دواب ایران زمین کجا قرار دارد؟ بهترین منطقه گردشگری گیلان

آیا میدانستید که قطعه ای از بهشت در زمین هم  وجود دارد؟! حال برایتان توصیف خواهم کرد، دواب کجاست و چگونه می توان به آن سفر کرد؟ دوآب یکی از دیدنی ترین مناظر استان گیلان است. دلتان می خواهد به جنگلی بکر با نمای کوه سماموس و رودخانه ای خروشان سفرکنید؟ یکی از دیدنیهای سیاهکلرود رودسر، منطقه جنگلی دوآب سیاهکلرود است. دهستان سیاهکلرود واقع در بخش چابکسر شهرستان رودسر، یکی از مناطق غنی از اکوسیستم طبیعی و گردشگری است. با ورود به این دهستان به تمام امکانات اولیه از جمله مسکن ، مراکز درمانی، بانک و مغازه و … دسترسی خواهید داشت.

دواب کجاست و زیباترین جای گردشگری شمال ایران چه نام دارد؟

جاده دوآب در امتداد رودخانه و جنگل این منطقه واقع شده است. اگر مسیر دوآب را تا ارتفاعات بالا دست ادامه دهید به منطقه رویایی جواهر دشت و ارتفاعات سماموس خواهید رسید. به شما پیشنهاد میکنم از مناطق بالا دست دیدن کنید؛ نکته جالب این است که بگویم سماموس بلندترین قله در استان گیلان شناخته شده است.

دواب ایران زمین کجا قرار دارد؟

موقعیت  جغرافیای و آماری دهستان سیاهکلرود

دهستان سیاهکلرود یکی از روستاهای تاریخی و زیبای شرق گیلان از شهرستان رودسر بخش چابکسر بوده که در منتی الیه شرق گیلان و در 5 کیلومتری جاده کلاچای به  چابکسر قراردارد. این دهستان براساس سرشماری سال 1385 مرکز آمار ایران دارای جمعیتی بالغ بر 5986 نفر با 1854 خانوار بوده است .

این دهستان شامل 18 روستا به نامهای  چایخانسر، چایجان، کل محله، خشکلات،شاهمراد محله، سیاهکلرود،خیاط محله،باجی گوابر، سراگوابر، نهار خورلات، پلطکله سر، مرسه، سیاهکش،تله میان، جواهردشت، جورمحله، خان اله می باشد که در خود جای داده است. که بعضی از این روستا در فصل سرمای زمستان به دلیل براش های سنگین برف خالی از سکنه می شود. و به عبارتی ساکنین این روستاها ییلاق –قشلاق می کنند و در بهار و تابستا دوباره به روستاهی خود باز می گردند.این دهستان از قدیم الایام محلی امن برای ساکنین بوده، مورد توجه ویژه گردشگران قراردارد. سیاهکلرود به لحاظ جغرافیایی در دره های نیمه عمیق قرار گرفته که از جنوب به بلندتریت کوه گیلان سمام و از طرف شمال به دریای خزر منهای می شود. کوه هی سربه فلک کشیده پرا از مرکبات (پرتغال، لیمو، نارنگی و نارنج) و چای، دشتهای پر از شالی (برنج) و قله های پر برف سمام، و رودخانه خشکرود وصل می باشد.محلی جذاب برای گردشگران می باشد. به همین دلیل سالانه بسیاری از گردشگران و کوهنوردان زیادی را به خود جذب می کند. جهت رسیدن به این روستا از تهران گردشگران می تواننداز دو مسیر وارد این روستا شوند.

1- تهران- رشت – لاهیجان – رودسر- کلاچای – سیاه کلرود (این مسیر حدود 400 کیلومتر راه دارد که با ایجاد آزاد راه قزوین رشت 5 ساعت زمان نیاز دارد.)

2- تهران –چالوس – رامسر- چابکسر سیاهکلرود (دراین مسیر حدود 300 کیلومترمسافت را باید طی کرد که حدود 4.5 ساعت زمان نیاز دارد)

دواب ایران زمین

معرفی روستای سیاهکلرود

روستای مذکور در شمال دهستان سیاهکلرود واقع شده است. روستای مورد مطالعه از شمال به روستای شاهمراد محله، از جنوب به روستای خیاط محله و از شرق به روستای بندبن قاسم اباد و از غرب به رودخانه محدود می گردد.

