سد خاکی سقالکسار بهترین دریاچه گردشگری شمال کشور

سد خاکی سقالکسار کجاست؟

سد خاکی سقالکسار یکی از بهترین جاهایی هست که من سفر کردم و دوست دارم هزاران بار دیگر به انجا سفر کنم. دریاچه سقالکسار آرامش خاصی بهم میده و از نظر من طبیعتش واقعا محشره وحال خیلی خوبی که تحالا تجربه نکرده بود رو  بهم داد،به همین دلیل  دوست دارم عزیزان هموطنم نیز با دیدن و تماشای مناظر سقالکساراین تجربه رو به دست بیارند.

من گیلانی نیستم اما چند سالی است در گیلان زندگی می کنم. یک روز به اتقاق دوستان تصمیم گرفتیم به  سفر یک روزه بریم، که جاهای زیادی رو برای این سفر پیشنهاد دادن اما در کل همه دوستان دریایچه سالقکسار رو متفق القول انتخاب کردند و قرار گذاشتیم و برنامه ریزی کردیم یک روز تعطیل جمعه صبح زود ساعت 7 اماده و راهی این سفر شویم. حال میخواهم شما رو در جریان و حال و هوای سفر قرار دهم، ابتدا باید بگویم دریاچه سقالکسارچه دیدنی هایی دارد و از نظر مکانی کجا قرار دارد.

سد خاکی سقالکسار کجاست؟

دریاچه سقالکسار از دیدنی های استان گیلان

هموطنای گلم می دونید که استان گیلان پر از جاذبه های طبیعی و گردشگری است که واقعا انسان را شگفت زده و مجذوب می کند(برای من که اینگونه بوده است).و هر کدام جذابیت های منحصر به فردی دارد.یکی از این اماکن گردشگری و طبیعی در این استان ساقلکسار نام دارد که در جای خود از زیبایی خیره کننده و بی نظیری برخوردار است.من دوستی هستم که به این جا سفر کرده و دوست دارم شما را با امکانات و منظره های طبیعی گیلان از جمله سقالکسار آشنا کنم.

این دریا نه تنها یک قطب توریستی به حساب می آید بلکه با سفر به سقالکسار می تونید از دیگر جاذبه های نزدیک این دریاچه نیز دیدن کنید.دریاچه سقالکسار طوری قرار گرفته که در دل منطقه ی جنگلی خودنمایی می کند. و در اطراف آن روستای بسیار زیبا و خوش آب و هوایی به نام سقالکسار وجود دارد که دارای مردمان خونگرم و مهمان نوازی هستند شغل اکثر مردم روستا دامپروی،زراعت برنج و پروش ماهی است. در فصل سفر بسیاری از منازل روستا به گردشگران اجاره داده می شود.

دریاچه سالقکسار از دیدنی های استان گیلان

موقعیت مکانی و جغرافیایی سد خاکی سقالکسار کجاست؟

اینکه ما چطوری و از چه مسیری رفتیم به سقالکسار، و شما چطور می تونید به این منطقه برسید براتون توضیح خواهم داد.

روستای سقالکسار از توابع بخش مرکزی شهر رشت استان گیلان شمال کشور ایران 15 کیلومتری شهر رشت در دهستان لاکان قراردارد. این روستا 16 دقیقه از رشت فاصله دارد برای رسیدن به روستای سقاکسار چندین مسیر وجود دارد.

مسیر حرکت از سمت تهران به سقالکسار تقریبا حدود 4 ساعت، تقریبا میشه گقت 327 کیلومتر راه در پیش داریم.باید از تهران به سمت جاده قزوین حرکت کنیم و بعد در دوراهی رشت زنجان، مسیر رشت را برویم.

