علل تپش قلب در خواب ضربان قلب نرمال به چه صورت است

علل تپش قلب در خواب دلایل افزایش ضربان قلب

علل تپش قلب در خواب بعد از خواب چه اتفاقی برای ضربان قلب شما می‌افتد: آیا این کار بالا یا پایین می‌رود؟ بدن شما در طول مدت خواب، از تجدید سلول به ترمیم عضلانی تا فعالیت مغزی ترمیمی وارد می‌شود.

ضربان قلب در طول شب بسیار بین افراد فرق می‌کند : این میزان می‌تواند بین ۴۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه باشد و هنوز هم نرمال در نظر گرفته می‌شود . هم چنین می‌تواند از روز به روز ، بسته به سطح آب بدنتان ، ارتفاع ، ورزش و دما تغییر کند . همانند بسیاری از معیارهای فیزیولوژیکی ، مانند تنوع ضربان قلب ، اغلب بهتر است ضربان قلب خود را با اساس خود مقایسه کنید نه با دیگران .

تغییرات در تنفس، سطح اکسیژن و ضربان قلب نیز رخ می‌دهند. این اعمال برای سلامت طولانی‌مدت شما ضروری هستند. در حالی که داشتن یک نوسان خفیف در ضربان قلب در طول خواب طبیعی است، مهم است که علل افزایش ناگهانی تعداد تپش قلب در هر دقیقه را درک کنیم.

علل تپش قلب در خواب

گرفتگی تنفس و نوسانات ضربان قلب

دلیل مشترک افزایش ضربان قلب در طول خواب، کمبود اکسیژن است که اغلب با گرفتگی تنفس مزاحم ایجاد می‌شود. این وضعیتی است که در آن یک فرکانس تنفس نرمال یک فرد کاهش می‌یابد و یا گاهی در طول خواب متوقف می‌شود. تلاش برای تنفس ادامه دارد، اما با راه تنفسی فوقانی مسدود شده، سطح اکسیژن کاهش می‌یابد و سطح دی‌اکسید کربن بالا می‌رود.

وقتی تنفس متوقف می‌شود، مغز تشخیص می‌دهد که کارها درست نیستند و فرد خفته را از خواب بیدار می‌کند و دوباره تنفس عادی تنفس می‌کند. نه تنها کیفیت خواب یک فرد به علت گرفتگی تنفس به خطر می‌افتد، بلکه باعث می‌شود که قلب سریع‌تر از حد معمول می‌تپد.

سطح قلب و اکسیژن

بیایید ببینیم چه اتفاقی می‌افتد وقتی که تنفس شما متوقف می‌شود و مغز شما از یک منبع اکسیژن کافی در هنگام خواب بریده می‌شود.

 تنفس منظم متوقف می‌شود. در نتیجه، قلب با دنده بالا وارد می‌شود و به این فکر می‌کند که دلیل بدن شما تامین اکسیژن مناسب نیست، چون به سادگی خون را به اندازه کافی سریع پمپاژ نمی‌کند. این شبیه چیزی است که در طی تمرینات سخت رخ می‌دهد و چرا قلب سریع‌تر می‌تپد تا اکسیژن را در بدن شما توزیع کند.

اما این بار, شما تمرین نمی‌کنید شما در خواب هستید و نفس نمی‌کشید. قلب می‌خواهد این کسری را در اکسیژن جبران کند و سریع‌تر و سریع‌تر پمپ کند, اما جریان خون از طریق گردش خون اکسیژن‌دار است و کمک زیادی به شما نمی‌کند. در این زمان حالت وحشت مغز شما برانگیخته شده‌است و باعث می‌شود که شما از خواب بیدار شوید. این همراه با انفجار کورتیزول (هورمون استرس) همراه است. نبض شما تند است, از خواب بیدار می‌شوید  برای نفس کشیدن نفس بکشید, و در انجام این کار, یک جرعه بزرگ هوا بگیرید.

در نهایت بدن شما اکسیژن را دریافت می‌کند و نبض شما دوباره پایین می‌رود. اما آسیب‌های ناشی از این حادثه مخرب قبلاً انجام شده‌است. به این معنی که، خواب شما مختل شده‌است، حتی اگر به یاد ندارید بیدار شوید چون نبض شما خیلی بیشتر از آن چیزی است که باید باشد.

تپش قلب در هنگام خوابیدن به خوردن بیش از حد غذا قبل از رفتن به رختخواب، نوشیدن بیش از حد کافئین در اواخر روز، یا ورزش سنگین مرتبط است

اختلالات خواب می‌تواند ده‌ها و گاهی اوقات صدها بار در هر شب اتفاق بیفتد . تغییرات در ضربان قلب شما در آن فرکانس ، در طولانی‌مدت ایمن و سالم نیست – این حوادث تکراری سلامت قلب شما را فشار می‌دهند .

سعی کنید یک برنامه خواب ثابت داشته باشید: در عین حال در طول هفته بیدار شوید، اما در آخر هفته هم همینطور.

به زمان‌بندی غذای خود توجه داشته باشید: وعده‌های غذایی دیر ممکن است به صورت اختلال در ضربان قلب  نشان داده شوند.

شب یک آینه در روز است. توجه کردن به منحنی نرخ ضربان قلب یک راه خوب برای شروع تاثیرات فیزیولوژیکی سبک زندگی شما است. اگر واکنش نرخ قلب بهینه خود را پیدا کنید، می‌توانید احساس راحتی بیشتری پیدا کنید، شادتر باشید و عملکرد بهتری داشته باشید.


ارسال شده در تاریخ 30 دسامبر 2019 توسط خدیجه ص با موضوع مطلب علمی
بازدید : 621
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.