مضرات دوش گرفتن مدت زمان زیاد به ویژه در پاییز و زمستان

مضرات دوش گرفتن مدت زمان زیاد باعث ایجاد اختلالات پوستتی

مضرات دوش گرفتن مدت زمان زیاد صادق باشید . چقدر در حمام می‌مانید ؟ در حالی که ممکن است در چند دقیقه دیگر تحت فشار بخار زیاده‌روی کنید , برای شما دوش زیادی می‌گیرد ؟اگر برای مدتی زیر آب حرف بزنید و واقعا ً گرما را پر کنید , ممکن است حمام را کاملا ً آرام کنید . یا ممکن است احساس سرگیجه , خارش و خشک شدن داشته باشید . همه اینها به وضعیت سلامتی شما و شرایط پوستی که ممکن است داشته باشید بستگی دارد . اما به هر حال , هیچ انکاری نمی‌تواند سلامتی شما را تحت‌تاثیر قرار دهد .

در پاییز و زمستان که دمای هوا پایین می آید برخی از ما وسوسه می شویم که مدت زمان زیادی زیر دوش آب گرم بمانیم.

ترکیب آب و صابون یا ژل های شستشو می توانند منجر به کاهش رطوبت پوست و در نتیجه از بین رفتن سد محافظتی پوست شوند. با از بین رفتن این سد، پوست خشک و تحریک پذیر خواهد شد.
آنهایی که دچار اختلالات پوستی اساسی مانند اگزما یا پسوریازیس هستند باید بیشتر مواظب باشند. دوش گرفتن نباید بیش از 10 دقیقه طول بکشد و دمای آب نیز باید ولرم باشد.

مضرات دوش گرفتن مدت زمان زیاد

حمام کردن و شستشو زیاد اثرات مخرب سلامتی را به دوش می‌کشد :

صادق باشید . چقدر در حمام می‌مانید ? در حالی که ممکن است در چند دقیقه دیگر تحت فشار بخار زیاده‌روی کنید , برای شما دوش زیادی می‌گیرد ? اگر برای مدتی زیر آب حرف بزنید و واقعا ً گرما را پر کنید , ممکن است حمام را کاملا ً آرام کنید . یا ممکن است احساس سرگیجه , خارش و خشک شدن داشته باشید . همه اینها به وضعیت سلامتی شما و شرایط پوستی که ممکن است داشته باشید بستگی دارد . اما به هر حال , هیچ انکاری نمی‌تواند سلامتی شما را تحت‌تاثیر قرار دهد .
قبل از اینکه به تمام نکات مثبت و منفی برسیم , اجازه دهید در مورد عادات شست و شو کردن ایده‌آل صحبت کنیم . به طور کلی , دوش ایده‌آل یک دوش آب‌گرم , ۵ تا ده دقیقه دوش است . ” این بهترین زمان برای تمیز کردن , بیدار کردن و ترک کردن تمام روغن‌های پوست مفید شما است .
اما فوایدی برای رگبارهای شدید و سرد هم وجود دارد . ساگین می‌گوید : ” هر دو دوش آب‌گرم و سرد مزایای خود را دارند و می‌توانند در زمان تعدیل موثر باشند . ” اگر بیمار هستید و یا ماهیچه‌های منقبض و یا سفت دارید , پنج دقیقه از دوش آب‌گرم به شما کمک می‌کند علائم شما را تسکین دهد . ”

در اینجا چند راه شگفت‌انگیز وجود دارد که باران‌های طولانی‌مدت می‌توانند بر سلامت شما تاثیر بگذارند .

دوش آب داغ ممکن است منجر به خارش زمستانی شود

در حالیکه با رگبارهای شدید  آب ممکن است احساس خوبی داشته باشند , باعث می‌شوند که بخشی از روتین روزانه شما پوست شما را خشک کند – به خصوص در ماهه‌ای زمستان . ” اثر تماس طولانی‌مدت با بخار آب روی پوست می‌تواند پوست شما را خشک , ترک‌خورده و عصبانی کند . و خارش پوست ممکن است خارش داشته باشد . ” ” در یک اداره امراض پوستی , ما اغلب این ” خارش زمستانی ” را در بیماران خود می‌بینیم . پس آن را کمی پایین بیاورید و بارانی را کوتاه‌تر نگه دارید .

