کم تحرکی عامل بیماری همه گیر خاموش و روشهای کنترل آن

کم تحرکی عامل بیماری همه گیر خاموش و روشهای کنترل آن

کم تحرکی عامل بیماری همه گیر خاموش !

هر 1 ساعت یک بار 15 دقیقه از جایتان بلند شوید و کارهای خود را سر پا انجام دهید؛ برای ابتلای به دیابت عدم تحرک کافیست.

 باورزش میتوان دیابت را کنترل کرد

کم تحرکی عامل بیماری,بی تحرکی و کم تحرکی همه گیر خاموش , روشهای کنترل کم تحرک ,داشتن تحرک برای سلامتی ,بی تحرکی عامل دیابت

بی‌تحرکی فقط به استراحت در تخت اطلاق نمی‌شود، کارمندی که ساعت‌ها پشت یک میز بنشیند، به درجاتی از بی‌تحرکی مبتلاست. در واقع اگر کمتر از پنج هزار قدم در روز یعنی کمتر از سه کیلومتر در روز پیاده‌روی می‌کنید، زندگی بی تحرکی دارید و در این‌صورت خطر بیماری‌ها شما را تهدید خواهد کرد.

در حقیقت نشستن، آن هم برای ساعت‌های طولانی از جنبه‌های گوناگون برای سلامت انسان مضر است. خطر نشستن تا آنجاست که متخصصان امر، آن را در‌ردیف سیگار کشیدن قرار داده اند.

در چند سال اخیر، تحقیقات گسترده‌ای برای سنجش میزان سلامت افراد تن‌پرور یا کارمندانی که بنابه اقتضای کاری، ساعات زیادی را پشت میز می‌نشینند، صورت گرفته است. متاسفانه نتیجه ‌عمومی این تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که سبک زندگی کم‌تحرکی دارند، حتی با انجام فعالیت‌های ورزشی نیز از خطرات مربوط به نشستن در امان نخواهند بود.

براساس مطالعات انجام شده کاهش فعالیت فیزیکی در مقایسه با مصرف دخانیات، چاقی و دیابت ، مرگ و میر بیشتری را بدنبال داشته است، اما متاسفانه کم تحرکی بیشتر از دیگر موارد در حوزه پیشگیری از بیماری‌ها مورد غفلت واقع شده است.چهارمین علت مرگ در دنیا نداشتن فعالیت جسمانی بوده و کاهش فعالیت فیزیکی یک پدیده شوم جهانی است که، به کشور ما هم سرایت کرده است.

