تاریخچه گیاهان دارویی درمان بیماری با علف‌ها و کاربردهای آن‌ها

تاریخچه گیاهان دارویی

تاریخچه گیاهان دارویی استفاده از گیاهان برای اهداف دارویی است . برای هزاران سال ، فرهنگ‌ها به دنبال درمان بیماری‌ها بوده‌اند و به عنوان پاسخ به گیاهان نگاه می‌کنند . انسان‌ها با استفاده از گیاهان دارویی مانند عصر پارینه‌سنگی که ۶۰ هزار سال پیش وجود داشت شروع به استفاده از گیاهان دارویی کردند . در طول سال‌ها ، مردم گیاهان و گیاهان را دقیق‌تر مطالعه کردند و شروع به ثبت آثار گیاهان دارویی در مجلات به نام گیاه درمانی کردند . این موضوع تاریخ of را با آغاز پزشکی مدرن مرتبط دانست . بسیاری از داروهای گیاهی امروزی از ترکیبات مشتق‌شده از گیاه استفاده می‌کنند .

 مثال‌هایی از درمان بیماری ها با گیاهان

با توجه به هزاران جامعه با زبان‌های متفاوت با استفاده از گیاهان دارویی در طی هزاران سال ، تهیه هر گیاه و اثرات آن دشوار است . با این حال ، حتی حالا ، درمان با گیاهان دارویی در سراسر دنیا محبوب است . چای ها و دمنوش ها حاوی بابونه ، بیخوابی و اضطراب ، و نیز مسائل معده و روده هستند . ریحان مقدس فواید ضدمیکروبی دارد و به معنی مبارزه با عفونت است . شاهی آبی (بولاغ اوتی )یک جز سالاد معروف است که می‌تواند از سرطان جلوگیری کند و شامل مقدار زیادی ویتامین K است . با این حال ، علم مدرن بسیاری از فواید گیاهان را زیر سوال می‌برد .
۲. باستان شناسان باستانی
اولین گزارش نوشته شده از تاریخ درمان با گیاهان دارویی به سومریا باستان که همراه با مصر باستان و دره ایندوس یکی از اولین تمدن‌های مهم بوده‌است . یک لوح سفالی ۱۲ دستورالعمل برای داروهای مختلف را لیست کرد که حدود ۲۵۰ گیاه بین آن‌ها را مورد استفاده قرار داد . گیاهان مانند خشخاش ، سیگران و مهر گیاه بر روی لوح ظاهر شدند . فرهنگ‌های دیگر نیز شامل لیست کردن گیاهان ، استفاده از آن‌ها و ترکیبات ممکن بود . مصر باستان ، هند ، و چین مجلات detailed و translatable دارند که بینش مدرن را به درمان با گیاهان دارویی  فرهنگی ارایه می‌دهند .

تاریخچه گیاهان دارویی

تاریخچه گیاهان دارویی در ایران

نخستین پزشک آریایی به نام تریتا یا آترت نام داشت که از دیدگاه زرتشت و اهورا مزدا شخصی بود پرهیزکار، دانا، کام کار، توانا که برای نخستین بار، ناخوشی، تب و زخم نیزه را بازداشت. نام تریتا نه تنها در فرهنگ ایرانی بلکه در هندوستان نیز به عنوان اولین پزشک آریایی معرفی شده است. تریتا به عنوان نخستین پزشک و جراح آریایی با گیاهان و خواص آن ها آشنایی فراوان داشت. او برای درمان بیماری ها از عصاره های گیاهانی که خود استخراج می کرد، استفاده می نمود.

وسعت و تنوع آب و هوایی در کشورهای ایران، چین و هند منجر شده است تا این مناطق از لحاظ تعداد و تنوع گونه های ارزشمند دارویی در دنیا از جایگاه خاصی بر خوردار باشند به گونه ای که تا کنون صدها گونه گیاه دارویی با خواص بسیار موثر نظیر گیاهان دارویی و گیاهان ادویه ای مانند فلفل سیاه، شاه دانه، زعفران، زیره، شیرین بیان، خشخاش، جوز هندی، کرچک، کنجد، الئوورا یا صبر زرد، جین سینگ چینی، چای چینی و…..را به دنیای امروز معرفی کرده اند.

