خواص دارویی گل ختمی مزایا و فواید گیاه ختمی برای سلامتی

خواص دارویی گل ختمی گیاهی با فواید بسیار و بدون عوارض

خواص دارویی گل ختمی یک گیاه گلدار است که قرن ها در داروهای گیاهی نقش داشته است پژوهش ها نشان می دهند که گل ختمی مقدار گلبول های سفید خونی را در بدن افزایش می دهند. گلبول های سفید خون برای مبارزه با سرماخوردگی، تب و دیگر عفونت ها مورد نیاز می باشند.

بسیاری از افراد از گل ختمی برای بیماریهای مختلف از جمله سرفه ، سوزش پوست و مشکلات گوارشی مانند زخم ها استفاده می کنند. به شکل پودر ، کپسول ، چای و شربت سرفه به وجود می آید.
مردم قرن ها از گل ختمی و ریشه آن در گیاهان دارویی استفاده کرده اند.

ریشه ختمی  مانند پوستی قهوه ای و فیبری به نظر می رسد. گل ها ، ریشه ها و برگ های گیاه ختمی خوراکی هستند.

 

ختمی حاوی آنتی اکسیدان است و تحقیقات نشان می دهد که این پوشش روی پوست و دستگاه گوارش ایجاد می کند. با انجام این کار ممکن است به سوزش پوست و مشکلات گوارشی مانند زخم کمک کند.

در بخش های زیر شش مزیت گزارش شده از گیاه ختمی مورد بحث قرار می گیرد.

1. تسکین سرفه

برخی از شربت های سرفه طبیعی و گیاهی و قطره های سرفه حاوی ریشه ختمی هستند. ممکن است با پوشاندن آن ، مخاط بر روی مری اثر آرامبخش داشته باشد.

یک مطالعه دیگر نشان داد کودکانی که مخلوط گیاهی حاوی گل ختمی و سایر گیاهان دارویی از جمله بابونه و گل گاوزبان معمولی را تجربه کرده اند ، سرفه کمتری دارند و بیدار شدن از خواب در شب کمتر از افرادی که در عوض دارونما دریافت کرده بودند.

خواص دارویی گل ختمی
2- بهبود خشکی دهان

خشکی مزمن دهان ، که جامعه پزشکی آن را زراستومیا می نامند ، می تواند باعث افزایش حفره ها ، بیماری لثه و عفونت های دندانی شود. خشکی دهان معمولاً به این معنی است که فرد در دهان خود بزاق خیلی کمی دارد.

آنتی هیستامین ها ، داروهای فشار خون ، مشکلات عصبی و بیماری های خود ایمنی از جمله دلایل بسیاری هستند.

مطالعه نتیجه گرفتند افرادی که دچار افت فشار خون یا سطح پایین بزاق هستند ، ممکن است از استفاده از ریشه باتلاق بهره مند شوند. این گیاه دارویی به علائم خشکی دهان کمک کرد ، اگرچه از دو روش درمانی دیگر که در هر دو درمان خشکی بدون نسخه بودند ، مؤثرتر نبود.

برای درمان خشکی دهان ، افراد می توانند از لواشک گل ختمی استفاده کنند. مهم است که اجازه دهید لوزه به آرامی در دهان حل شود و از جویدن آن خودداری شود.

از طرف دیگر ، افراد می توانند با استفاده از کیسه های چای ریشه گل ختمی  یا گیاه خشک شده در یک چای خوری چای گیاهی درست کنند و روزانه 2 تا 3 فنجان بنوشند.

3. محافظت در برابر زخم ها
گیاه ختمی  ممکن است خطر زخم معده را کاهش دهد.

یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که عصاره گل ختمی می تواند به محافظت از روده از زخم معده کمک کند.

محققان با استفاده از ضد التهاب غیر استروئیدی اثر عصاره بر روی موش ها را آزمایش کردند تا زخم های موجود در جوندگان را القا کنند. موش هایی که ریشه باتلاق دریافت کرده اند نسبت به موش هایی که عصاره را دریافت نکرده اند کمتر دچار زخم معده می شوند.

