نگهداری از گیاه کروتون رنگین درختچه ای همیشه سبز خانگی

نگهداری از گیاه کروتون رنگین و نام های دیگر کروتون پرتقالی ، کرچک هندی، کروتن باغی

نگهداری از گیاه کروتون رنگین  با توجه به منابع مختلف , تعداد گونه‌ها در این جنس متفاوت از گونه‌های درختی و درختچه‌ای می‌باشد . گل کروتون یکی از زیباترین گل‌های زینتی است که به عنوان تزیین زیبا داخل کشور عمل می‌کند و به عنوان یک قاعده , فضای زیادی را اشغال نمی‌کند . در برخی کشورها , این گیاه برای حفاظت از خانه به عنوان نگهبان خانه در نظر گرفته می‌شود یکی از رنگین ترین گیاهان آپارتمانی با نام علمی Codiaeum variegatum  است که تنوع انواع و رنگ های زیبای آن از تنوع اسم هایش هم بیشتر است. در زبان فارسی واژۀ کمتر معمول  تارفَل به این گیاه اشاره دارد.

متعلق به جنس باسیلوس است .
 این گل به عنوان یکی از شگفت‌انگیزترین گیاهان شناخته شده‌است .

ویژگی‌های خاص مراقبت از گل کروتون چیست ؟

دقت داشته باشید شیره گیاه سمی است و باعث اسهال , استفراغ , درماتیت تماسی می‌شود , بنابراین تمام کارها با استفاده از دستکش انجام شود . در خانه نه تنها محلول پاشی برگ‌ها بلکه با اسفنج مرطوب نیز پاک می‌شود
عدم تحمل آبیاری با آب سرد بهتر است آبیاری با آب گرم انجام شود . گاهی در آغاز فصل رشد برگ‌ها شکل‌های عجیبی دارند . هیچ‌کس نمی‌داند دلیل این امر چیست, اما درجه تغییرپذیری بسیار بالایی دارد که در نتیجه منجر به ایجاد تعداد زیادی از انواع و گونه‌های ترکیبی این گیاه شده‌است و تنها به شکل یک برگ از این گیاه و یا گونه‌های متنوع آن متفاوت است .
گلدهی به ظاهر ساده , انرژی زیادی را از گیاه می‌گیرد و اگر در آزمایش‌های مربوط به اصلاح قرار نگیرد , بهتر است جوانه‌های گل یا ساقه‌های گل را بلافاصله حذف کنید .
در خانه مراقب باشید نور روشن را دوست دارد , اما نور مستقیم خورشید تنها در صبح یا قبل از غروب آفتاب ارجح است , بنابراین در تابستان باید در پنجره شمالی نگه‌داشته شود , و در زمستان , زمانی که خورشید می‌تابد , می‌تواند بر روی پنجره جنوبی قرار گیرد . اگر در تابستان فرصت دارید که خارج از منزل بماند و نور پخش‌شده را مرتب کنید , از آن غفلت نکنید . در فصل زمستان بیش‌ترین دمای هوای گرم در فصل تابستان به صورت زیر می‌باشد . اما در عین حال باید از رکود آب در ریشه‌ها جلوگیری کرد که می‌تواند باعث پوسیدگی شود . آب برای آبیاری نباید سرد باشد و مهم‌ترین چیز این است که باید فیلتر شود یا حداقل ته‌نشین شود .

رطوبت هوا برای کروتون بسیار مهم است ، پس باید به طور منظم برگ‌ها را با دستمال حمام مرطوب پاک کنید ، و در تابستان باید یک حمام گرم را یک‌بار در ماه ترتیب دهید ، اما بدون آب به داخل قابلمه بریزید . گل کروتون با محلول ترکیبی از کودهای معدنی ترکیب‌شده در خاک پیش از مرطوب از آوریل تا نوامبر دو بار ، بارور می‌شود . در زمستان تنها یک‌بار در ماه استفاده می‌شود . برای تشکیل یک دسته بر گهای زیبا ، اگر گیاه بزرگ‌سال باشد یا آن را نیشگون بگیرید، اگر یک گیاه جوان است آن را نیشگون بگیرید . شما باید گیاهان را نیشگون بگیرید که به ارتفاع 9 سانتی متر در ارتفاع رسیده‌اند ، و سپس هر بار که 12 سانتی متر طول دارند از آن‌ها نیشگون بگیرید . پس از هرس ، برش گیاهان بالغ باید با اسید سولفوریک و یا ذغال درمان شود .

