قرص آهن و مسمومیت حاد کودکان اثر خطرناک مصرف زیاد مکمل‌های آهن

قرص آهن و مسمومیت حاد کودکان , قرص آهن را از دسترس کودکان دور نگه دارید !

قرص آهن و مسمومیت حاد کودکان  آهن برای سلامت ما ضروری است . به طور طبیعی در بسیاری از مواد غذایی یافت می‌شود که به برخی از محصولات غذایی غنی‌شده اضافه می‌شود و به طور گسترده به عنوان مکمل در دسترس است . اگرچه آهن به طور طبیعی در برخی غذاها یافت می‌شود , مصرف بیش از حد مکمل‌های آهن می‌تواند خطرناک باشد . مسمومیت حاد آهن در کودکان می‌تواند منجر به خونریزی , شوک , اسیدوز و مرگ شود .

اگرچه مرگ ناشی از مسمومیت با آهن امروزه رایج نیست , اما امروزه سمیت آهن هنوز یک تهدید است, به ویژه در میان کودکان .

چون اگر اتفاقی توسط کودک خورده شود ، عوارض خطرناکی روی بدنش خواهد داشت و در کمتر از 1 ساعت باعث میشود کودک خون بالا بیاورد ! مراقب باشید

آهن عنصری مهم برای سلامت اما به اندازه

آهن عنصری است که برای سلامت ما ضروری است . به ویژه برای عملکرد صحیح گلبول‌های قرمز ما که اکسیژن را حمل می‌کنند , بسیار مهم است . آهن در بسیاری از مواد غذایی یافت می‌شود و به برخی از محصولات غذایی غنی‌شده اضافه می‌شود . همچنین به عنوان مکمل در دسترس است . اگرچه آهن ضروری است و برای حفظ سلامتی نیاز است , می‌تواند منجر به سمیت آهن شود که می‌تواند خطرناک باشد .

قرص آهن و مسمومیت حاد کوکان 
تا دهه ۱۹۷۰ , مسمومیت با آهن علت اصلی مرگ ناشی از مصرف بیش از پیش دارو در کودکان زیر ۱۵ سال بود . خوشبختانه , از آن زمان تاکنون تعداد موارد مسمومیت حاد آهن کاهش‌یافته است . این به دلیل برچسب هشدار بهتر , آموزش کارآفرینی , تغییر در فرمولاسیون و بسته‌بندی آماده‌سازی آهن و آگاهی مصرف‌کننده از خطرات مسمومیت با آهن است .
مکمل‌های آهن به اشکال مختلفی در دسترس هستند : قرص‌ها , قرص‌های آهسته رهش و مایعات . آهن اغلب با بسیاری از مواد معدنی و ویتامین‌ها ترکیب می‌شود و جز معمول در آماده‌سازی مولتی‌ویتامین برای بزرگسالان و کودکان است . محتوای آهن در این فرمول‌ها بسیار متفاوت است . هیچ کدام از آن‌ها هیچ آهن ندارند . اگر این کار را بکنند , محتوای آهن معمولا ً خیلی کم است . مگس بالغ می‌تواند حاوی مقدار متوسط آهن باشد . بیش‌ترین میزان آهن در دوران بارداری مشاهده شد . مسمومیت با آهن شایع‌ترین مسمومیت در کودکان است .
قرص‌های آهن برای بچه‌ها شبیه آب‌نبات است . سمیت با مقدار آهن گرفته‌شده به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تعیین می‌شود . به دلیل اندازه کوچک آن‌ها , کودکان می‌توانند به سرعت به دوز سمی برسند , در صورتی که مقدار آهن در هر قرص بالا باشد . مسمومیت جدی گاهی در کودکان نوپا در یک خانواده با نوزاد جدید رخ می‌دهد , زیرا مادر آن‌ها احتمالا ً مراقبت‌های دوران بارداری را گرفته‌است . در زمان کافی , کودکان نوپا می‌توانند بسته دارو را بر روی بطری‌های دارویی باز کنند ; هیچ چیز واقعا ً مدرک کودک نیست . کولورکتال باید آخرین خط دفاعی در برابر مسمومیت عمدی در میان کودکان باشد .
مسمومیت آهن به این دلیل رخ می‌دهد که آهن بیش از حد مانند یک خورنده به بافت‌های بدن دستگاه گوارش , مانند معده و روده‌ها است . این بیماری باعث علایمی مانند تهوع , استفراغ , درد شکم , اسهال و خونریزی می‌شود . این علایم می‌تواند به سرعت به مایع اضافی و از دست رفتن خون و در نهایت شوک منجر شود . آهن نیز یک سم سلولی است که سبب آسیب و مرگ سلولی می‌شود که بافت‌های اندام‌های ما را مانند کبد می‌سازند . سمیت آهن درنهایت منجر به تشنج , کما , نارسایی چند عضوی و مرگ می‌شود .
مصرف بیش از حد محصولات حاوی آهن باید جدی گرفته شود . درمان سریع در بیمارستان می‌تواند نجات‌دهنده زندگی باشد . خوشبختانه پادزهر مسمومیت با آهن وجود دارد و می‌تواند برای موارد جدی داده شود . متاسفانه خود پادزهر در دوزهای بالا سمی است , بنابراین پیش‌گیری از مصرف بیش از حد آهن بسیار مهم است .

جلوگیری از مسمومیت عمدی آهن :

تمام مکمل‌های حاوی آهن را در دسترس قرار ندهید و از دسترس کودکان دور نگاه دارید .
دقت کنید که پس از هر استفاده ، بسته آن  را محکم کنید . با اینکه آن‌ها مدرک کودک نیستند ، اما با کند کردن کودکان به پایین ، به والدین و سرپرست زمان کمی برای گرفتن آن‌ها در عمل کمک می‌کنند .
پیش از گرفتن هر گونه مولتی میتامین یا مکمل با یک متخصص بهداشت مشورت کنید .
بیش از یک مکمل حاوی یک یا چند جز از مواد اولیه قبل از مشورت با پزشک خود استفاده نکنید .

مواد غذایی مفید برای کم خونی رفع کمبود آهن بدن بدون قرص
ارسال شده در تاریخ 7 آوریل 2020 توسط خدیجه ص با موضوع مطلب علمی
بازدید : 497
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.