خواص روغن ماهی معرفی فواید سلامتی مصرف روغن ماهی

خواص روغن ماهی مزایای مصرف آن بر سلامت عمومی بدن

خواص روغن ماهی یکی از متداول‌ترین مکمل‌های غذایی است . غنی از اسیده‌ای چرب امگا ۳ است که برای سلامتی شما بسیار مهم است . اگر ماهی چرب زیادی نخورید , مصرف روغن ماهی می‌تواند به شما کمک کند تا اسیده‌ای چرب امگا ۳ کافی دریافت کنید . روغن ماهی نه تنها به پایین آمدن سطح تری گلیسیرید و کلسترول خون کمک می‌کند بلکه در جلوگیری از سفت شدن عروق و پیشگیری از ضربان غیرعادی قلب نیز نقش به سزایی دارد.

روغن ماهی چیست ؟

روغن ماهی چربی یا روغن است که از بافت ماهی استخراج می‌شود .
این ماهی معمولا ً از ماهی روغنی مانند شاه‌ماهی , ماهی کولی , ماهی ماهی و خال ماهی گرفته می‌شود . با این حال گاهی اوقات از کبد سایر ماهی‌ها تولید می‌شود , مانند روغن کبد .
سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند که نیمی از ماهی‌ها را در هفته مصرف کنند . این به این دلیل است که اسیده‌ای چرب امگا ۳ در ماهیان مزایای سلامتی بسیاری از جمله محافظت در برابر تعدادی از بیماری‌ها را تامین می‌کنند .
با این حال , اگر شما مقدار زیادی ماهی را در هفته نخورید , مکمل‌های روغن ماهی می‌توانند به شما کمک کنند تا اسیده‌ای چرب امگا ۳ کافی دریافت کنید.
در حدود ۸۰ / ۳ % روغن ماهی از اسیده‌ای چرب امگا – ۳ ساخته شده‌است , در حالی که بقیه درصد چربی باقیمانده از چربی‌های دیگر تشکیل شده‌است . روغن ماهی معمولا ً حاوی مقداری ویتامین a و d است .

لازم به ذکر است که انواع اسیده‌ای چرب امگا – ۳ در روغن ماهی فواید سلامتی بیشتری نسبت به اسیده‌ای چرب امگا – ۳ دارند .

همچنین مهم است که اسیده‌ای چرب امگا – ۳ کافی داشته باشیم , چرا که رژیم غذایی غربی مقدار زیادی از اسیده‌ای چرب امگا – ۳ را با دیگر چربی‌ها مثل امگا ۳ جایگزین کرده‌است . این نسبت انحراف از اسیده‌ای چرب ممکن است به درمان بیماری‌های متعددی کمک کند .

حمایت از سلامت قلب

بیماری قلبی علت اصلی مرگ در سراسر جهان است .
مطالعات نشان می‌دهد که افرادی که مقدار زیادی از ماهی‌ها را می‌خورند میزان کمتری از بیماری قلبی دارند .
عوامل خطر متعددی برای بیماری‌های قلبی با مصرف ماهی یا روغن ماهی کاهش می‌یابد . فواید روغن ماهی برای سلامتی قلب عبارتند از:
کلسترول : می‌تواند سطوح کلسترول خوب hdl را افزایش دهد . با این حال , به نظر نمی‌رسد که سطوح ” بد ” کلسترول ldl را کاهش دهد .
تری گلیسرید : این منبع می‌تواند تری گلیسرید را با استفاده از منبع مورد اطمینان , منبع مورد اطمینان و منبع مورد اعتماد , کاهش دهد .
فشار خون : حتی در دوزهای کم , به کاهش فشار خون در افراد با سطوح بالا کمک می‌کند .
پلاک : ممکن است از پلاک که باعث سفت شدن سرخرگ‌های شما می‌شود جلوگیری کند , همچنین پلاک‌های شریانی را پایدارتر و ایمن‌تر در آن‌هایی که آن‌ها را دارند امن‌تر و امن‌تر کنید .
آریتمی های مهلک : در افرادی که در معرض خطر هستند , ممکن است بروز آریتمی های مرگبار را کاهش دهد . آریتمی های غیرطبیعی قلب هستند که می‌توانند منجر به حملات قلبی در برخی موارد شوند .
اگرچه مکمل‌های روغن ماهی می‌توانند بسیاری از عوامل خطرساز بیماری‌های قلبی را بهبود بخشند , هیچ مدرک روشنی وجود ندارد که بتواند از حملات قلبی یا سکته جلوگیری کند .

