خطرات نگه داشتن ادرار | بیماری های ناشی از نگهداشتن ادرار

خطرات نگه داشتن ادرار  را اگر بدانید  هیچگاه عمل دسشویی رفتن را به تعویق نمی اندازید .  بیشتر افراد در مدت یک یا چند وقت در ادرار نگهداری می‌شوند . ممکن است در این فکر باشید که آیا نگهداری ادرار سالم است یا خیر . این چیزیه که باید بدونی .هرگز ادرار خود را نگه ندارید.

نگه داشتن ادرار (6 ساعت) موجب اختلال در عملکرد کلیه، مثانه و کل سیستم ادراری می شود.

ماندن ادرار در مثانه باعث رشد باکتری ها و ایجاد عفونت می شود.

آیا صحیح است که ادرار شما را نگه دارد ؟

اگر سیستم ادرار شما سالم است، حفظ ادرار به طور کلی خطرناک نیست . اگر شما بزرگ‌سال هستید و مثانه تان بیش از ۲ فنجان ادرار را در دست دارد ، ممکن است احساس ناراحتی بکنید .
اگر مثانه بیش فعال داشته باشید ، نگهداری ادرار شما می‌تواند بخش مهمی از آموزش مثانه باشد . تمرین منظم مثانه می‌تواند به شما کمک کند که یک برنامه ادرار راحت‌تر ایجاد کنید .
یک دستورالعمل مشخص برای این که چه مدت می‌توانید به طور صحیح ادرار خود را نگه دارید وجود ندارد . آن از شخصی به شخص دیگر فرق می‌کند .

خطرات نگه داشتن ادرار
در برخی شرایط ، نگهداری ادرار برای هر مدت زمانی می‌تواند خطرناک باشد . اگر شرایط زیر را داشته باشید ، نگهداری ادرار شما می‌تواند خطر ابتلا به بیماری کبد یا کلیه را افزایش دهد :

پروستات بزرگ شده‌است

مثانه  دارای ریشه عصبی

اختلالات کلیوی

حفظ ادرار
زنی که باردار است در حال حاضر در خطر افزایش عفونت‌های دستگاه ادراری ( UTIs ) قرار دارد . اگر باردار هستید , نگهداری ادرار شما می‌تواند این خطر را بیشتر افزایش دهد .

وقتی ادرار را نگه دارید چه اتفاقی برای بدن شما می‌افتد ؟

زمانی که نیاز به خالی کردن مثانه تان را احساس می‌کنید ، دلیل آن این نیست که مثانه تان با مایع پر می‌شود . در حقیقت فرآیند بسیار پیچیده‌ای است که شامل بسیاری از ماهیچه‌ها ، اندام‌ها و اعصاب است که با هم‌کار می‌کنند تا به شما بگویند که زمان رفتن فرا رسیده‌است .

زمانی که مثانه تان تقریبا ً کامل است ، اعصاب را در مثانه تان فعال می‌کند . این اعصاب به مغز شما هشدار می‌دهند که به شما نیاز دارد که ادرار کنند . سپس مغز به مثانه کمک می‌کند تا آن را نگه دارد تا زمانی که زمان آن فرا برسد . داشتن ادرار کردن مستلزم مبارزه آگاهانه با این علامت برای ادرار است .

این سیگنال‌ها از فرد به شخص دیگر متفاوت خواهند بود . آن‌ها هم چنین با توجه به سن شما تفاوت دارند ، میزان مایع مثانه تان چقدر است ، و چه ساعتی از روز است . برای مثال ، این سیگنال‌ها در شب کاهش می‌یابند – به طوری که شما می‌توانید به جای اینکه هر چند ساعت به دستشویی بروید استراحت کنید .

اگر این سیگنال‌ها از هم جدا شوند ، ممکن است نتیجه یک وضعیت پزشکی اساسی باشد . برخی افراد مثانه بیش فعال را ایجاد کرده و یا مثانه داشته باشند که از استرس ناشی می‌شود .

برای برخی از زنان ، تمایل به ادرار کردن اغلب می‌تواند بعد از بچه‌دار شدن افزایش یابد . این منجر به تغییراتی می‌شود که در هنگام زایمان رخ می‌دهند ، از جمله ماهیچه‌های ضعیف و تحریک عصبی .

آیا نگه داشتن ادرار می‌تواند باعث عفونت ادراری شود ؟

فقط نگه داشتن ادرار شما باعث عفونت ادراری نمی‌شود .از خطرات نگه داشتن ادرار  عفونت ادراری هنگام راه رفتن باکتری‌ها به مجاری ادراری رخ می‌دهد .

اگر مثانه را به صورت منظم خالی نکنید , باکتری‌ها به احتمال زیاد در مثانه قرار می‌گیرند . این می‌تواند منجر به عفونت ادراری شود . یک مطالعه در مورد این خطر بحث می‌کند – که می‌تواند منجر به عفونت شود – اما این ارتباط اثبات نشده است .

ریسک شما برای یک عفونت ادراری نیز ممکن است بالاتر باشد . این به این دلیل است که مثانه شما به اندازه کافی پر نخواهد بود که سیگنال را برای ادرار کردن بفرستد . باکتری‌هایی که ممکن است در سیستم ادراری وجود داشته باشند می‌توانند تکثیر شوند و به طور بالقوه منجر به عفونت شوند .

اگر علائم غیر معمول را تجربه می‌کنید یا فکر می‌کنید که یک عفونت ادراری دارید با پزشک خود مشورت کنید .

علائم عفونت ادراری شامل :

نیاز مداوم به ادرار کردن

در حال سوختن .

ادرار با بوی قوی

ادرار ابری

خون در ادرار

درد لگن

سایر عوارض ممکن

مثانه شما بخشی از دستگاه ادراری شماست . این دستگاه به کلیه‌ها متصل می‌شود . در موارد نادر , ادرار می‌تواند به کلیه‌ها برگردد و منجر به عفونت یا آسیب کلیوی شود .

شرایط پزشکی پیش از پیش موجود , مانند پروستات بزرگ یا مثانه , می‌تواند منجر به حفظ غیرارادی ادرار شود . انسداد مجاری ادراری یا مثانه ضعیف می‌تواند از تخلیه کامل مثانه جلوگیری کند .

به طور کل , در اغلب موارد  برای سلامتی شما مضر است . با این حال , اگر میل به ادرار کردن بر زندگی روزانه شما تاثیر بگذارد , باید با پزشک خود مشورت کنید . نگهداری ادرار به صورت منظم می‌تواند خطر عفونت ادراری یا سایر عوارض را افزایش دهد .

ارسال شده در تاریخ 6 ژوئن 2020 توسط خدیجه ص با موضوع مطلب علمی
بازدید : 954
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.