دانشمندان بزرگی چون “ابوریحان بیرونی، زکریای رازی و ابوعلی سینا” پا به عرصه گذاشتند. آن ها توانستند در مدت کوتاهی، پیشرفت های چشم گیری، در جهان طب به وجود آورند.

کتاب قانون یکی از معروف ترین آثار پزشکی دنیا، از ارزشمندترین منابع قدیمی طب سنتی است که ابوعلی سینا پزشک و فیلسوف ایرانی آن را به رشته تحریر در آورد. او در این اثر گران بها 811 داروی گیاهی و خواص مهم درمانی آن ها را معرفی کرده است. با کمال افتخار در حال حاضر اثر این دانشمند بزرگ ایران زمین به عنوان یکی از منابع مهم در دانشگاه های پزشکی سراسر دنیا، مورد تدریس و مطالعه قرار می گیرد.

 مصر
متاسفانه ترجمه کامل خط هیروگلیف مصری وجود ندارد . مترجم ها به تلاش برای کشف زبان مصری و تبدیل آن به ایده‌های مدرن روز ادامه می‌دهند . این موضوع منجر به مباحثاتی در طول تاریخ درباره معنای دقیق of مصر شده‌است . پاپیروس یکی از تنها متون باقیمانده است که حاوی کاربردهای دارویی برای گیاهان است. آلوئه ورا برای اینگونه مسائل به عنوان ” بیماری اعضای بدن ” و گیاهان مرجع مثل سیر ، بید ، و لوبیا  اشاره می‌کند . مصریان از سیر به عنوان آنتی‌بیوتیک استفاده می‌کنند ، مانند بید برای تسکین درد ، و روغن کرچک برای همه چیز از  به چشم بیناتر.
هند
کتاب‌های مقدس هند باستان ، حاوی بسیاری از گیاهان دارویی بودند که برای گیاهان استفاده می‌کردند . برخی از گیاهان در حال حاضر مواد اولیه در دستور العمل‌های هند هستند . برای مثال ، از زرد چوبه ، یک گیاه گلدار از خانواده زنجبیل ، در بسیاری از غذاهای مدرن آسیایی دیده می‌شود ، اما دکتر سنتی هندی باستانی در اصل از آن به عنوان داروی محلی استفاده کردند . بسیاری از هندی‌ها از فلفل سیاه به عنوان پول رایج استفاده کرده و آن را به فرهنگ‌های دیگر منتقل کردند . ارزش داشت چون مردم معتقد بودند که می‌تواند بی‌خوابی ، آفتاب‌سوختگی ، دندان دندان و بسیاری از موضوعات دیگر را درمان کند. رامسس دوم ،  یک فرعون مصر بود که سروانتس را در طول مومیایی کردن او با فلفل سیاه پر کرده بود.

 

 چین
امپراتور شن در حدود ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد کتابی درباره ریشه‌ها و سبزه‌ها می‌نوشت . این کتاب شامل ۳۶۵ بخش گیاهی خشک است که معتقد بود اثرات دارویی دارد . بسیاری از مردم در سراسر دنیا هنوز از برخی از گیاهان فهرست‌شده در این کتاب استفاده می‌کنند . به عنوان مثال ، جن سینگ استفاده‌های دارویی و دارویی دارد . مطالعات مدرن در یافتن اهداف دارویی دقیق خود شکست می‌خورند اما برخی پیشنهاد می‌کنند که تاثیرات مثبت بر روی حافظه ، خستگی و یائسگی می‌گذارد . کتاب همچنین پوست دارچین را لیست کرد که تاثیرات دارویی زیادی داشت و منجر به ارزش آن به عنوان یک کالای تجاری شده بود .

