عوامل ضعف سیستم ایمنی بدن و چیزهایی که باعث تضعیف آن می شود

عوامل ضعف سیستم ایمنی بدن و اهمیت تقویت سیستم ایمنی

عوامل ضعف سیستم ایمنی بدن , ایمنی بدن شما برای مقابله با عفونت‌ها و سایر مهاجمان مضر است . بدون آن ، شما به طور مداوم از میکروب‌ها مثل باکتری‌ها و ویروس‌ها بیمار می‌شوید .
سیستم ایمنی شما از سلول‌های مخصوص ، بافت‌ها و اندام‌ها تشکیل شده‌است که برای حفاظت از شما با هم کار می‌کنند .

سیستم لنفاوی بخش بزرگی از سیستم ایمنی است . ایجاد یک شبکه از غدد لنفاوی و رگ‌های خونی لوله‌های نازکی هستند که مثل رگ‌های خونی در سراسر بدن پخش می‌شوند . آن‌ها شامل سلول‌های خونی سفیدی هستند که ویروس‌ها ، باکتری‌ها و سایر مهاجمان از جمله سلول‌های سرطانی را به دام می‌اندازند . گلبول‌های سفید خون سلول‌های سیستم ایمنی هستند .

چه چیزی می‌تواند در سیستم ایمنی شما اشتباه کند ؟

شما می‌توانید :
با یک سیستم ایمنی ضعیف متولد شوید . این نقص ایمنی اولیه نامیده می‌شود .
بیماری بگیرید که سیستم ایمنی شما را تضعیف می‌کند . این نقص ایمنی اکتسابی نامیده می‌شود .
سیستم ایمنی داشته باشید که بسیار فعال باشد . این ممکن است با واکنش آلرژیک رخ دهد .
یک سیستم ایمنی داشته باشید که بر ضد شما می‌چرخد . این بیماری خود ایمنی نام دارد .

عوامل ضعف سیستم ایمنی بدن

کمبود موقت سیستم ایمنی برای مثال ، سیستم ایمنی شما می‌تواند با داروهای خاص تضعیف شود . این می‌تواند برای مردم در مورد شیمی‌درمانی و یا داروهای دیگر که برای درمان سرطان به کار می‌رود ، رخ دهد .

هم چنین آن می‌تواند برای مردم پس از پیوند ارگان رخ دهد که برای جلوگیری از عدم پذیرش اعضای بدن دارو مصرف می‌کنند . همچنین عفونت‌های نظیر ویروس آنفولانزا ، مونو ( mononucleosis ) و سرخک می‌توانند سیستم ایمنی را برای مدت‌زمان کوتاهی تضعیف کنند .

سیستم ایمنی بدن نیز می‌تواند با سیگار ، الکل و تغذیه ضعیف تضعیف شود .

ایدز . HIV که باعث ایدز می‌شود ، یک عفونت ویروسی اکتسابی است که سلول‌های مهم خون سفید را از بین می‌برد و سیستم ایمنی را تضعیف می‌کند . افراد مبتلا به ویروس اچ آی وی / ایدز می‌توانند به شدت بیمار شوند که اغلب مردم می‌توانند با آن مبارزه کنند . این عفونت‌ها ، ” عفونت‌های opportunistic ” خوانده می‌شوند ، زیرا از سیستم‌های ایمنی ضعیف استفاده می‌کنند .

معرفی مهمترین عوامل ضعف سیستم ایمنی بدن :

مصرف زیاد شیرینی

اضافه‌وزن

کمبود آب بدن

استرس

مصرف غذاهای چرب

آلودگی هوا

استعمال دخانیات

کمبود روی

بیماری خود ایمنی
در بیماری‌های خود ایمنی , بدن به بافت‌های سالم و سالم حمله می‌کند . کارشناسان نمی‌دانند چرا . احتمالا ً ترکیبی از ژن‌های فرد و چیزی در محیطی است که این ژن‌ها را تحریک می‌کند .
سه بیماری خود ایمنی معمول عبارتند از:
دیابت نوع ۱ . سیستم ایمنی به سلول‌ها در پانکراس که انسولین می‌سازند حمله می‌کند . انسولین شکر را از خون حذف می‌کند تا به عنوان انرژی استفاده شود .
آرتریت روماتویید . این نوع آرتریت باعث ورم و ناهنجاری‌های مفاصل می‌شود . آنتی‌بادی در خون برخی از افراد مبتلا به آرتریت روماتویید می‌باشد .
لوپوس . این بیماری به بافت‌های بدن از جمله ریه‌ها , کلیه‌ها و پوست حمله می‌کند . انواع زیادی از آنتی‌بادی‌ها در خون افراد با لوپوس دیده می‌شوند .
کارشناسان نمی‌دانند چه چیزی باعث بیماری‌های خود ایمنی می‌شود . اما به نظر می‌رسد بسیاری از عوامل دخیل باشند . اگر یک اختلال سیستم ایمنی دارید , تا جایی که می‌توانید یاد بگیرید . و با مراقبان بهداشتی خود هم‌کاری نزدیکی داشته باشید.

ارسال شده در تاریخ 22 آوریل 2020 توسط خدیجه ص با موضوع سلامتی
بازدید : 620
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.