با ادامه همین مسیر تا رودبار و بعداز امامزاده هاشم در تقاطع روگذری که بعد از پلیس راه رشت وجوددارد، وارد جاده فومن –سراوان می شویم. از هر منطقه ایران که دوست داشته باشید به دریاچه سقالکسار بیایید باید اول خودتان را به بقعه آقا سیدشریف در جاده جیرده برسانید.در اطراف مزار اقا سید شریف در نزدیکی شهرستان شفت دریاچه های متعددی وجود دارد که دارای طبیعت بکری می باشند.از اقا سید سریف تا سقالکسار تقریبا 10 دقیقه راه است.روستای سقالکسار دارای جمعیتی نزدیک به 600 خانوار می باشد. ارتفاع دریاچه از سطح دریا64 متر،طول دریاچه در حدود600 متر و عرض آن 500 متر است .

موقعیت مکانی و جغرافیایی سد خاکی سقالکسار کجاست؟

سقالکسار تمیزترین دریاچه ایران

کمی  که از روستای سکونتی سقالکسار دورشیم به جاده خاکی رسیدیم نامش سد خاکی سقالکسار بودبه انتهای سد خاکی وقتی رسیدیم دریاچه سقالکسار از بین درختان جنگلی اش دیده می شد. وقتی که به وردی دریاچه سقالکسار رسیدیم دیدم که به هر ماشینی که می خواهد پارک کند و به داخل برود یک پلاستیک زباله داده می شد و یک هزینه ای نیز بابت ورود به این محوطه گرفته می شد. به ماشین ما نیز مثل بقیه  پلاستیک زباله دادن و هزینه وردی گرفتند،اقایی که به ما پلاستیک زباله داد گفت اگر زباله هایتان را جمع کردید و موقع برگشت پلاستک زباله تان را پر تحویل دادید هزینه ورودیتان برگشت داده می شود. میشه گفت که این کار باعث یک فرهنگ سازی شده و تلاش مسئولین بومی آنجا به این روش بوده که با این ترفند زباله ای در محوطه دریاچه سقالکسار باقی نماند، که اتفاقا روش بسیار خوب و تشویق کننده بود. به همین دلیل است ک دریاچه سقالکساررا پاکترین و رویایی ترین دریاچه ایران می گویند.ولی جدیدا شنیده ام که دیگر این رسم در مردمی که به دریاچه می روند کمتر شده که ای کاش دورغ باشد و مثل زمانی که منو دوستانم رفته بودیم همچنان با همت مردم طبیعت دوست دریاچه زیبا و پاک باقی بماند.

سقالکسار تمیزترین دریاچه ایران

سقالکسار یعنی چی؟!

برای من که اهل گیلان نبودم جالب بود بدانم سقالکسار یعنی چی و چرا این اسم رو برای این منطقه انتخاب کرده اند، به مین خاطر سراغ مردمان روستای سقالکسار رفتم و از آنها سوال کردم. مردمان روستا هم از اینکه من اینقدر به آنجا اهمیت داده بودم که در پی پرس و جوی این سوالت بودم، خوشحال شده و هر کدام به زبان گیلکی خود توضیح می دادند. و از آنجایی که من گیلکی بلد نبودم یکی از دوستان گیلک زبانم اونها رو برای من ترجمه می کرد و در کل من از سخنانش این رو دریافت کردم که:

در گویش محلی به محل آبخوری لک لک ها و سارها سقالکسار گفته شده و نام این دریاچه و روستای نزدیک آن براین اساس نامگذاری شده است.

دراصل نام سقالکسار از پرندگان مهاجری مانند لک لک و سار، گرفته شده که برای آب خوردن و لحظه ای آرامش گرفتن در دل طبیعت، به این دریاچه می آیند.

دریاچه سقالکسار پر از چشم اندازها و جاذبه های زیبا و بکر هست که هر انسانی را مبهوت تماشای خود می کند ، از جمله طبیعت چشم نواز و آرام دریاچه و صدای آواز پرندگان در هر لحظه از زمان.

دیدنی ها و لذتهای دریاچه سقالکسار

دیدنی ها و لذتهای دریاچه سقالکسار

من هر لحظه که در این محوطه قدم برمی داشتم و هرجا رو که چشم می انداختم جز زیبایی و زیبایی چیز دیگری نمی دیدم

دریاچه ویستان از مناطق گردشگری استان گیلان
ارسال شده در تاریخ 14 ژوئن 2020 توسط مدیریت با موضوع گیلان
بازدید : 1,162
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.