تاریخچه گیاهان دارویی
 رم و یونان
بسیاری از متون باستانی رومی و یونانی از قرن‌ها جان سالم به در بردند و حاوی کاربردهای پیشنهاد شده برای گیاهان بودند . بهترین نمونه‌های شناخته‌شده در ایلیاد و اودیسه می‌باشد . ۶۳ گیاه را از سراسر جهان ، از جمله سیر و لوبیا ، توصیف می‌کنند . یکی از برجسته‌ترین محققان گیاهی ، پزشک و گیاه‌شناس یونانی بود . او با ارتش روم به عنوان پزشک سفر کرد و در طول زمان خود با آن‌ها درباره گیاهان زیادی نوشت که در طول قرون‌وسطی و فراتر از آن الهام‌بخش تمرینات پزشکی خواهند بود . در نوشته‌های او ، ۶۵۷ ماده مخدر با ریشه گیاهی وجود داشت .
 گسترش علف‌ها و تاریخچه گیاهان دارویی
فرصت‌های بیشتر برای تجارت ، گسترش گیاهان را افزایش داد . بسیاری از مناطق سردتر که قادر به رشد گیاهان ویژه‌ای نبودند . تجارت به افراد اسلاو و انگلیسی اجازه دسترسی به گیاهان دارویی مانند رزماری و سیر را می‌دهد . به طور شگفت‌انگیز ، سیر در میان بسیاری از فرهنگ‌ها برای قرن‌ها محبوب بود ، به استثنای انگلیسی . آن‌ها بو و مزه آن را تحقیر می‌کردند و از استفاده از آن به عنوان دارو خودداری می‌کردند . این مساله صدها سال ادامه یافت ، حتی پس از استعمار آمریکا . در نتیجه آمریکایی‌ها سیر را تقریبا ً ۳۰۰ سال تحقیر می‌کردند .
قرون‌وسطی
به دلیل کار پزشکان اولیه ، آغاز در قرون‌وسطی ، مناطقی که به درمان و رشد گیاهان اختصاص‌داده شده‌بود، شروع به ظهور کرد . بسیاری از راهبان متون باستانی حاوی دانش پزشکی را ترجمه و کپی می‌کنند . در نتیجه ، آن‌ها گیاهان دارویی را پرورش دادند و صومعه‌ها به عنوان مراکز درمان عمل کردند . درمان بر روی ۱۶ گیاه دارویی خاص متمرکز بود . مردان و زنان خردمند از مریم گلی برای بهبود عملکرد شناختی استفاده کردند . نعناع یک درمان محبوب برای  تهوع بود . برخی از مردم افسون‌ها و معجون‌های تجاری را به همراه گیاهان به بازار عرضه می‌کنند . این موضوع باعث شد تا بسیاری از مردم به درمان با گیاهان دارویی به عنوان جادوگری در اواخر قرون‌وسطی نگاه کنند . تاریخچه گیاهان دارویی

تاریخچه گیاهان دارویی
 دوران مدرن
به خاطر تلاش‌های راهبان در قرون‌وسطی ، طی قرون ۱۶ و ۱۷ میلادی،  گیاهان دارویی به زبان‌های دیگری غیر از لاتین و یونانی در دسترس همگان قرار گرفت . در طی این زمان ، تقاضا برای مواد مخدر مرکب به طور چشمگیری افزایش یافت . پزشکان شروع به ترکیب گیاهان با مواد حیوانی و مواد مختلف دیگر کردند . همچنین حاوی دستورالعمل‌هایی برای داروهای مرکب بود که می‌توانستند ضربه‌های صاعقه را درمان کنند .
 عصر مدرن
قرن نوزدهم نقطه عطفی در استفاده از گیاهان دارویی بود . محققین قادرند تا زیر را از گیاهان مانند خشخاش ، strychnos و ipecacuanha جدا کنند . این امر منجر به جداسازی مواد شیمیایی مسئول فواید دارویی بسیاری از گیاهان می‌شود . ایجاد مواد مخدر در خارج از این مواد ” داروخانه ” نامیده می‌شد ، چون فن‌آوری بهبود یافت ، داروسازان نیز توانستند آن را ایجاد کنند . اکنون بسیاری از سازمان‌های بهداشتی گیاهان را به عنوان داروهای جایگزین نگاه می‌کنند و تحقیقات مدرن بسیاری از مزایای آن‌ها را مورد سوال قرار می‌دهند .

ارسال شده در تاریخ 26 دسامبر 2019 توسط خدیجه ص با موضوع گوناگون
بازدید : 781
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.