 

خاک مورد نظر باید تقریبا ً به صورت زیر باشد : چمن , پیت , خاک برگ و ماسه رودخانه در قسمت‌های مساوی . هنگام انتقال , توصیه می‌شود که توده خاک رس را بشکنیم اما به سادگی آن را از گلدان قدیمی به یک ظرف جدید با لایه زهکش در حدود یک چهارم حجم قابلمه منتقل کنید . در زمستان , هنگامی که فصل سرما حاصل می‌شود , از پنجره شمالی دور می‌شود و روی پنجره جنوبی قرار می‌گیرد .

آبیاری باید کاهش یابد , اما اصل باقی می‌ماند : خاک باید کمی مرطوب باشد . شما باید به شستن و پاک کردن برگ‌ها با اسفنج مرطوب ادامه دهید , اما این کار را اغلب در فصل گرم انجام ندهید , و بهتر است تا تابستان بارانی را فراموش کنید . شما باید بیش از یک ماه غذا بخورید , اما برخی متخصصان مطمئن هستند که در زمستان یخ نیاز به غذا ندارد . تکثیر سلول‌های تکثیر شده توسط بذرها در خانه می‌تواند به وسیله قلمه یا برگ یا بذر در صورت کشت , تکثیر شود . بذرهای پرایم نشده بهسرعت ظرفیت جوانهزنی خود را از دست می‌دهند . لازم به ذکر است که فرآیند جوانه زنی مدت‌زمان زیادی طول می‌کشد و مهم‌ترین آن‌ها این است که معمولا ً خصوصیات واریته با تکثیر زایشی حفظ نمی‌شوند . قبل از کاشت , بذرهای درشت بذر باید در آب‌گرم در دمای ۳۰۰ میلی متر به مدت نیم ساعت نگهداری شوند و روز را برای تورم رها کنند . این آزمایش به صورت فاکتوریل در قالب طرح بلوک‌های کامل تصادفی با سه تکرار انجام شد .

خاک گلدان با بذر از طریق آبیاری کامل مرطوب تا زمان ظهور شاخه‌ها مرطوب می‌شود . وقتی سومین برگ نمایان می‌شود , گیاهچه ها در گلدان‌های مجزا با قطر ۱۲ اینچ کاشته می‌شوند و به عنوان یک حشره بالغ مراقبت می‌شوند . زمینه و هدف : با توجه به نتایج به‌دست‌آمده از این تحقیق می ‌توان نتیجه گرفت که استفاده از این روش آسان است . راحت‌ترین راه این است که قلمه انتهایی را تا چند اینچ طول ریشه کنید , اما اگر به چند قلمه نیاز دارید , شاخه بریده می‌شود به طوری که قلمه حداقل یک میانگره با یک برگ سالم داشته باشد .

نگهداری از گیاه کروتون رنگین

یک درخت بزرگ یا یک بوته پر رنگ که به عنوان مبنایی برای ایجاد تعداد زیادی از گونه‌های برجسته به کار می‌رود . ~~~ هر چند برگی با برگ‌های طلایی با برش‌های تقریبا ً سیاه و یک رقم زرد – صورتی وجود دارد . خوب است . شکل برگ‌ها بیضی‌شکل , بیضی‌شکل یا نوک‌دار هستند . رنگ سبز تیره به رنگ سبز تیره است و رگه‌های سفید و متضاد هم رنگ یکسانی دارند ; شاهزاده سیاه رنگ سبز تیره دارد و لکه‌های زرد , قرمز و نارنجی دارد . این رنگ به ظاهر عجیب و غریب به نظر می‌رسد ; بخش بالایی برگ‌ها به رنگ زرد و زرد است و قسمت پایین آن به شکل برگ‌های درخت بلوط است , قسمت پایین برگ‌ها به رنگ قهوه‌ای متمایل به قرمز است , قسمت بالای برگ‌ها زرد – قهوه‌ای است . گونه‌های متنوع این جنس که بسیار جالب و جالب هستند , از جمله گونه‌های برجسته این گیاه هستند .

****

این گیاه یکی از متنوع ترین و رنگی ترین درختچه های تزئینی و گیاهان آپارتمانی است. تنوع در رنگ برگ ها و وجود لکه های زرد و قرمز و قهوه ای در متن سبز و براق بودن آنها نشانگر سلامت گیاه است. این گیاه نیاز شدیدی به رطوبت دارد و به همین علت بهتر است در میان گیاهان دیگر و یا به صورت کپه ای در گلدان ها کاشته شود. بهتر است در محیطی قرار گیرد که عبور جریان هوا صورت نگیرد و هوای محیط گرم و بدون نوسانات دمایی باشد.
پرورش گل ساناز یا رز مینیاتوری نگهداری از گیاهان زینتی
ارسال شده در تاریخ 14 مارس 2020 توسط خدیجه ص با موضوع گوناگون
بازدید : 1,052
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.