داروهای ضد بارداری و دوران پریود و تاثیر آن بر داشتن پریودهای غیر طبیعی

داروهای ضد بارداری و دوران پریود  و علت خونریزی کم یا زیاد پریود

داروهای ضد بارداری و دوران پریود  سال‌ها است که قرص‌های ضد بارداری را مصرف کرده ام و می‌خواهم توقف کنم. آیا می‌توانیم در هر زمانی توقف کنم و یا باید بسته دارویی فعلی خود را تمام کنیم, از نظر سلامتی کلی، وقتی قرص مصرف می‌کنید، کمی فرق می‌کند. وقتی در نهایت قرص را متوقف می‌کنید، می‌توانید انتظار خونریزی را داشته باشید، که ممکن است ریتم چرخه قاعدگی شما را تغییر دهد. اما شما می‌توانید در هر زمانی متوقف شوید.

داروهای ضد بارداری می توانند علت خونریزی کم پریود شما باشند.

داروهای ضدبارداری مانع تخمک گذاری در بدن می شوند. هنگامی که بدن شما تخمکی آزاد نکند، رحم نمی تواند دیواره ضخیمی درست کند که منجر به پریود سبک تر می شود یا پریود اصلا رخ نمی دهد.
?همچنین اگر تازه شروع به مصرف داروهای ضدبارداری کرده اید یا مصرف آنها را متوقف کرده اید، نیز ممکن است پریودهای غیر طبیعی داشته باشید.

اگر قرص کنترل زایمان (پیش‌گیری از بارداری خوراکی) را در نظر بگیرید, احتمالاً از راحتی و قابلیت اطمینان خود راضی هستید. با این حال, ممکن است سوالاتی در مورد چگونگی تاثیر قرص کنترل زایمان بر سلامتی, فواید و خطرات قرص‌های کنترل زایمان و گزینه‌های جدیدتر وجود داشته باشید.

آیا می‌توانم از قرص‌های کنترل بارداری برای تاخیر یا توقف دوره استفاده کنم?

بله, می‌توانید. قرص کنترل تولد در حالیکه مصرف قرص‌های پلاسبو مانند خونریزی قاعدگی اتفاق می‌افتد.

امروزه زنان انتخاب‌های بیشتری دارند از رژیمی که قرص‌های فعال و چهار روز قرص دارونما به رژیمی که همه قرص فعال هستند استفاده می‌شود.

برخی از بیماران به مدت سه ماه قرص قرص‌های هورمونی مصرف می‌کنند و به دنبال آن یک هفته دارونما یا قرص‌های ضد استروژن دریافت می‌کنند. تو این هفته خونریزی قاعدگی را تجربه می‌کنی. رژیم جدید طولانی‌تر شامل مصرف مداوم قرص‌های فعال در یک سال می‌شود و می‌تواند تمام خونریزی قاعدگی را متوقف کند.

داروهای ضد بارداری و دوران پریود

رژیم پیوسته یا گسترده مزایای متعددی دارد. آن‌ها از تغییرات هورمونی مسیول خونریزی, درد شکم, سردرد و ناراحتی‌های مربوط به دوران دیگر جلوگیری می‌کنند. پرش از یک دوره در طول رویدادها یا سفرها مهم است. برای زنانی که کمبود آهن را ناشی از خونریزی قاعدگی شدید تجربه می‌کنند, استفاده از رژیم پیوسته می‌تواند خونریزی را کاهش دهد و احتمال بروز کمبود آهن کم‌تر است.

خونریزی غیر منتظره و شناسایی اغلب در طی چند ماه اول این نوع رژیم اتفاق می‌افتد. معمولاً با گذشت زمان متوقف می‌شود, اما مدتی طولانی بعد از مصرف قرص‌ها ادامه می‌یابد.

آیا به قرص‌های خاصی نیاز دارم یا می‌توانم از قرص‌های ضد بارداری معمولی برای جلوگیری از داشتن یک دوره استفاده کنم?

رژیم‌های قرص کنترل تولد وجود دارند که برای جلوگیری از خونریزی به مدت سه ماه یا به مدت یک سال طراحی شده‌اند. اما ممکن است از استفاده مداوم از هر قرص کنترل زایمان جلوگیری کنید.

این به معنای حذف قرص دارونما و شروع درست از یک بسته جدید است. استفاده مداوم از قرص‌های کنترل تولد شما بهتر عمل می‌کند اگر یک قرص ضد نور بخورید با همان مقدار هورمون در سه هفته قرص فعال.

اگر قصد دارم بچه‌دار شوم, چه مدت بعد از متوقف‌کردن قرص کنترل بارداری , می‌توانم به نتیجه برسم؟

اغلب زنان دو هفته پس از توقف مصرف قرص, تخمک‌گذاری می‌کنند. به محض اینکه دوباره اوولاسیون کردی می تونی حامله بشی اگر این اتفاق در اولین دور از قرص رخ دهد, ممکن است هیچ دوره‌ای نداشته باشید. تست بارداری را چک کنید اگر رابطه جنسی بدون محافظ داشته باشید و دوران شما برنگشته است.

آیا راهی وجود دارد که چند ماه صبر کنیم قبل از اینکه قرص را متوقف کنیم ؟

پزشکان زمانی نگران بودند که اگر بلافاصله پس از متوقف‌کردن قرص بخورید, احتمال سقط بیشتری دارید. با این حال, این نگرانی‌ها بی‌اساس بوده‌اند. هورمون‌ها در قرص‌های کنترل زایمان در سیستم شما باقی نمی‌مانند.

اغلب زنان چند هفته را پس از توقف مصرف قرص آغاز می‌کنند. با این حال, اگر مدت زمانی که قرص مصرف می‌کنید نادر باشد, آن‌ها احتمالاً پس از اینکه قرص را متوقف می‌کنید, دوباره به همان شکل خواهند بود. برخی زنان متوجه می‌شوند که چند ماه طول می‌کشد تا به چرخه‌های منظم تخمک‌گذاری باز گردند. پس از متوقف‌کردن قرص, اگر آماده درک نیستید, ممکن است بخواهید از شکل پشتیبان کنترل زایمان استفاده کنید.

چه اتفاقی می‌افته اگه قرص ضد بارداری رو بگیرم و دوره ماهیانهبه روال عادی برگردد؟

اگر مدت چند ماه وقت نداشته باشید, به عنوان آمنوره ثانویه شناخته خواهید شد. قرص مانع از تولید هورمون‌های دخیل در تخمک‌گذاری و قاعدگی می‌شود. وقتی قرص را نخورید, ممکن است مدتی طول بکشد تا بدن شما به تولید طبیعی هورمون‌ها باز گردد.

دوره شما معمولاً سه ماه پس از توقف مصرف قرص ازسر گرفته می‌شود. اما برخی زنان, به ویژه آن‌هایی که قرص را برای تنظیم چرخه قاعدگی خود مصرف می‌کنند ممکن است مدت چند ماه نباشند.

 

ارسال شده در تاریخ 5 دسامبر 2019 توسط خدیجه ص با موضوع مطلب علمی
بازدید : 769
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.