آموزش سبزه عید سبزه های سفره هفت سین با طرح های خاص

آموزش سبزه عید با بذرهای مختلف و روی ماکت و اشیا

آموزش سبزه عید ,معمولا کاشت سبزه ها بر روی ماکت و کوزه باید از دانه های لعاب دار مانند بذر خاکشیر و تخم خرفه یا تخ شربتب و بذر کتان استفاده کنیم .

و به طور معمول این کار رو 10 رو مانده به عید انجام می دهیم اگر در صورتی که زودتر اقدام به کاشت سبزه نمایید، قطعا سبزه رشد بیشتری دارد و در ایام عید سبزه حالتی نامرتب خواهد داشت.

 

سبزه عشقولانه

مرحله اول آماده کردن ماکت کار هست.روی سطح کارو با پنبه بپوشونید و با نخ فیکس کنید.با اسپری آب پاش مرطوب کنید و بذر پاشی رو شروع کنید.من از منداب استفاده کردم .شاهی و خاکشیر هم جواب میده.بذر منداب رو چهار ساعت خیسوندم.روی سطح کار زدم و روشو با نایلون پوشوندم که حالت مرطوب گلخانه ایی داشته باشه.سریع شروع به جوانه زدن میکنه.بعد از رشد برگ ها به نور نیاز داره.این سبزه چهار روزه هست. مرتب با اسپری آب پاشی کنید.مرطوب نگه دارید.

آموزش سبزه عید

سبزه‌ تخم‌ شربتی

۱۰روز مانده‌ به‌ عید این کار رو شروع کنید U اول‌ سطح‌ مورد نطر‌ را پنبه‌ بزاید‌ بعد‌ بذر‌ خیس‌ خورده‌ بکاریn

 

آموزش سبزه عید

سبزه‌ تخم‌ خرفه
زیر‌فنجان‌خمیر‌بازی‌گذاشتم‌‌وبعد فنجان‌راروی‌آن‌‌‌قراردادم‌وداخل‌فنجان هم‌ به‌ وسیله‌ فویل‌ حالت‌ دادم‌ و بعد‌ پنبه‌‌ گذاشتم‌ و‌ روش‌ بذر کشیدم‌ و روزی ‌سه‌ بار‌ به‌ آرامی‌ آب‌ پاشی‌ کنید‌‌‌. باید‌ روش‌ نایلون‌‌ سوراخ‌ شده‌ بکشید‌ تا بذر‌ خشک‌ نشه.

آموزش سبزه عید

برای‌ اینکه‌ ماندگاری‌ بیشتری‌ داشته‌ باشد بعد‌ اینکه‌‌‌ جوانه‌ زد‌ و زرشکی‌ شد‌ با‌ آب‌ پاش‌ اب‌ نزنید‌ از‌ کنار‌ ظرف‌ اب‌ بریزید‌ تا‌ سیراب‌ شود و بعد‌ آب‌ اضافی‌ را‌ با‌کج‌ کردن‌ ظرف‌ بیرون‌ بریزید.

کاشت سبزه طرحدار به شکل عدد ۱۳۹۹

برای کاشت سبزه طرحدار روی کلاه و کاج و کاشت سبزه طرحدار به شکل عدد ۱۳۹۹ نیز مانند عملیات بالا انجام شود و میتوانید از بذرهای خاکشیر و شاهی استفاده کنید

آموزش سبزه عید

آموزش کاشتن سبزه گندم برای عید نوروز

سبزه گندم از انواع سبزه های پرطرفدار و محبوب است و برای کاشتن این سبزه زیبا و پرطرفدار می توانید به روش زیر عمل کنید.

ابتدا یک مشت گندم را خیس کنید و هر یکی دو شب آب گندم خیس خورده را عوض کنید تا ترش و خراب نشود.

عد از اینکه گندم ها جوانه کوچکی زدند آن ها را درون یک دستمال نخی مرطوب بریزید تا جوانه ها به صورت کامل در آیند و نوک آن ها مقداری سبز شود.

دستمال حاوی جوانه های گندم را به صورت مرتب با کمک اسپری نم دار و خیس کنید.

در مرحله بعدی کاشت سبزه عید نوروز کف ظرف مناسبی را مقداری ماسه تمیز و شسته شده بریزید و جوانه های گندم را به ظرف منتقل کنید.

در طول روز به مدت یک یا دو مرتبه روی سبزه ها را آب اسپری کنید.

توجه داشته باشید که نباید به سبزه ها آنقدر آب دهید که با کج کردن ظرف آب در کنار ظرف جمع شود.

آموزش سبزه عید

آموزش کاشتن سبزه بذر کتان برای عید نوروز

برای کاشت سبزه تخم کتان باید به اندازه ظرف مورد نظرتان ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری بذر کتان را درون مقداری آب به مدت ۲۴ ساعت خیس کنید تا بذر خیس شده مانند بذر شاهی حالت ژله ای شکل پیدا کند.

درون ظرفی که برای کاشتن سبزه عید در نظر گرفته اید مقداری خاک سبک بریزید و بذر کتان را روی خاک به خوبی پخش کنید به صورتی که بذرها به صورت کامل روی سطح ظرف را بپوشانند.

روی ظرف مقداری آب اسپری کنید و یک عدد کیسه پلاستیکی روی ظرف حاوی سبزه بکشید و به مدت ۲ روز ظرف را در جایی گرم و تاریک قرار دهید.

بعد از مدت زمان ذکر شده ظرف را به مکانی خنک و پر از نور مانند پشت پنجره منتقل کنید.

آموزش سبزه عید

بعد از گذشت هفت روز ارتفاع سبزه ها ۵ یا ۶ سانت می شود.

توجه داشته باشید که باید هر روز به مدت یکی دو بار سرپوش پلاستیکی را از روی سبزه بردارید تا اکسیژن کافی به سبزه برسد در غیر این صورت سبزه کپک می زند.

بعد از گذشت ۳۰ دقیقه دوباره روی سبزه مقداری آب اسپری کنید و پلاستیک را روی سبزه قرار دهید.

 

 

جدیدترین سبزه های عید سبزه های متفاوت در سفره هفت سین
ارسال شده در تاریخ 7 مارس 2020 توسط خدیجه ص با موضوع گوناگون
بازدید : 7,893
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.