عواقب ترساندن کودکان به خصوص توسط والدین و نزدیکان

عوافب ترساندن کودکان باعث مشکلات ذهنی و فقدان شجاعت

عواقب ترساندن کودکان باعث ایجاد سردی وخشکی(سودا )جسمی و روحی میشود. این عمل ترساندن کودکان توسط والدین آن‌ها بدون دانستن عواقب آن در اغلب خانواده‌ها رایج است . علمای مذهبی و روانشناسان می‌گویند که ترساندن کودکان توسط والدینشان می‌تواند عواقبی را در آینده آن‌ها به خطر بیاندازد .

ساختن ترس در کودکان از والدین و دیگر اعضای خانواده یک فرهنگ قدیمی است . هر وقت بچه‌ها بازی می‌کنند ، گریه می‌کنند یا رفتار می‌کنند ، به خصوص مادران ، سعی می‌کنند آن‌ها را بترسانند .
برخی دیگر با نام برخی شخصیت‌های تخیلی زندگی می‌کنند و برخی دیگر فریاد می‌زنند و برخی می‌زنند یا می‌گویند که اگر از خانه بیرون بروند ، توسط ارواح ، سگ‌ها و افراد دیگر خورده می‌شوند .

خطرناک ترین اثرات ترساندن کودکان

ترساندن کودکان به خصوص توسط والدین ونزدیکان باعث افزایش سردی جسمی و روحی کودکان می شود. سردی ها نیز به نوبه خود ایجاد کم خونی در کودکان خواهند نمود.

ترساندن باعث تنش های عصبی و ناسازگاریهای جسمی و روحی وافزایش سودا (سردی وخشکی ) در بدن میشود. ترساندن در هر سنی باعث افزایش خشکی و روحی میشود.

ترساندن را یک راه ترییتی انتخاب نکنید.چنین کودکانی در آینده نیز افرادی بزدل ، ترسو  و همچنین گرفتار بیماریهای اعصاب و روان خواهند شد.

 

عواقب ترساندن کودکان

زهرا ۲۰ ساله یکی از دانش آموزان گفت : ” وقتی بچه بودم مادرم مرا می‌ترساند که در تاریکی بیرون نروم وگرنه با جن و هیولا مواجه می‌شوم . این چیزها هنوز در ذهن من هستند ، هر چند که بزرگ شده‌ام .”
بسیاری از خانواده‌ها کودکان خود را با کلماتی مثل : ” سگ برای گاز گرفتن می‌آید . او گفت : “از خانه خارج نشوید و یا زنان شرور شما را باخود می‌برند تا جلوی گریه یا خوردن غذا را بگیرند ” و افزود که استفاده از این کلمات باعث ناامنی عاطفی در ذهن کودکان می‌شود و می‌تواند در آینده خطرناک شود .
(تمنا ) ۱۸ ساله ، یکی از فارغ التحصیلان دبیرستان ، نیز گفت که خاطرات دوران کودکی او بیش از حد خوب نیست ، زیرا مادرش در هنگام عمل به او فریاد خواهد زد .
او گفت که اکنون حالش خوب است ، اما هنوز یک شجاع نیست و در میان جمعیت و مردم جدید احساس خوبی ندارد .

مادر پنج فرزند ، گفت که او همچنین پسرش را ، که اولین فرزند او بود ، زمانی که کودک بود ، می‌ترساند . او گفت که اکنون پسرش بزرگ شده‌بود ، اما هنوز از سگ‌ها می‌ترسید و در میان مردم احساس ناراحتی می‌کرد .
در برخی موارد کودک ممکن است زندگی را به هنگام وحشت از دست بدهد

خانواده اصول اولیه درک اجتماعی را به کودکان آموزش می‌دهد

یک معلم مدرسه و مادر پنج فرزند ، گفت : ” من همیشه سعی کرده‌ام در ذهن بچه‌ها ترس نداشته باشم ، هر کاری که آن‌ها انجام می‌دهند ، من آن‌ها را وحشتزده نمی‌کنم . من به آرامی به آن‌ها می‌گویم که این کار را نمی‌کنند اگر چیزی برای بچه‌ها ترسناک باشد ، من توضیح می‌دهم که چقدر ساده است .”
ترس کودکان باعث  می‌شود , افرادی که در دوران کودکی ترسیده بودند و فاقد شهامت اجتماعی باشند .

تبدیل شدن کودکان به عواقب ناخواسته

روانشناسان هشدار می‌دهند که علاوه بر عواقب خطرناک دیگری ، ترساندن کودکان برخی اوقات باعث ایجاد قلب کودکان برای توقف کتک زدن و از دست دادن زندگی می‌شود .
یک روانشناس ، گفت که خانواده‌هایی کودکان را به وحشت می‌اندازند تا از بازی کردن آن‌ها جلوگیری کرده و آن‌ها را ساکت کنند یا متوقف کنند , نا خواسته باعث مشکلات ذهنی ، فقدان شجاعت ، ترس و ضعف در بین آن‌ها می‌شود .”

خانواده‌ها ، به ویژه والدین ، باید از وادار کردن کودکانشان به ترس و انکار حقوق خود اجتناب کنند . هر کودکی که از پدر و مادر و بزرگ‌ترها شنیده باشد ، معتقد بودند که این قانون زندگی است . باید بدانند که ترس  بر عادات کودکان خواب ، خوردن ، روابط و دیگران تاثیر گذاشت و آن‌ها را از دیگران جدا کرد .
او گفت که ترس کودک همچنین ممکن است باعث شب ادراری، احساسات ، درد قلب ، مشکلات در تنفس و مشکلات دیگر شوند و افزود که والدین باید روش‌های مثبت درمان و آموزش کودکانشان را یاد بگیرند .
باید  آگاهی‌ها در بین والدین در مورد آموزش درست کودکانشان را افزایش دهند .

 

 

ارسال شده در تاریخ 10 می 2020 توسط خدیجه ص با موضوع فرزند
بازدید : 1,171
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.