 

خواص روغن ماهی

 کمک به درمان اختلالات روانی خاص

مغز شما از تقریبا ً ۹۶ % چربی تشکیل شده‌است و بیشتر این چربی اسیده‌ای چرب امگا ۳ است . بنابراین , اسیده‌ای چرب امگا – ۳ برای عملکرد طبیعی مغز ضروری هستند .
در واقع , برخی مطالعات نشان می‌دهند که افراد مبتلا به اختلالات روانی , سطوح خونی امگا ۳ پایینی دارند .
جالب اینکه , تحقیقات نشان می‌دهد که مکمل‌های روغن ماهی می‌توانند از شروع یا بهبود علائم برخی اختلالات روانی جلوگیری کنند . برای مثال , می‌تواند احتمال اختلالات روانی را در کسانی که در معرض خطر هستند کاهش دهد .
علاوه بر این , افزودن روغن ماهی در دوزهای بالا ممکن است نشانه‌های بیماری اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی را کاهش دهد .

به کاهش وزن کمک می‌کند

چاقی به عنوان شاخص توده بدنی بیشتر از اضافه‌وزن تعریف می‌شود . در سطح جهانی , حدود ۶۵ % از افراد بزرگ‌سال دارای اضافه‌وزن هستند , در حالی که ۵۹ % افراد چاق هستند . این اعداد حتی در کشورهای با درآمد بالا مانند آمریکا بالاتر هستند .
چاقی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های دیگر از جمله بیماری‌های قلبی , دیابت نوع , و سرطان را افزایش دهد .
مکمل‌های روغن ماهی ممکن است ترکیب بدن و عوامل خطر بیماری‌های قلبی در افراد چاق را بهبود بخشد .
علاوه بر این, برخی مطالعات نشان می‌دهند که مکمل‌های روغن ماهی , در ترکیب با رژیم غذایی یا ورزش , می‌توانند به شما در کاهش وزن کمک کنند .

مکمل‌های روغن ماهی ممکن است به کاهش دور کمر و کاهش وزن کمک هنگام ترکیب با جیره یا ورزش کمک کنند .

از بهداشت چشم حمایت می‌کند

مانند مغز شما , چشمان شما به چربی‌های اشباع امگا ۳ وابسته هستند . شواهد نشان می‌دهد که افرادی که به اندازه کافی امگا – ۳ دریافت نمی‌کنند خطر ابتلا به بیماری‌های چشمی را دارند .
علاوه بر این, سلامت چشم در سنین پیری کاهش می‌یابد که می‌تواند منجر به تخریب ماکولا ناشی از پیری ( amd ) شود .

خوردن ماهی ممکن است به پیش‌گیری از بیماری‌های چشمی کمک کند . با این حال , روشن نیست که آیا مکمل‌های روغن ماهی این اثر را دارند یا خیر.

خواص  روغن ماهی می‌تواند التهاب را کاهش دهد

التهاب روش سیستم ایمنی شما برای مبارزه با عفونت و درمان آسیب‌های است .
با این حال , التهاب مزمن با بیماری‌های جدی مانند چاقی , دیابت , افسردگی و بیماری‌های قلبی همراه است .
کاهش التهاب می‌تواند به درمان علائم این بیماری‌ها کمک کند .
از آنجا که روغن ماهی خواص ضد التهابی دارد , ممکن است به درمان بیماری‌هایی مانند التهاب مزمن کمک کند .
برای مثال در افراد مضطرب و چاق , روغن ماهی می‌تواند تولید و بیان ژن مولکول‌های التهابی به نام سیتوکین ها را کاهش دهد .

علاوه بر این ، مکمل‌های روغن ماهی می‌تواند به طور قابل‌توجهی درد مفاصل ، سفتی و نیاز دارو را در افرادی با روماتیسم مفصلی کاهش دهد. خواص روغن ماهی

خواص روغن ماهی

 حمایت از پوست سالم :

پوست شما بزرگ‌ترین عضو بدن شما است و شامل اسیده‌ای چرب امگا ۳ است  .
سلامتی پوست می‌تواند در طول زندگی شما ، به خصوص در طول پیری و یا پس از آن که بیش از حد در معرض نور آفتاب قرار دارد ، کاهش یابد .
به گفته این ، تعدادی از اختلالات پوستی وجود دارند که ممکن است از مکمل‌های روغن ماهی ، از جمله پسوریازیس و درماتیت  بهره‌مند شوند .

داشتن بارداری با کمترین مشکلات و رشد اولیه

امگا ۳ برای رشد و رشد اولیه ضروری است .
بنابراین ، برای مادران بسیار مهم است که در دوران بارداری به اندازه کافی امگا ۳ و در عین حال شیردهی کافی باشند .
مکمل‌های روغن ماهی در مادران باردار و شیرده ممکن است هماهنگی چشم – چشمی در نوزادان را بهبود بخشد . با این حال ، هنوز مشخص نیست که آیا یادگیری یا ضریب هوشی بهبود یافته‌است .
استفاده از مکمل‌های روغن ماهی در دوران بارداری و شیردادن از پستان ممکن است توسعه بصری نوزاد را بهبود بخشد و به کاهش خطر آلرژی‌ها کمک کند .