از جمله بیماری هایی که فرد به وسیله کم‌تحرکی به آن مبتلا می شود، دیابت است. چاقی از عوامل ایجاد دیابت مخصوصا ازنوع۲ است، چرا که با افزایش چربی بدن، مقاومت بدن در اثر هورمون انسولین افزایش می‌یابد. افرادی که اضافه‌وزن دارند نسبت به افراد طبیعی ۲ برابر بیشتر در معرض ابتلا به دیابت هستند و این میزان در افرادی که چاقی شدید دارند، به بیش از ۵۰ برابر می‌رسد. دیابت، زمینه‌ساز مرگ زودرس، بیماری‌های قلبی و کلیوی، سکته مغزی و نابینایی است.
پرفشاری خون نیز از دیگر انواع این بیماری است. اضافه‌وزن و چاقی از طریق مکانیسم‌های متعدد از جمله تاثیر برگردش خون و سیستم هورمونی بدن، باعث افزایش فشارخون می‌شود که یکی از شایع‌ترین عوارض چاقی است. پرفشاری خون نیز همچون دیابت، عامل زمینه‌ساز بیماری‌های قلبی، کلیوی و… است.
همچنین اختلال در چربی خون به عنوان بیماری کم تحرکی شناخته شده است. افزایش سطح کلسترول بد خون که خطر گرفتگی شرایین خون، بیماری قلبی و سکته مغزی را بوجود می‌آید به دلیل چاقی و کم‌تحرکی است. کم تحرکی عامل بیماری
بیماری‌های عروق کرونر بیماری دیگری است که به وسیله کم‌تحرکی ایجاد می‌شود. رسوب چربی در جدار رگ‌های قلبی، سبب کاهش خون‌رسانی به عضله قلبی و در نتیجه کمبود اکسیژن می‌شود. پیشرفت این مسئله و انسداد کامل عروق، سکته قلبی را در پی دارد.
سکته مغزی و ابتلا به سرطان از دیگر عوارض چاقی و کم‌تحرکی است. سرطان سینه، رحم، تخمدان و کیسه صفرا در زنان چاق بیشتر دیده می‌شود. کم تحرکی عامل بیماری
چاقی همچنین سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان‌های کولون، رکتوم و پروستات در مردان می‌شود.مشکلات گوارشی ناشی از چاقی شامل بیماری‌هایی مانند سنگ کیسه صفرا، کبد چرب، نقرس و… است. اختلالات تولید مثلی در زنان که چاقی باعث آن‌هاست مانند ناباروری و بی‌نظمی قاعدگی و نیز برخی مشکلات اسکلتی ـ عضلانی همچون کمردرد و سندرم تونل کارپل از جمله دیگر عوارض کم‌تحرکی است.
افراد با انجام ۱۵۰ ساعت فعالیت فیزیکی در هفته می‌توانند به فواید سلامتی دست یابند، و لازم نیست ورزش خیلی شدید داشته باشند.اگر کمتر از پنج هزار قدم در روز یعنی کمتر از سه کیلومتر در روز پیاده‌روی می‌کنید، زندگی بی تحرکی دارید و در این‌صورت خطر بیماری‌ها شما را تهدید خواهد کرد. میزان ایده‌آل تحرک حدود ده هزار قدم پیاده روی در طول روز است.
ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی ، شنا کردن، کوه‌نوردی و نرمش‌های مخصوص ناحیه شکم با فشار روی این ناحیه و سوزاندن چربی از تجمع آن می‌کاهند و متناسب با شرایط فرد می‌توان یکی از این ورزش‌ها را انتخاب کرد.پیاده‌روی کردن عادی به میزان ده هزار قدم در روز می‌تواند حجم توده چربی انباشته شده در شکم را کم کند و در نهایت نیز باعث سلامتی فرد شود.
فواید فعالیت جسمانی و پر تحرکی
فعالیت  جسمانی منظم، خطر ابتلا به بیماری قلبی، سکته مغزی، سرطان سینه و سرطان کولون را کاهش می‌دهد. به طور عمومی، فعالیت‌ جسمانی سبب بهبود متابولیسم گلوگز می‌شود، چربی بدن را کاهش می‌دهد و فشار خون را پایین می‌آورد. مجموعه‌ای که عوامل اصلی کاهش خط ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت هستند.
همچنین پر تحرکی به کنترل و تخفیف آثار این بیماری‌ها نیز کمک می‌کند. فعالیت جسمانی خطر ابتلا به سرطان کولون را از طریق اثر روی پروستاگلوین‌ها، کاهش زمان عبور مواد از روده و افزایش سطح آنتی‌اکسیدان‌ها کاهش می‌دهد.
خطر ابتلا به سرطان سینه را با فعالیت جسمانی می توان  کاهش داد، زیرا فعالیت فیزیکی اثرات مفیدی بر متابولیسم هورمون‌ها دارد.  با قرار دادن فعالیت فیزیکی منظم همچنین می‌توان وزن بدن را کنترل کرد و همچنین در کاهش علائم افسردگی ، اضطراب و استرس نیز بسیار موثر است.
 بهبود سلامتی عضلانی ،اسکلتی بدن و همچنین درمان  بیماری‌های اسکلتی، عضلانی مانند  کمردرد، پوکی استخوان از آثار سودمند فعالیت جسمانی است.
کم تحرکی و چاقی و اضافه وزن از علائم اصلی ابتلا به دیابت است. بیش از نیمی از افرادی که در طول زندگی خود به بیماری دیابت مبتلا می شوند افرادی هستند که علاوه بر اینکه کم تحرک هستند و فعالیت بدنی کمی دارند، از اضافه وزن و چاقی نیز رنج می برند. چاقی و اضافه وزن در بدن باعث مقاومت سلولی نسبت به انسولین شده و باعث ابتلا به دیابت می شود.
ارسال شده در تاریخ 25 ژوئن 2019 توسط خدیجه ص با موضوع گوناگون
بازدید : 1,117
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.