مراقبت از گیاه شویدی یا مارچوبه زینتی گل آپارتمانی بسیار زیبا

مراقبت از گیاه شویدی به نام های دیگر مارچوبه سرخسی , چتری

مراقبت از گیاه شویدی برای افزودن به لیست گل های خونگی تون  بسیار عالی هستند . برگ‌های خوب بر روی ساقه‌های بلند با رشد در شرایط که از رطوبت بالایی و شرایط نور کم هستند تفاوت دارند .دارای  خواص تهویه هوا یک گیاه خانگی  مناسب است .

چگونه می‌توان از یک گل شویدی مراقبت کرد ؟

مارچوبه های سرخسی ( Asparagus densiflorus ) که در بیرون یا در یک گلدان در داخل خانه رشد می‌کنند. سرخسی , یکی از بستگان سبری شویدی  خوردنی , در مناطق کشاورزی به سختی رشد می‌کنند , اما تنها به عنوان گیاه گلدانی رشد می‌کنند که در آب و هوای سرد به داخل خانه می‌روند  در بیشتر انواع خاک خوب رشد می‌کند و خشکسالی را تحمل می‌کند و آن را به یک انتخاب گیاهی کم‌هزینه تبدیل می‌کند .

گیاه گل شویدی در داخل ساختمان و فضای باز به مراقبت مشابه نیاز دارند تا به خوبی رشد کنند و شاخ و برگ‌های شاداب تولید کنند .

گیاه مارچوبه سرخسی بالغ در فصل تابستان گل‌دهی می‌کند و گل‌های کوچک سفید تا صورتی حاصل مینماید که گاهی اوقات با خوشه ‌های توتهای سبز رنگ (بری) که در فصل زمستان رنگ آنها به قرمز تبدیل می‌شود، همراه میشود. فریب ظاهر این میوه های زیبا را نخورید چرا که در صورت بلعیدن سمی هستند.

در صورتی که در آب و هوای گرم زندگی می‌کنید می‌توانید این گیاه را در فضای باز بیرون قرار دهید. در صورتی که مارچوبه سرخسی را در خاک می‌کارید، توجه داشته باشید که در مقابل گیاهان دیگر رفتار تهاجمی و متجاوز دارد. در زیستگاه بومی مارچوبه سرخسی، این گیاهان قدرتمند گسترش زیادی پیدا می‌کنند و به صورت بالارونده از گیاهان دیگران بهره میگیرند.

مراقبت از گیاه شویدی

1- گلدان‌های گیاه شویدی را قرار دهید تا نور خورشید روشن اما غیر مستقیم ، چه در داخل خانه و چه در فضای باز ، دریافت کنند . مارچوبه سرخسی  در باغچه در منطقه‌ای با نور روشن و فیلتر دار مانند زیر یک درخت قرار دارند .

2- زمانی که 3 سانتی متر  از خاک خشک می‌شود ، گیاه گلدانی نیازمند  آب است . یک یا دو بار در هفته گیاهان باغ آب را آبیاری کنید تا خاک به طور کامل خشک شود . گلدان‌های بیرون از مارچوبه به حدود 3تا 6 سانتی متر  آب نیاز دارند و در خاک بهتر رشد می‌کنند ، اگرچه آن‌ها می‌توانند کمی خشک شدن را تحمل کنند .

3- مالچ در اطراف گیاه شوید  ، یک لایه 5 سانتی  از پوست درخت و یا یک مالچ درخت پیدا کرد . استفاده از لایه مالچ در پاییز و بهار برای حفظ عمق آن به هنگام تجزیه و تحلیل .

4- قبل از اینکه دمای شب متوسط به زیر 15 درجه سانتی گراد  برسد ، گلدان‌های بزرگ را به داخل خانه بیاورید . آن‌ها را در بهار ، بعد از این که خطر یخ و دمای هوا بالاتر ازاین درجه  است ، به بیرون باز کنید .

5-پر بار کردن گیاه را ماهی یک‌بار در بهار و تابستان با کودهای گیاهان خانگی  محلول در نرخ توصیه‌شده برای اندازه گلدان به کار برد .حدود 2.5 سانتی متر از کود گیاهی اطراف هر چشمه را پراکنده کنید تا مواد مغذی طبیعی موجود در خاک را پر کنید.

6- قبل از اینکه رشد جدید شروع شود ، هر دو باغ را برش و مارچوبه را به 10 سانتی متر  خاک در اوایل بهار ببرید . سرخس‌ها برگ‌های جدیدی را پس از هرس کردن برگ‌های جدید سالم‌تر و روشن‌تر می‌فرستند .

مارچوبه های سرخسی زینتی  در زمستان به طور کامل راکد می‌مانند اما از یک دوره استراحت که به آب کم‌تر و کود شیمیایی نیاز دارند سود می‌برند .

نکات مهم در پرورش گیاه مارچوبه سرخسی

  • آن را هرس کنید: در فصل بهار ساقه‌ های قدیمی‌تر گیاه را هرس کنید تا فضا برای رشد شاخه های جدید فراهم شده و گیاه پر پشت بماند.
  • در فصل بهار گلدان آن را عوض کنید: برای تعویض گلدان، توجه داشته باشید باید گلدان جدید تنها یک سایز بزرگ‌تر باشد. ۲٫۵ تا ۵ سانتی متر از سطح خاک گلدان را در حاشیه گلدان بریزید. ریشه‌ های گوشتی و غده ای گیاه گاهی اوقات هنگام رشد فشار زیادی وارد می‌کنند.
  • برگ ریزش معمولاً یکی از نشانه‌ های آفتاب شدید و یا احتمالاً خشکی خاک است. در چنین شرایطی بهتر است آن را به مکانی منتقل کنید که نور فیلتر شده یا غیر مستقیم دریافت نماید. مرتب گیاه را باید آبیاری کنید اما مراقب باشید بیش از حد این کار را انجام ندهید. چرا که ریشه‌ های گوشتی و قطور گیاه آب زیادی در خود ذخیره می‌کنند و در صورتی که مدت زیادی خاک اشباع از آب بماند، پوسیدگی ریشه اتفاق می‌افتد.

اخطار
این گیاهان در صورت بلعیدن قابل خوردن نیستند و ممکن است سمی باشند .

نگهداری گل فیتونیا گل آپارتمانی زیبا موثر در تمیزی هوا
ارسال شده در تاریخ 21 مارس 2020 توسط خدیجه ص با موضوع گوناگون
بازدید : 2,651
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.