افراد مستعد سنگ کلیه بخوانند راهنمایی و توصیه های مفید

افراد مستعد سنگ کلیه آشنایی با مراقبت خانگی از سنگ کلیه

افراد مستعد سنگ کلیه شما ممکن است در مورد سنگ کلیه مطالبی شنیده باشید: این‌ها نیز باید از آنجا عبور کنند. بهتر است در وهله اول آن‌ها را پیدا نکنید. راحت‌تر از آن است که فکر کنید. چون کلیه‌ها از خون فیلتر می‌شوند, ادرار می‌سازند. گاهی, نمک‌ها و دیگر مواد معدنی در ادرار به هم می‌چسبند تا سنگ‌های کلیوی کوچکی تشکیل دهند. این طیف از اندازه کریستال شکر به توپ پینگ‌پنگ دارد اما به ندرت دیده می‌شود مگر اینکه باعث انسداد شود. آن‌ها ممکن است درد شدیدی را ایجاد کنند اگر آن‌ها شل شوند و به درون مجرا فشار بیاورند, مجراهای باریکی که به مثانه منتهی می‌شوند.

 

اگر مستعد ابتلا به سنگ کلیه هستید، آجیل میان وعده مناسبی نیست. آنها حاوی دسته ای از مواد معدنی به نام اگزالات هستند که در رایج ترین نوع سنگ کلیه یافت می شوند.


افراد مستعد سنگ کلیه

با غذاهای مناسب، مقدار زیادی آب و داروی مناسب، شما می‌توانید احتمال سنگ کلیه را کم کنید. شاید تو اونا رو از زندگیت بیرون کنی.

چه کسی بیشتر احتمال دارد آن‌ها را بدست بیاورد؟

سنگ‌های کلیه اصطلاحی است که انواع مختلفی از کریستال‌های کوچک و جامد را پوشش می‌دهد. آن‌ها می‌توانند علل مختلف و عوامل مختلف غذایی داشته باشند. برخی از آن‌ها به عفونت‌های کلیوی مرتبط هستند. دیگران به این دلیل شکل می‌گیرند که شما مقدار زیادی از مواد معدنی در سیستم خود دارید.

ژن‌ها می‌توانند نقش بازی کنند. چهل درصد از افرادی که سنگ کلیه دریافت می‌کنند، بستگانی دارند که آن‌ها نیز دارند. بدن آن‌ها ممکن است از مقدار زیادی کلسیم یا بیش از حد سیترات (یک ماده شیمیایی یافت‌شده در مرکبات) در ادرار خود خلاص شود.

شرایط دیگر که منجر به سنگ کلیه می‌شود به احتمال زیاد شامل موارد زیر خواهد بود:

چاقی. زمانی که اضافه‌وزن دارید، اغلب آن‌ها را بیشتر می‌گیرید. اگر بخواهید صادق باشید، همین مساله صادق است.

جراحی اگر شما انواع خاصی از عمل جراحی یا دیگر جراحی روده داشته باشید، ممکن است ریسک شما بالا رود.

 آلوئه ورا می‌تواند سطوح کلسیم را در خون خود ایجاد کند و سنگ کلیه را تحریک کند.

بیماری‌های کلیه. یک مثال، یک بیماری کلیوی پلی استیشن است که در آن خوشه‌های of در کلیه‌ها رشد می‌کنند. دیگری is اسفنجی است، یک نقص تولد که باعث می‌شود کیست در لوله‌های ارگ شکل بگیرد.

مردان میانسال به احتمال زیاد سنگ کلیه را دریافت می‌کنند، هر چند که می‌تواند برای افراد هر سنی و یا جنسیت رخ دهد.

نشانه‌های سنگ کلیه:

هنگامی که سنگ‌های کلیه در دستگاه ادراری حرکت می‌کنند, ممکن است موجب شوند:

درد شدید در کمر, شکم و یا کشاله رانش:

دفع ادرار کردن

خون در ادرار:

تهوع و استفراغ:

سنگ‌های کوچک ممکن است بدون ایجاد علائم عبور کنند.

درد کلیه زن

چیزهایی که باید مراقب آن‌ها باشید

حتی اگر سلامتی خوبی داشته باشید، رژیم غذایی شما می‌تواند سنگ کلیه را تشویق به رشد کند. یکی از دلایل برتر این است که شما ممکن است به اندازه کافی آب بنوشید. این به این معنی است که شما ادرار خیلی کوچک درست خواهید کرد که به سنگ‌ها فرصت بیشتری می‌دهد تا شکل بگیرند.

افراد مستعد سنگ کلیه

مراقبت خانگی از سنگ کلیه:

اگر سنگ کلیه به اندازه کافی کوچک به نظر برسد, دکتر شما ممکن است به شما توصیه کند که داروی درد بگیرید و صبر کنید تا سنگ از بدن خود خارج شود. در این زمان, دکتر شما ممکن است توصیه کند که به اندازه کافی آب و مایعات بنوشید تا ادرار را روشن نگه دارید.

عوامل ریسک که می‌توانید کنترل کنید

نوشیدن آب بسیار کوچک شایع‌ترین علت سنگ کلیه است. رژیم نیز نقش مهمی بازی می‌کند. خوردن مقدار زیادی از پروتئین حیوانی، سدیم و غذاهای مانند شکلات یا سبزیجات سبز تیره، می‌تواند خطر سنگ کلیه را در برخی از مردم افزایش دهد. سایر عوامل خطر شامل نوشیدن نوشیدنی‌های شیرین، کاهش وزن و مصرف داروهای خاص می‌شوند.

زنان شاهد افزایش ریسک هستند. و شانس شما هم بالا میره اگر تاریخچه خانوادگی سنگ‌های کلیه داشته باشید. شرایط پزشکی مشخص می‌تواند خطر فشار خون بالا, نقرس, عفونت‌های دستگاه ادراری, بیماری‌های کلیه مانند بیماری کلیه پلی کیستیک را افزایش دهد اما درمان یا کنترل این شرایط عموماً به جلوگیری از تشکیل سنگ کمک می‌کند.

در حالی که اغلب سنگ‌های کلیه حاوی کلسیم هستند, ممکن است لازم نباشد از غذاهای غنی از کلسیم دوری کنید. در واقع خوردن مقادیر متوسط محصولات لبنی و دیگر غذاهای غنی از کلسیم ممکن است خطر تشکیل سنگ‌های جدید را کاهش دهد. این در مورد مکمل‌های کلسیم صدق نمی‌کند که در برخی افراد به سنگ‌های کلیوی مرتبط بوده‌اند. از دکتر یا رژیم غذایی خود بپرسید که چه نقشی در رژیم غذایی شما ایفا می‌کند.

ارسال شده در تاریخ 18 دسامبر 2019 توسط خدیجه ص با موضوع مطلب علمی
بازدید : 933
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.