بر اساس این نتایج ، نویسندگان پیشنهاد می کنند که مخاط و فلاونوئید موجود در گیاه باتلاق ممکن است پوشش مخاط معده را پوشانده و از آن محافظت کند ، که ممکن است خطر بروز زخم های خاصی از جمله زخم های مرتبط با NSAID را کاهش دهد.

4- تسکین دهنده پوست

خواص دارویی گل ختمی ,ریشه ختمی ممکن است به سوزش و التهاب پوست کمک کند. یک بررسی مروری نشان می دهد که کاربرد موضعی آن می تواند به اگزما و آسیب در اثر اشعه ماوراء بنفش یا قرار گرفتن در معرض آفتاب کمک کند.

اگرچه ممکن است ریشه ختمی بر پوست آسیب دیده در اثر آفتاب اثر درمانی داشته باشد ، اما افراد نباید به جای محافظت مناسب در برابر آفتاب از آن استفاده کنند. تابش اشعه ماوراء بنفش خورشید عامل اصلی سرطان پوست است و همچنین می تواند باعث پیری زودرس پوست شود.
5- بهبود زخم ها

اثر تسکین دهنده عصاره های گیاه ختمی نیز می تواند به بهبود زخم کمک کند.

یک مطالعه بر روی موش ها نشان داد که استفاده از عصاره ختمی بصورت موضعی به بهبود زخم ها در مقایسه با گروه کنترل کمک می کند. در همین مطالعه مشخص شد که این عصاره در کشتن انواع خاص باکتریها مؤثر است ، که می تواند به جلوگیری از عفونت کمک کند.

6. محافظت از گلو در برابر رفلاکس معده

هنگامی که رفلاکس معده اتفاق می افتد ، اسید موجود از معده دوباره به داخل گلو می رود ، که می تواند باعث آسیب به مری شود. اثر دمشی ، به موجب آن ، مخاط می تواند مری فرد را پوشانده باشد ، می تواند آن را از اسیدهای مضر معده محافظت کند.

خواص دارویی گل ختمی

اثرات جانبی

ریشه ختمی بعید است که فرد هنگام استفاده صحیح از آن عوارض جانبی ایجاد کند. اکثر تحقیقات نشان داده اند که افراد در معرض خطر بسیار کمی از واکنش های جانبی هستند.

با این حال ، در موارد نادر ، افراد ممکن است به ریشه ختمی حساسیت نشان دهند. برای بررسی آلرژی پوستی ، می توانند مقدار کمی از ریشه مارشملو را روی ناحیه پوست داخل آرنج بمالند. اگر در طی 24 ساعت هیچ واکنشی ایجاد نشود ، باید از جای دیگر پوست استفاده کنید.

نحوه استفاده

مردم می توانند از ریشه ختمی به طرق مختلف استفاده کنند تا از اثر دمشی آن استفاده کنند. در هنگام خرید هر نوع محصول باتلاق ، اطمینان حاصل شود که از ریشه گیاه برخوردار باشند.
طرز تهیه چای ریشه ختمی
افراد می توانند ریشه ختمی خشک شده را درون یک چای درست کنند.

استفاده از ریشه خشک ختمی برای چای برگ سست بسیار ساده است. افراد می توانند قبل از پوشاندن آب جوش را روی ریشه خشک ریخته و به مدت 5 تا 10 دقیقه آن را گرم کنند. سپس آماده کرنش و نوشیدن خواهد شد.

 

هرکسی که چای با طعم شیرین را ترجیح دهد می تواند عسل اضافه کند ، که این ماده نیز دارای اثرات ضد میکروبی و ضد التهابی است.

با توجه به خطر کم عوارض جانبی و سابقه طولانی در استفاده از دارو ، ریشه و گل ختمی گزینه طبیعی مناسبی برای درمان بیماریهای جزئی است. مانند هر نوع داروی گیاهی ، قبل از استفاده از پزشک مشورت کنید و به جای درمان توصیه شده توسط پزشک از گیاهان دارویی استفاده نکنید.

خواص پونه فواید دارویی و درمانی گیاه پونه برای سلامتی بیشتر
ارسال شده در تاریخ 17 آوریل 2020 توسط خدیجه ص با موضوع مطلب علمی
بازدید : 583
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.