برنزه کردن چگونه صحیح و سالم پوست خود  را در آفتاب برنزه کنیم ؟

برنزه کردن چگونه صحیح و سالم پوست خود را در آفتاب برنزه کنیم ؟

برنزه کردن بسیاری از مردم پوست خود به برنزه شدن نگاه می‌کنند ، اما در معرض قرار گرفتن طولانی‌مدت در برابر آفتاب ، خطرات متعددی از جمله سرطان پوست وجود دارد .
حتی هنگام استفاده از کرم ضد آفتاب ، آفتاب گرفتن در فضای باز هم بدون ریسک نیست . اگر به برنزه کردن علاقه دارید ، می‌توانید خطرات برنزه کردن را سریع‌تر در خورشید کاهش دهید . این کار به شما کمک می‌کند از نوردهی طولانی UV اجتناب کرده و ریسک ابتلا به سرطان پوست را کاهش دهید .
در زیر چند نکته برای برنزه شدن سریع و کمی احتیاط که باید از آن‌ها آگاه باشید آورده شده‌است .
چگونه باید سریع‌تر برنزه شوید
در اینجا چندین  روش برای برنزه شدن سریع برای جلوگیری از نوردهی طولانی خورشید وجود دارد .
از ضد آفتاب با SPF ۳۰ استفاده کنید . همیشه از کرم ضد آفتاب با طیف وسیعی از SPF حداقل ۳۰ SPF استفاده کنید . هرگز از روغن برنزه کننده استفاده نکنید که حاوی محافظت از آفتاب نیست . در عرض ۲۰ دقیقه از بیرون بودن از کرم ضد آفتاب استفاده کنید . SPF ۳۰ به اندازه کافی قوی است که اشعه‌های UVA و UVB را مسدود کند اما آنقدر قوی نبود که برنزه نشوید . بدن خود را در حداقل یک اونس ضد آفتاب بپوشانید .
مرتب موقعیت را عوض کنید . این به شما کمک می‌کند تا از سوزاندن بخشی از بدن خود اجتناب کنید .
غذاهایی بخورید که حاوی بتا کارتن باشند . غذاهایی مثل هویج ، سیب‌زمینی شیرین و کلم می‌توانند به شما کمک کنند بدون آتش برنزه شوید . تحقیقات بیشتری مورد نیاز است ، اما برخی مطالعات نشان می‌دهند که بتاکارتن می‌تواند به کاهش حساسیت خورشید در افراد با بیماری‌های حساس به نور کمک کند .
استفاده از روغن با SPF طبیعی را امتحان کنید . در حالی که این مواد نباید جایگزین ضد آفتاب معمولی شما شوند ، برخی از روغن‌هایی مثل آووکادو ، نارگیل ، تمشک ، و هویج می‌توانند برای یک دز اضافی of و حفاظت SPF مورد استفاده قرار گیرند .
بیش از زمانی که پوست شما می‌تواند ملانین ایجاد کند، بیرون نروید . ملانین دارای رنگی است که برای برنزه کردن مسئول است . هر کس یک نقطه کاهش ملانین دارد که معمولا ً ۲ تا ۳ ساعت است . بعد از این مقدار زمان ، پوست شما در یک روز مشخص تاریک‌تر نخواهد شد . اگر از این نقطه دوری کنید ، پوست خود را به شکل آسیب قرار خواهید داد .
غذاهای غنی بخورید . مثال‌ها شامل گوجه‌فرنگی  و هندوانه هستند. کهبه دریافت  lycopene به حفاظت از پوست به طور طبیعی در برابر اشعه‌های ماورای‌بنفش کمک می‌کند .

برنزه کردن

برنزه کردن خود را عاقلانه انتخاب کنید .

