خواص گیاه باباآدم جنگلی و فواید آن برای سلامتی و درمان

خواص گیاه باباآدم جنگلی در کاهش آلرژی های فصلی

خواص گیاه باباآدم جنگلی یک عصاره گیاهی است که در روش‌های جایگزین استفاده می‌شود . اما فواید سلامتی آن کدامند و آیا در استفاده از آن خطراتی وجود دارد ؟ این مقاله کاربردهای مختلف و فواید سلامتی گیاه باباآدم را بررسی می‌کند . هم چنین به خطرات و ملاحظات مربوط به گرفتن این مکمل گیاهی می پردازد .

فواید سلامتی گیاه باباآدم چیست ؟

گیاه باباآدم از بوته‌ای می‌اید که در اروپا ، آسیا و بخش‌هایی از آمریکای شمالی رشد می‌کند و به عنوان یک درمان طبیعی در بسیاری از فروشگاه‌های مواد غذایی و داروخانه‌ها موجود است . این بیماری عموما ً برای درمان میگرن و تب یونجه به کار می‌رود ، هر چند که این بیماری از استفاده‌های بالقوه دیگر نیز برخوردار است .

خواص گیاه باباآدم جنگلی

عصاره گیاه باباآدم جنگلی ، برگ و ریشه‌های گیاه به دست می‌آید . نام لاتین این گیاه butterbur petasites hybridus است . آن در باتلاق‌های مرطوب ، خاک جنگل مرطوب ، یا در سواحل رودخانه بهتر رشد می‌کند .
نام لاتین گیاه باباآدم جنگلی از این واقعیت ناشی می‌شود که برگ‌های بزرگ آن به طور سنتی برای پوشش دادن کره به کار می‌رفتند و در تابستان ذوب می‌شدند .
استفاده از گیاه باباآدم جنگلی برای درمان بیماری‌ها می‌تواند به قرون‌وسطی برگردد هنگامی که از آن برای مبارزه با طاعون استفاده شد . در طول قرن‌ها برای درمان گستره‌ای از شرایط استفاده شده‌است ، از جمله :
جراحات
سرفه
آسم
امروزه از آن به طور معمول برای درمان استفاده می‌شود :
سردرد و میگرن
آلرژی ، مانند تب یونجه
معده ناراحت
عفونت‌های دستگاه ادراری

گیاه باباآدم و میگرن

گیاه باباآدم می‌تواند علائم میگرن را درمان کند و ممکن است باعث حملات کم‌تر شود . رایج‌ترین استفاده از گیاه باباآدم در درمان میگرن و سردرد است . به ویژه در دوزهای بالای .
محققان به این نکته اشاره کردند که روش دقیق گیاه باباآدم برای تسکین میگرن ، نامعلوم است .
با این حال ، آن‌ها بر این باورند که آن با اثرات ضد التهاب اجزای فعال مرتبط است .

کاربردهای دیگر , خواص گیاه باباآدم جنگلی

درمان تب یونجه
باتربار اغلب برای درمان آلرژی که معمولا ً به عنوان تب یونجه شناخته می‌شود ، به کار می‌رود .
مروری بر مطالعات موجود نشان داد که شواهد دلگرم‌کننده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد گیاه باباآدم  ممکن است به درمان آلرژی های  فصلی کمک کند .
با این حال ، این بررسی خواستار مطالعات بیشتر برای تایید یافته‌ها شد زیرا سه آزمایش که منجر به بهبود علائم حساسیت آلرژی شدند ، توسط شرکتی که محصولات گیاه باباآدم تولید می‌کرد ، تامین شد .

درمان معده ناراحت
برخی از مردم از گیاه باباآدم برای درمان درد شکم استفاده می‌کنند و آن را موثر می‌دانند . با این حال ، شواهد علمی کمی برای حمایت از این استفاده وجود دارد .
بررسی سال ۲۰۱۱ نشان داد که مطالعات نشان داده‌اند که گیاه باباآدم ممکن است واقعا ً باعث مشکلات شکمی شود . محققان دریافتند که مشکلاتی با هضم ، مانند آروغ زدن، یک عارضه جانبی جدی گرفتن هستند .
تحقیقات بیشتری برای حمایت از این ادعا مورد نیاز است که این گیاه یک درمان موثر برای یک معده افسرده است .
بهبود عفونت‌های مجاری ادراری
از آنجا که مواد شیمیایی فعال در گیاه باباآدم به کاهش تشنج و التهاب کمک می‌کنند ، برخی افراد معتقدند که  می‌تواند به درمان عفونت‌های دستگاه ادراری کمک کند .
با این حال ، شواهد علمی کافی برای حمایت از این ادعا وجود ندارد که گیاه باباآدم بتواند با عفونت‌های دستگاه ادراری مبارزه کند.

 

گیاه باباآدم دو ماده شیمیایی بنام petasin و isopetasin است . این مواد شیمیایی به کاهش اسپاسم ها و التهاب کمک می‌کنند . این عمل این مواد شیمیایی است که فکر می‌کند فواید سلامتی خود را به دست می‌دهد .

ریسک‌ها و ملاحظات

زنان باردار و آن‌هایی که دارو مصرف می‌کنند باید قبل از گرفتن یک مکمل جدید با پزشک صحبت کنند .
قبل از اینکه تصمیم بگیرید گیاه باباآدم بگیرید ، چندین چیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید . همانند هر درمان طبیعی ، یک ایده خوب برای فرد است که با پزشک صحبت کند تا بررسی کند که چگونه گیاه باباآدم ممکن است با هر داروهایی که ممکن است.

عوارض جانبی

در حالی که اغلب افراد گیاه باباآدمرا خوب تحمل می‌کنند ، برخی ممکن است تاثیرات جانبی را تجربه کنند . عوارض جانبی می‌تواند شامل :
سردرد
چشم‌های itchy
اسهال
مشکلات تنفسی
خستگی
خواب‌آلودگی
از حساسیت به گیاهان خودداری کنید
باتربار ممکن است باعث واکنش آلرژیک در افرادی شود که حساس یا نسبت به گیاهان و محصولات گیاهی حساس هستند . در این موارد باید از آن اجتناب کرد .
از مصرف طولانی‌مدت دوری کنید
در حالی که مطالعات به استفاده کوتاه‌مدت از گیاه باباآدم نگاه کرده‌اند ، هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که به استفاده طولانی‌مدت از گیاه بپردازد . در نتیجه ، مشخص نیست که استفاده طولانی‌مدت از دراز مدت صحیح است یا خیر .

هشدار
استفاده از درمان‌های طبیعی ” PA ” حاوی گیاه باباآدم برای اکثر مردم ایمن است ، اما فرد باید هنوز هم باید احتیاط کرده و اثرات جانبی بالقوه آن را بررسی کند . برخی افراد ممکن است عوارض جانبی ملایم را تجربه کنند، به خصوص اگر نسبت به گیاهان حساسیت داشته باشند .
نشان‌داده شده‌است که باتربار در درمان میگرن موثر است . شواهد استفاده از آن برای درمان تب یونجه دلگرم‌کننده است ، اما تحقیقات در حال انجام است .
براساس تحقیقات فعلی ، شواهد کمی برای حمایت از استفاده از گیاه باباآدمبرای درمان ناخوشی‌های دیگر وجود دارد .

 

ارسال شده در تاریخ 28 آوریل 2020 توسط خدیجه ص با موضوع مطلب علمی
بازدید : 894
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.