مضرات استفاده خوشبو کننده هوا بروز آلرژی و اختلالات تنفسی

مضرات استفاده خوشبو کننده هوا بررسی بیشتر این مواد رایحه دار

مضرات استفاده خوشبو کننده هوا , برای ماسک کردن بوهای نامطبوع در چند دهه اخیر استفاده شده‌است . اولین نوع استفاده برای استفاده خانگی , هواویز بود . این محصولات به هوا پاشیده می‌شوند و بوی خوبی از رایحه‌ای که باقی می‌ماند ایجاد می‌کند . هنگامی که استفاده از ذرات هواویز به خاطر مسائل بهداشتی و زیست‌محیطی منفور شد , تولید کنندگان با احیای مجدد هوا به عنوان روغن‌های معطر و مواد جامد و ژل‌ها واکنش نشان دادند . نسخه‌های پیشرفته تکنولوژی حرارت فعال هستند و یا می‌توانند در طول روز به هوا اسپری شوند . حتی نام بوها تجدید شده‌است . عطرهای سنتی مانند ” رز ” یا ” لیمو ” با اسامی نامتعارف تری مانند ” مه بهاری ” یا ” باغ مرکبات مرطوب ” جایگزین شده‌اند . ”

خوشبو کننده هوا استفاده نکنید.

🔸مواد خوشبو کننده ی هوا، گازهای سمی و شیمیایی را وارد محیط می‌کنند.
🔸این مواد، سیستم تنفسی را بیمار و بیماری هایی نظیر آلرژی را تشدید می‌ کنند!

ممکن است برای سلامتی شما مضر باشد
خوشبو کننده شما ممکن است در معرض خطر بیماری‌های جدی از جمله سرطان قرار گیرد .

مضرات استفاده خوشبو کننده هوا

عوارض استفاده زیاد از خشبو کننده های هوا

بیش‌ترین آلودگی هوا شامل انواع بوها و اسانس‌ها می‌باشد . رایحه‌های ترکیبات شیمیایی هستند که بوی خوبی دارند . اسانس‌ها به طور طبیعی از گیاهان به دست می‌آیند . روغن حاوی اسانس گیاه است و از این رو واژه ” ضروری ” است. روغن‌های اسانس شامل روغن دارچین , روغن کاج و روغن اسطوخودوس است .
حباب‌های هوا مایع , مانند مایع پر کردن بطری‌های پر کننده و نی , معمولا ً حاوی رایحه و روغن‌های ضروری حل‌شده در حلال مانند ایزوپروپیل الکل هستند که در مالیدن الکل نیز یافت می‌شود . تبخیر حلال به حمل عطر در هوا کمک می‌کند .

اسپری‌های معلق مانند بوتان و پروپان از گاز متراکم استفاده می‌کنند . در حالی که بسیاری از محصولات اسپری برای افزودن رایحه به هوا طراحی شده‌اند , برخی دیگر با استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده که مواد شیمیایی برای کشتن باکتری‌ها یا کپک‌ها هستند , به حذف بوها کمک می‌کنند . یکی از این مواد ضدعفونی‌کننده , اتانول است که در نوشیدنی‌های الکلی نیز یافت می‌شود .
با وجود محبوبیت آن‌ها , نگرانی‌هایی وجود دارد مبنی بر این که این محصولات آلودگی هوای داخل ساختمان را افزایش می‌دهند و خطر بهداشتی به خصوص در مواجهه طولانی‌مدت دارند .

مشکلات سلامتی از مواد شیمیایی موجود در هوا و آلاینده‌های ثانویه حاصل می‌شوند . آلاینده‌های ثانویه وقتی تشکیل می‌شوند که مواد شیمیایی محصول با ازن در هوا ترکیب شوند . حتی زمانی که این محصولات به صورت هدایت‌شده استفاده می‌شوند , نگرانی‌هایی در مورد مشکلات سلامتی با مواجهه مکرر وجود دارد .

جراحات غیرعمدی با این محصولات گزارش شده‌است , از جمله سوختگی در هنگام شعله‌ور شدن هوا توسط شعله‌ای نزدیک به شعله .

گرفتن فشار هوا بر روی پوست می‌تواند باعث عصبانیت و قرمزی پوست شود . به طور معمول ، ناراحتی پس از شستن منطقه به خوبی پیش می‌رود . Fragrances مشهور هستند که باعث واکنش‌های پوستی نوع حساسیت می‌شوند ، بنابراین یک جوش نیز ممکن است .

انتظار می‌رود مقادیر کمی از نور هوایی در چشم باعث قرمزی و سوزش شود اما این اثرات باید در عرض یک ساعت پس از آبیاری کامل با آب حل شوند . اگر چشم‌ها در حدود یک ساعت پس از آبیاری به حالت عادی باز نگردد ، ارزیابی پزشکی باید به دست آید . به طور خلاصه ، مقدار کمی از اسپری خنک‌کننده هوا ممکن است باعث سرفه ، خفگی ، یا سختی گرفتن تنفس شود . این اثرات باید با هوای تازه بهتر شوند .
خوشبو کننده های هوایی می‌توانند موجب مسمومیت ناشی از سوزش خفیف دهان به تاثیرات تهدید کننده زندگی شوند .

تنفس هوای مایع هنگامی که در مقادیر کم قورت داده می‌شود می‌تواند باعث عصبانیت خفیف به دهان ، حالت تهوع و استفراغ شود . مقادیر زیادی می‌تواند باعث خواب‌آلودگی و یا مستی شود . اسپری هوای اسپری ضد آب می‌تواند اثرات مشابهی را به عنوان انواع مایع ایجاد کند، اما به طور معمول در مقادیر زیادی بلعیده نمی‌شوند چون مقدار زیادی از نازل اسپری تهیه می‌شود .

از میان تمام فرمولاسیون ‌ها ، محلول‌های evaporating beadsبیش‌ترین خطر سمیت شدید را دارند که توسط کودکان بلعیده می‌شوند. مهره‌ها خطرناک‌تر از فرمول های دیگر هستند ، زیرا قورت دادن آن‌ها آسان است ، می‌توان آن‌ها را با مقادیر زیاد قورت داد و حاوی VOCs کافی برای ایجاد اثرات جدی است . نشانه‌ها می‌توانند به مدت طولانی ادامه داشته باشند چون مهره‌ها به آرامی در روده حل می‌شوند و باعث آزاد شدن طولانی‌مدت مواد شیمیایی سمی می‌شوند. راه‌حل‌های دیفیوزر برای کودکان خطرناک هستند ، زیرا آن‌ها با نوک باز بسته‌بندی می‌شوند و اجازه می‌دهند که مقادیر زیادی از محلول دیفیوزر را قورت دهند .

ارسال شده در تاریخ 23 آوریل 2020 توسط خدیجه ص با موضوع تکنولوژی
بازدید : 702
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.