فاصله روستا تا مرکز بخش بخش 15 کیلومتر تا مرکز شهرستان 21 کیلومتر و استان (رشت) 86 کیلومتر می باشد. نزدیکترین نقطه شهری به روستای مذکور شهر کلاچای (6 کیلومتر) می باشد.

این روستا در پهنه جلگه ای کوهپایه ای با الگوی خطی در مختصات جغرافیایی 37 درجه و 4 دقیقه عرض شمالی و 50 درجه و 25 دقیقه و 30 ثانیه طول شرقی واقع شده است.

تمامی اهالی روستا گیلک بوده و به زبان گیلکی صحبت می کنند.

جمعیت روستا بر طبق اطلاعات عمومی و نفوس و مسکن سال های 1385 معادل 793 نفر در قالب 249 خانوار بوده که با سیر نزولی جمعیت در سال 1390 به 757 نفر  که نشان دهنده 36 نفر افزایش جمعیت و مهاجر فرستی روستا می باشد.

تعداد جمعیت فعال روستای سیاهلکرود معادل 303 نفر بوده که از این تعداد 281 نفر شاغل و 22 نفر بیکار می باشند.از کل جمعیت 6 ساله و بالاتر، 566 نفر باسواد و 153 نفر بیسواد بوده اند.

عمده ترین قابلیت های توسعه روستای سیاهکلرودشامل موارد زیر می باشد:

 • برخوردار از خاک حاصلخیز
 • امکان کشت برنج
 • امکان باغداری (امکان کشت چای، کیوی و مرکبات)
 • وجاهت گردشگری
 • گرایش به ساخت و ساز در وضع موجود
 • امکان پرورش دام( گاو ، گوسفند و طیور)
 • قرار گیری در حاشیه رودخانه

تنگناها، محدودیت ها و مسائل اساسی روستا از نگاه مدیریت شامل موارد زیر است:

 • سیل
 • مشارکت پایین مردم در امور مختلف روستا

معرفی روستای سیاهکلرود

دیدنی ها و امکانات منطقه دواب سیاهکلرود

 • جنگل دوآب
 • باغات مرکبات
 • رودخانه خروشان و خنک سرچشمه گرفته از ارتفاعات قله سماموس
 • کوه های سر به فلک کشیده
 • مراکز پرورش ماهی قزل آلا
 • خرید عسل – مرکبات – لبنیات طبیعی
 • کافه و چایخانه های سنتی در حاشیه های مسیر

راستش را بگویم این قطعه مخصوص کسانی هست که عاشق طبیعت هستند.

منطقه دواب سیاهکلرود

منطقه دواب یکی از جلوه های زیبای خداوندی در روی زمین،درمسیرسیاهکلرود به جواهرش دشت است.آبی که از قله و دامنه های سماموس سرچشمه می گیرد، از دل سنگهای بزرگ عبور می کند و با صدای دلنشین به دریای کاسپین می ریزد، در این منطقه فضایی بسیار زیبا و فرح بخش ایجاد می کند که مخصوصا  تابستان ها پذیرایی مسافران زیادی می باشد که از هوای خنک آنجا لذت می برند و همچین در آبهای آن شنا می کنند.

آدرس دواب معمولا از یک مسیر اصلی گذر می کند. برای رسیدن به دواب باید به گیلان سفر کنید، فرقی ندارد که از شرق وارد شوید یا از غرب! بعد خود را به محدوده ی شهرستان رودسر برسانید

و مسیر کمربندی کلاچای به چابکسر رو انتخاب کنید و به پیش بروید.در میانه راه و در سمت جنوبی،ورودی جاده سیاهکلرود در مجاورت یک پل هوایی مشخص است. این مسیر را در پیش بگیرید،بعداز یک ربع به جواهر دشت خواهید رسید کمی بالاتر از آن به منطقه گردشگری دوآب می رسید،امیدوارم لذت ببرید و خوش باشید.

منطقه دواب منطقه دواب گیلان بهترین جای گیلان زیباترین منطقه گردشگری گیلان

دریاچه ویستان از مناطق گردشگری استان گیلان
ارسال شده در تاریخ 1 ژوئن 2020 توسط مدیریت با موضوع گیلان
بازدید : 5,432
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.