اگر هدف شما به سرعت برنزه شود ، خورشید معمولا ً بین ظهر و ۳ بعد از ظهر قوی‌تر است ، با این حال ، در حالی که خورشید در نیرومندترین خود در طول این زمان قرار دارد ، بیش‌ترین آسیب به خاطر قدرت اشعه‌ها را انجام خواهد داد و احتمالا ً خطر سرطان پوست را به خاطر این نوردهی افزایش خواهد داد . اگر پوست خیلی زیبایی دارید ، بهتر است در صبح یا بعد از ساعت ۳ بعد از ظهر برنزه شوید تا از سوختن اجتناب کنید .
یک کلاه لگنی بر سر داشته باشید . این می‌تواند به شما کمک کند که بدون هیچ گونه خطوط برنزه شوید .
به دنبال سایه باشید . استراحت کردن باعث می‌شود که شما سوختگی را کم کنید و این باعث می‌شود که پوست شما از گرمای شدید قطع شود .
پیش از برنزه شدن . آماده کردن پوست خود قبل از رفتن به بیرون ، می‌تواند به برنزه شدن شما کمک کند . سعی کنید پوست خود را قبل از برنزه کردن مرتب کنید . پوست که پوسته سازی نشده احتمالا ً باعث پوسته‌پوسته شدن است . استفاده از ژل آلوئه ورا بعد از برنزه کردن نیز ممکن است به برنزه شدن شما کمک کند .

خطرات برنزه کردن

برنزه کردن و حمام آفتاب گرفتن ممکن است احساس خوبی داشته باشد و حتی به دلیل قرار گرفتن در معرض ویتامین D  را افزایش دهد . با این حال برنزه کردن هنوز هم خطر دارد، به خصوص اگر از ضد آفتاب صرف‌نظر کنید . خطرات مربوط به برنزه کردن :
سرطان پوست و دیگر سرطان‌های پوستی

آفتاب‌سوختگی
جوش گرمایی
پیری زودرس
آسیب چشمی
سرکوب سیستم ایمنی

چه چیزی سایه برنزه شما را مشخص می‌کند ؟

هر فرد زمانی منحصر به فرد است که مشخص شود پوست آن‌ها تا چه حد تیره خواهد شد . برخی افراد تقریبا ً بلافاصله می‌سوزند و برخی دیگر به ندرت می‌سوزند . این عمدتا ً به خاطر رنگدانه که برای برنزه کردن وجود دارد ، در موها ، پوست و حتی چشم‌ها دیده می‌شود .
افراد با پوست سبک‌تر ، ملانین کمتری دارند و ممکن است در آفتاب بسوزد و یا قرمز شوند . افراد با پوست تیره‌تر ملانین بیشتری دارند و وقتی برنزه می‌شوند تاریک‌تر خواهند شد . با این حال ، افراد تیره پوست هنوز هم خطر سرطان پوست و هم سرطان پوست را دارند .
بدن به طور طبیعی توسط بدن برای حفاظت از لایه‌های عمیق پوست از آسیب ایجاد می‌شود . به خاطر داشته باشید که حتی اگر سوختگی ندارید ، خورشید هنوز باعث آسیب به پوست شما می‌شود .

هشدار

بسیاری از مردم از استراحت در خورشید و نگاه پوست برنزه لذت می‌برند ، اما خطرات متعددی از جمله سرطان پوست دارد . برای محدود کردن نوردهی خود به سمت خورشید ، راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید سریع‌تر برنزه شوید . این شامل پوشیدن SPF ۳۰ ، انتخاب زمان عاقلانه و آماده‌سازی پوست قبل از قبل است .
بس‌ترهای برنزه شدن شناخته‌شده هستند و باید از آن‌ها اجتناب شود . آن‌ها از برنزه کردن بیرون بدتر هستند ، زیرا اشعه UVA به اندازه سه برابر شدیدتر بود .

ارسال شده در تاریخ 11 ژانویه 2020 توسط خدیجه ص با موضوع مطلب علمی
بازدید : 1,072
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.