علائم غمگینی بعد از زایمان تشخیص افسردگی پس از زایمان

علائم غمگینی بعد از زایمان تشخیص افسردگی پس از زایمان

علائم غمگینی بعد از زایمان , ترکیبی پیچیده از تغییرات فیزیکی , عاطفی و رفتاری است که پس از زایمان رخ می‌دهد . براساس یک راهنمای تشخیصی اختلالات روانی , این نوعی از افسردگی اساسی است که در عرض چهار هفته پس از زایمان آغاز می‌شود . تشخیص افسردگی پس از زایمان تنها براساس طول زمان بین زایمان و شروع بیماری و همچنین شدت افسردگی است .

علائم  افسردگی پس از زایمان

احساس بی قراری و اضطراب
شب ها خواب شان نمیبرد
بی دلیل احساس نگرانی می کنند
احساس ناتوانی
زود خسته میشود
اشتهای کم
گریه کردن در طول روز

علائم غمگینی بعد از زایمان

افسردگی پس از زایمان چیست ؟

علائم غمگینی بعد از زایمان با تغییرات شیمیایی , اجتماعی و روانی مرتبط با بچه‌دار شدن ارتباط دارد . این اصطلاح طیف وسیعی از تغییرات فیزیکی و هیجانی را توصیف می‌کند که بسیاری از مادران جدید تجربه می‌کنند. خبر خوب این است که افسردگی پس از زایمان می‌تواند با دارو و مشاوره درمان شود .
تغییرات شیمیایی شامل کاهش سریع هورمون‌ها پس از زایمان است . ارتباط واقعی بین این افت و افسردگی هنوز روشن نیست . اما آنچه که می‌دانیم این است که سطوح استروژن و پروژسترون , هورمون‌های باروری ماده , در دوران بارداری , ده برابر افزایش می‌یابند . آن‌ها پس از زایمان به شدت افت می‌کنند . سه روز پس از زایمان , میزان این هورمون‌ها به حالت قبل از بارداری باز می‌گردد .

علاوه بر این تغییرات شیمیایی , تغییرات اجتماعی و روانی مرتبط با بچه‌دار شدن , خطر ابتلا به افسردگی را افزایش می‌دهد .

نشانه‌های افسردگی پس از زایمان چیست ؟

علایم افسردگی پس از زایمان شبیه چیزی است که معمولا ً بعد از زایمان اتفاق می‌افتد . آن‌ها شامل مشکل خواب , تغییرات اشتها , خستگی مفرط , کاهش میل جنسی و تغییرات خلقی مکرر هستند . با این حال , اینها با نشانه‌های دیگری از افسردگی اساسی همراه هستند که بعد از زایمان طبیعی نیستند و ممکن است شامل حال افسرده , از دست رفتن لذت , احساس بی‌ارزشی , ناامیدی , و درماندگی , افکار مرگ یا خودکشی و یا آزار کسی دیگر باشند .
عوامل خطر برای افسردگی پس از زایمان
عوامل متعددی می‌توانند خطر افسردگی پس از زایمان را افزایش دهند , از جمله :
سابقه افسردگی قبل از بارداری یا در دوران بارداری
سن در زمان بارداری
دودلی درباره بارداری کودکان – هرچه بیشتر داشته باشید , احتمال ابتلا به بارداری بعدی بیشتر است .
داشتن سابقه افسردگی یا اختلال در قاعدگی
حمایت اجتماعی محدود
تنها زندگی می‌کرد
تعارضات زناشویی