 چربی کبد را کاهش دهید

کبد شما اغلب چربی بدن شما را پردازش می‌کند و می‌تواند نقشی در افزایش وزن داشته باشد.
بیماری کبد به طور فزاینده‌ای رایج است – به خصوص بیماری چربی غیر الکلی کبد ( NAFLD ) که در آن چربی در کبد شما جمع می‌شود.
مکمل‌های روغن ماهی می‌تواند باعث بهبود عملکرد کبد و التهاب کبد شود که ممکن است به کاهش علایم of و میزان چربی در کبد کمک کند .

علائم افسردگی را بهبود بخشید

انتظار می‌رود که بحران اقتصادی تا سال ۲۰۳۰ به دومین علت بیماری تبدیل شود  . خواص روغن ماهی
به طور شگفت‌انگیز ، به نظر می‌رسد که افراد مبتلا به افسردگی عمده دارای سطوح بالایی از امگا ۳ هستند.
مطالعات نشان می‌دهند که مکمل‌های روغن ماهی و امگا ۳ ممکن است علایم افسردگی را بهبود ببخشد .
علاوه بر این، برخی مطالعات نشان داده‌اند که روغن‌های غنی در EPA به کاهش علایم افسردگی بیش از مرجع پشتیبانی مسکن کمک می‌کنند

می ‌توان توجه و تمرکز را در کودکان با بیش‌فعالی بهبود بخشید

تعدادی از اختلالات رفتاری در کودکان ، مانند اختلال کم‌توجهی بیش‌فعالی ، منجر به بیش‌فعالی و بی‌توجهی می‌شود .
با توجه به این که امگا ۳ می‌تواند بخش قابل‌توجهی از مغز را ایجاد کند، کسب کافی از آن‌ها ممکن است برای پیش‌گیری از اختلالات رفتاری در اوایل زندگیمهم باشد .
مکمل‌های روغن ماهی ممکن است منجر به افزایش بیش‌فعالی ، بی‌توجهی ، شور و پرخاش در کودکان شود . این ممکن است برای یادگیری اولیه حیات مفید باشد.

 کمک به جلوگیری از نشانه‌های رکود ذهنی

با افزایش سن ، عملکرد مغز شما کم می‌شود و خطر ابتلا به بیماری آلزایمر افزایش می‌یابد . افرادی که بیشتر ماهی می‌خورند گرایش به کاهش کندتر کارکرد مغز در سن پیری دارند .
با این حال ، مطالعات بر روی مکمل‌های روغن ماهی در بزرگسالان مسن‌تر نشان می‌دهد که آن‌ها می‌توانند کاهش عملکرد مغز را کاهش دهند.
با این وجود ، برخی مطالعات بسیار کوچک نشان داده‌اند که روغن ماهی ممکن است حافظه را در افراد سالم و مسن‌تر افزایش دهد

می‌تواند علائم آسم و ریسک آلرژی را بهبود بخشد

آسم ، که می‌تواند باعث ورم ریه و تنگی نفس شود ، در نوزادان بسیار رایج شده‌است .
تعدادی از مطالعات نشان می‌دهند که روغن ماهی ممکن است علایم آسم را کاهش دهد ، به خصوص در اوایل زندگی .
علاوه بر این، مکمل‌های روغن ماهی در مادران باردار ممکن است خطر آلرژی در نوزادان را کاهش دهد .

 سلامتی استخوان را بهبود بخشید

در دوران پیری استخوان‌ها می‌توانند مواد معدنی ضروری خود را از دست بدهند که باعث شکستن آن‌ها می‌شود . این می‌تواند منجر به بیماری‌هایی مثل پوکی استخوان و آرتروز شود .
کلسیم و ویتامین D برای سلامت استخوان بسیار مهم هستند ، اما برخی مطالعات نشان می‌دهند که اسیده‌ای چرب امگا ۳ نیز می‌توانند مفید باشند .
افراد با امگا ۳ بالا و سطح خون ممکن است دارای تراکم معدنی استخوان بهتری باشند .
تعدادی از مطالعات کوچک نشان می‌دهند که مکمل‌های روغن ماهی نشانگر شکستگی استخوان هستند که ممکن است از بیماری استخوان جلوگیری کند  .

امگا ۳ در مغز و رشد چشم کار می‌کند . آن‌ها با التهاب مبارزه می‌کنند و ممکن است به جلوگیری از بیماری قلبی و کاهش عملکرد مغز کمک کنند .
همانطور که روغن ماهی حاوی مقدار زیادی امگا ۳ است ، افراد در معرض خطر این اختلالات می‌توانند از گرفتن آن بهره‌مند شوند .
با این حال ، خوردن مواد غذایی تقریبا ً همیشه بهتر از مصرف مکمل‌ها است و خوردن دو بخش ماهی روغنی در هر هفته می‌تواند به اندازه کافی امگا ۳ به شما کمک کند .

ارسال شده در تاریخ 24 آوریل 2020 توسط خدیجه ص با موضوع سلامتی
بازدید : 622
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.