پرورش گل ساناز یا رز مینیاتوری نگهداری از گیاهان زینتی

پرورش گل ساناز یا رز مینیاتوری از گیاهان پرطرفدار جهانی

پرورش گل ساناز یا رز مینیاتوری , بوته همیشه‌ سبز یا درختی است که در صورت رشد در یک گلخانه , یک درختچه همیشه‌سبز است . برگ‌های گیاه شبیه برگ‌های غان است : تخم‌مرغی , براق , سبز تیره , دندانه‌دار در لبه , تخم‌مرغی . گله‌ای تک و تنها بسیار زیبا هستند : هنگام باز کردن غنچه‌های باریک , شبیه به یک فنجان با قطر ۲۰ تا ۱۲ اینچ است .

رنگ گل‌ها سفید , زرد , قرمز یا صورتی است . متاسفانه , هر گل فقط یک یا دو روز شکوفه می‌دهد , اما اگر به چین توجهی داشته باشید , گلدهی می‌تواند از اوایل بهار تا اواخر پاییز باشد . گاهی اوقات رز مینیاتوری در خانه به عنوان یک گل سرخ رشد می‌کند . این گل تنها یک گیاه زینتی زیبا نیست : 

گل‌ها برای ساختن رنگ مو و محصولات غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند . رشد رز مینیاتوری از بذر حاصل می‌شود که چگونه رشد این گل را از دانه‌ها افزایش دهد و دوستداران باغ بذر گیاهان چندساله را دوست ندارند که راه سریع‌تر و سریع‌تر اصلاح رویشی را ترجیح می‌دهند .

مراقبت از گل ساناز یا رز مینیاتوری

اما   پرورش گل ساناز یا رز مینیاتوری به راحتی توسط بذر و قلمه به خاطر صفات عالی جوانه‌زنی تکثیر می‌شود . سادگی روش , روش دانه انتشار را هیجان‌انگیز و سازنده می‌کند . لازم به ذکر است که بذرهای چین برای شش سال زنده می‌مانند . در اواخر فوریه , قبل از کاشت , بذرها باید در محلول رنگی پرمنگنات پتاسیم به مدت نیم ساعت خیسانده شوند , سپس به‌طور کامل در محلول محرک رشد غوطه‌ور می‌شوند ( مایع باید کمی بذرها را بپوشاند , در غیر این صورت نبود اکسیژن , میکروب‌ها را می‌کشد ) . دانه‌ها در توری مرطوب جوانه می‌زنند که باید برای تهویه از زمان به موقع باز شود . گرما و رطوبت عامل اصلی جوانه‌زنی در چین هستند , بنابراین , یک گاز مرطوب با دانه‌ها در یک کیسه پلاستیکی با سوراخ کردن دانه‌ها برای رسیدن به هوا قرار می‌گیرند . وقتی شاخه‌ها ظاهر می‌شوند و این قرار است در حدود سه روز مورد انتظار باشد , آن‌ها باید در یک فنجان پلاستیکی با مخلوطی از ماسه , پیت و خاکستر باشند : این برای ریشه‌های بلند این گیاه بسیار مهم است که آزادانه رشد کند, بدون خمیدگی و کج شدن. دانه‌ها باید کمی با خاک پوشانده شده و سپس با فویل یا کاغذ پوشانده شوند .

افزایش ارزش  گل رز مینیاتوری  برای پیدا کردن یک مکان روشن در نزدیکی پنجره , از نور مستقیم خورشید محافظت می‌کند . اگر آن را در سایه قرار دهید , ممکن است از شکوفه دادن امتناع کند . در طول ماه‌های گرم , بسیار مطلوب است که گیاه را خارج از نور و سوزان آفتاب قرار دهید . در تابستان , یک درجه‌حرارت راحت برای چین در حال افزایش است . در فصل زمستان دمای هوا نباید کم‌تر از باشد . کاهش دمای بالا تا پایین می‌تواند گیاه را از برگ‌ها خارج کند .

گیاه ساناز یا گل رز مینیاتوری گیاهی چندساله از جنس رزا (Rosa) و خانواده Rosaceae بومی جنوب غربی چین در گوئیژو، هوبی ، و استان های سیچوان میباشد و معمولاً با نام رز چینی در جهان شناخته میشود. رز مینیاتوری از گیاهان زینتی و تجاری می باشد که کاربردهای زیادی به خصوص در طراحی فضای سبز دارد، رز مینیاتور را علاوه بر کاشت در بستر باغچه ها و یا حاشیه ها، در گلدان نیز می توان پرورش داد. این گیاه که حدود 9 ماه سال گل دارد طرفداران زیادی را در جهان پیدا کرده است.

توضیحات

گل ساناز یا رز مینیاتوری با نام علمی Rosa chinensis که در زبان انگلیسی Miniature Roses نامیده می شود، همانند گل های رز معمولی از خانواده گل سرخیان است. این گل دارای گونه درختچه ای و بالارونده است. گل ساناز را هم می توان در گلدان پرورش داد و هم می توان به عنوان پرچین و حاشیه سازی در فضای باز پرورش داد. از نوع بالا رونده آن هم می توان به عنوان پوشش دیوار ها و زیبایی بخشیدن به فضاهای عمودی استفاده کرد. این گیاه دارای برگ های ریز و تقریباً بدون خار است و همچنین گل های آن از اندازه رز معمولی کوچک تر و دارای رنگ و ظاهر متفاوتی هستند.

  پرورش گل ساناز یا رز مینیاتوری به رطوبت بالا نیاز دارد , بنابراین برگ‌های گیاه را در گرمای تابستان و حتی در زمستان , اگر دمای اتاق بیشتر از دمای اتاق باشد , اسپری کنید . یک رگبار گرم می‌تواند مفید باشد چون نه تنها برگ‌ها را با رطوبت تغذیه می‌کند ,

هرس کردن رز مینیاتوریچگونه است ؟

لازم به ذکر است که حذف شاخساره , کشیده‌شده و برهنه و کوتاه کردن اندام سالم توسط نیمی از آن‌ها ضروری است . نقاط برش با پماد مرطوب کننده برای متوقف‌کردن جریان شیره از زخم , پردازش می‌شوند . شاخه‌های بریده می‌توانند به عنوان قلمه برای ریشه زایی استفاده شوند . اگر هدف شما احیای گیاه بالغ است , تمام اندام‌های هوایی را با ارتفاع 18 سانتی متر از زمین ببرید , مشروط بر اینکه حداقل یک جوانه در این بخش باقی بماند . وقتی جوانه‌ها شروع به رشد می‌کنند , ضعیف‌ترین شاخساره را از بین می‌برند و تنها شاخه‌های سالم را حفظ می‌کنند .

در تابستان , یک هرس دیگر انجام دهید و جوانه‌های گل را فقط در ابتدای پاییز بردارید , و می‌توانید تا بهار از گل‌های زیبا لذت ببرید

در بهار گلدان با یک گیاه در معرض نور پخش‌شده روشن قرار می‌گیرد و آبیاری به تدریج به مقدار معمول افزایش می‌یابد تا رشد جوانه‌ها جوان را افزایش دهد.

پرورش گل رز آبشار طلایی یا همان رز ژاپنی گلهای بهاری
ارسال شده در تاریخ 13 مارس 2020 توسط خدیجه ص با موضوع گوناگون
بازدید : 1,047
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.