جنون پس از زایمان بیماری روانی بسیار جدی است که می‌تواند بر مادران جدید تاثیر بگذارد . این بیماری می‌تواند به سرعت رخ دهد , اغلب در سه ماه اول پس از زایمان . زنان می‌توانند با واقعیت دست از دست بدهند , توهمات شنوایی دارند ( چیزهایی که در واقع اتفاق نمی‌افتند , مانند یک فرد صحبت کردن) و اغفال ( چیزهایی که کاملا ً غیرمنطقی هستند ) . توهمات بصری ( دیدن چیزهایی که وجود ندارند ) کم‌تر مشترک هستند . علائم دیگر شامل بی‌خوابی ( قادر به خوابیدن ) , احساس هیجان و خشم , قدم زدن , بی‌قراری و احساسات و رفتارهای عجیب هستند. زنانی که دچار روان‌پریشی بعد از زایمان هستند نیاز به درمان دارند و تقریبا ً همیشه به دارو نیاز دارند . گاهی اوقات زنان به بیمارستان منتقل می‌شوند زیرا آن‌ها در معرض آسیب زدن به خود یا شخص دیگری هستند .
آیا اضطراب یا اختلال وسواسی – اجباری با افسردگی پس از زایمان افزایش می‌یابد ؟
علایم اختلال وسواسی – اجباری که به ندرت در دوره پس از زایمان اتفاق می‌افتد ( حدود ۱۷ / ۵۷ % % زنان ) . وسواس معمولا ً به نگرانی‌ها در مورد سلامت کودک یا ترس‌های غیرمنطقی از آسیب رساندن به نوزاد مربوط می‌شود . اختلال اضطراب نیز ممکن است رخ دهد . هر دو شرایط اغلب با افسردگی همراه هستند .
توصیه‌هایی برای مقابله افسردگی پس از زایمان :
در اینجا چند نکته آمده‌است که می‌تواند به شما در کنار آوردن یک نوزاد به خانه کمک کند :
درخواست کمک کنید, بگذارید دیگران بدانند چطور می‌توانند به شما کمک کنند .
در مورد انتظارات خود برای خود و کودک واقعگرا باشید .
ورزش – – در محدوده هر گونه محدودیت , پزشک شما ممکن است در سطح فعالیت خود قرار گیرد ; پیاده‌روی کنید و برای استراحت از خانه خارج شوید .
انتظار روزه‌ای خوش و روزه‌ای بد را داشته باشید .
یک رژیم غذایی معقول را دنبال کنید ; از الکل و کافئین دوری کنید .
رابطه را با شریک خود تقویت کنید .
با خانواده و دوستانتان تماس بگیرید – – خودتان را منزوی نکنید .
زمانی که به خانه می‌روید , بازدیدکنندگان را محدود کنید .
تماس تلفنی – وقتی نوزاد می‌خوابد یا استراحت می‌کند !
افسردگی پس از زایمان چطور درمان می‌شود ؟
افسردگی پس از زایمان به نوع و شدت علایم یک زن متفاوت است . گزینه‌های درمان شامل داروهای ضد اضطراب یا ضد افسردگی , روان‌درمانی و مشارکت در یک گروه حمایتی برای حمایت عاطفی و آموزش است . برای موارد شدید , تزریق وریدی یک داروی جدید به نام داروهای بی‌هوشی ممکن است تجویز شود ,

در مورد جنون پس از زایمان , داروهایی که برای درمان روان‌پریشی مورد استفاده قرار می‌گیرند معمولا ً اضافه می‌شوند . پذیرش بیمارستان اغلب ضروری است .
اگر شیردادن از پستان دارید , فکر نکنید که نمی‌توانید برای افسردگی , اضطراب یا حتی جنون مصرف کنید . با پزشک خود صحبت کنید . تحت نظارت دکتر , بسیاری از زنان در هنگام شیردهی دارو مصرف می‌کنند . این تصمیمی است که بین شما و دکتر گرفته‌اید .
چه زمانی باید یک مادر جدید به دنبال درمان حرفه‌ای باشد؟
افسردگی پس از زایمان می‌تواند برای مادران و فرزندان جدید خطرناک باشد . یک مادر جدید باید به دنبال کمک حرفه‌ای باشد :
علائم بیش از دو هفته باقی می‌ماند .
او نمی‌تواند به طور معمول کار کند .
او نمی‌تواند با شرایط عادی مقابله کند .
او به خودش و کودکش آسیب می‌رساند.
او خیلی نگران , ترسیده و مضطرب است .

کم‌خونی بعد از زایمان علت و درمان کم خونی بعد از زایمان
ارسال شده در تاریخ 10 آوریل 2020 توسط خدیجه ص با موضوع مطلب علمی
بازدید : 961
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.