برهم خوردن تعادلتان می شود.
 • کفش پاشنه کوتاه بپوشید زیرا پا در وضعیت نرمال تری قرار می گیرد و ساق پا کمترکشیده می شود.
 • استفاده از کفش پاشنه کوتاه از آسیب به استخوان متاتارسال جلوگیری می کند.
 • اگر پایتان پیچ خورد باید بدانید مچ پای رگ به رگ شده باید بی حرکت بماند.
 • احتمال تکرار پیچ خوردگی پا بعد از دفعات اول زیادتر خواهد بود، پس حتما به پزشک مراجعه کنید تا در صورت لزوم فیزیوتراپی انجام دهد.

کفش استاندارد باید دو تا سه سانتی‌متر پاشنه داشته باشد چون تخت بودن کف آن، احتمال ابتلا به بیماری خارپاشنه را افزایش می‌دهد و موجب می‌شود وزن بدن به جای پاشنه به کف پا وارد شده، این فشار مستقیم به زانو و کمر وارد شود.

کفش مناسب بپوشید ,عوراض و خطرات کفش پاشنه بلند,عوارض پوشیدن کفش بدون پاشنه,خطرات پوشیدن کفش های فانتزی,خطرات پوشیدن صندل های تابستانه ,ویژگی بهترین کفش

همچنین صندل‌ به دلیل این که پوشش مناسبی در قسمت بالایی خود ندارد و گاهی فقط با چند عدد بند به کفه کفش و مچ پا متصل می‌شود، زمینه بروز مشکلات مختلف مثل خشکی و آسیب پا و تغییر فرم ناخن‌ها را فراهم می‌کند. کفش تابستانی غیراستاندارد که پوشش مناسبی برای پا ایجاد نکند، باعث می‌شود فرد هنگام راه رفتن آرام و کوتاه و با احتیاط گام بردارد و همین موضوع، خستگی زودرس و درد شدید کمر و پا را رقم می‌زند.

دکتر ستار میرزابابایی، متخصص طب فیزیکی می‌گوید: درست است که کفش‌ تابستانی به ظاهر سبک و ارزان است، اما اشتباه در انتخاب کفش مناسب به سلامت پای شما آسیب می‌رساند. یکی از دلایل مهم خشکی پوست، استفاده مداوم از صندل‌ است. کافی است یکی دو ماه مدام صندل بپوشید. آن وقت می‌‌بینید که کف پایتان پینه می‌بندد و گاه حتی ترک می‌خورد.

اگر پوست تحت فشار و اصطکاک مداوم قرار گیرد، پینه می‌بندد و ترک می‌خورد و پوشیدن صندل تاثیر بسزایی بر ایجاد این عارضه دارد. اگر با شروع فصل تابستان، ترک پوستی یا پینه روی پایتان و در ناحیه پاشنه مشاهده کردید، علت آن پوشیدن کفش نامناسب است. پوست پای شما در ناحیه‌ای که پینه بسته، زمخت و پوست آ‌ن قسمت ضخیم‌‌تر از حالت عادی می‌‌شود که آسان‌‌ترین راه رفع آن، این است که پوستتان را مدتی در آب گرم قرار دهید و سپس با یک برس نرم یا سنگ پا، پوست‌ ناصاف و خشن را آرام تمیز کنید.

این کار به مرور زمان موجب از میان رفتن سلول‌ مرده پوست یا همان پینه پا می‌‌شود. پس از این مرحله با مقداری مرطوب‌کننده یا کرم مخصوص ترک کف پا که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد، پاشنه‌ پا را چرب کنید. پوشاندن نواحی آغشته به کرم با پوشش پلاستیکی مثل کیسه فریزر، روند درمان را سرعت می‌بخشد، به شرطی که پوشیدن صندل را کنار بگذارید و کفش استاندارد بپوشید. کفش مناسب بپوشید

ویژگی‌های کفش استاندارد

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چه کفشی برای پوشیدن مناسب است. به گفته این متخصص طب فیزیکی، دقت در انتخاب کفش و توجه به اصول استاندارد هنگام خرید، یکی از مهم‌ترین نکات برای حفظ سلامت است. کم نیستند افرادی که در انتخاب کفش به زیبایی و رنگ و طرح دقت می‌کنند، نه به استاندارد بودن در حالی که جنس خوب، پاشنه استاندارد و قالب و پنجه مناسب، مواردی است که موقع خرید کفش باید به آن توجه شود. اگر اصرار به پوشیدن کفش تابستانی دارید، به چند نکته دقت کنید.

کفشی را که پاشنه آن بلندتر از سه سانتی‌متر است، نپوشید چون هر چه پاشنه کفش بلندتر باشد، فشار وارد شده بر کف پا بیشتر می‌شود و به پا و کمر آسیب می‌رساند. این فشار به جلوی پا و در نهایت، پنجه‌ها منتقل و باعث آسیب رسیدن به انگشتان می‌شود.

هنگام پوشیدن چنین کفشی، پا در حال حرکت باید حالت ثابتی داشته باشد. به‌عنوان مثال موقع راه رفتن با کفش غیراستاندارد و بدون محافظ، انرژی زیادی صرف در نیامدن کفش از پا می‌شود و فرد به دلیل خستگی ناشی از آن، قید درست راه رفتن را می‌زند. در این میان خطر پیچ‌خوردن پا و صدمه به مچ به مشکلات گفته شده اضافه خواهد شد.

خطرات پوشیدن کفش های فانتزی

ارسال شده در تاریخ 9 ژوئن 2019 توسط امید ازادمرد با موضوع گوناگون
بازدید : 1,097
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.