دوش گرفتن طولانی‌مدت می‌تواند مانع طبیعی پوست شما شود

با ایستادن در حمام برای مدت طولانی ممکن است احساس خوبی داشته باشد … اما برای پوست شما خوب نیست چون می‌تواند مانع طبیعی پوست شما شود . ” ” سد پوستی مهم است زیرا محرک‌ها را بیرون نگه می‌دارد و علایم خارش , خشکی , سوزش و ناراحتی را کاهش می‌دهد . ”
به همین دلیل است که اتفاق می‌افتد . ساگین می‌گوید : ” زمانی که در آب , پروتئین‌های طبیعی و لیپیدها که آجر و دیوار ” دیوار بیرونی ” را می‌سازند , مانع بیرونی می‌شوند . ” استفاده از صابون به جای استفاده از صابون , تمیز کننده , وضعیت را تشدید می‌کند . به طور کلی می ‌توان از دمای زیاد جلوگیری کرد . ”

رگبارهای شدید می‌توانند منجر به عفونت شوند

هنگامی که مانع طبیعی پوست شما در طول حمام طولانی مختل می‌شود , خشکی حاصل می‌تواند منجر به شکست‌های میکروسکوپی در پوست شما شود که می‌تواند منجر به افزایش مواجهه با عفونت‌ها , مواد شیمیایی و آلرژی شود . ” ” کوتاه‌تر , خنک‌تر و مکرر برای پوست بهتر هستند , به خصوص در زمستان که هوای سرد باعث کاهش رطوبت می‌شود . بلافاصله بعد از حمام مرطوب کنید و [ پوست خود ] را خشک کنید تا در رطوبت پوست خشک شود . ”

آب گرم شاید پسوریازیس و اگزما را بدتر کند

اگر شما از پسوریازیس , اگزما , یا روزاسه رنج می‌برید , از دست دادن آن روغن‌های طبیعی کمکی به شما نخواهد کرد . این شرایط می‌تواند باعث بدتر شدن این شرایط شود , بنابراین اگر می‌خواهید احساس بهتری داشته باشید از آن‌ها صرف‌نظر کنید .

مضرات دوش گرفتن مدت زمان زیاد

حمام کردن بلند مدت و آب داغ می‌تواند باعث گیج شدن شما شود .

آیا تا به حال در زیر دوش ایستاده‌اید و احساس سرگیجه می‌کنید ؟ یا شاید زمانی که قدم به بیرون می‌گذارید ، a کمی به دست آورید ؟  در رابطه با فشار خون ، دوش آب‌گرم می‌تواند فشار خون شما را کاهش دهد ، زیرا گرمای رگ‌های خونی محیطی که می‌تواند باعث شود شما احساس سرگیجه یا سرگیجه در حمام داشته باشید، این چیزی است که شما باید با پزشک خود درباره آن صحبت کنید .

مضرات دوش گرفتن مدت زمان زیاد و طولانی می‌تواند قرمزی پوست را بدتر کند

اثر جانبی دیگری از رگ‌های خونی که گشاد شده , قرمزی پوست است و یا باعث بزرگ شدن مویرگ‌ها ( رگ‌های خونی کوچک در نزدیکی سطح پوست شما ) می‌شود . گرما باعث انبساط بیشتری می‌شود و باعث می‌شود که این مناطق بیشتر از پوست اطراف شما قرمز به نظر برسند .”
او می‌گوید : ” اگر شما با قرمزی ، سردتر ، حمام کوتاه‌تر تلاش کنید ، حمام کوتاه‌تر بهترین است ” برای آن‌هایی که تمایل به قرمزی صورت دارند ، رگ‌های خونی گشاد شده و عوامل آکنه را کاهش می‌دهد و عواملی را کاهش می‌دهد که باعث تخلیه صورت می‌شوند – که شامل دوش آب‌گرم و حمام است.
حمام  گرم می‌تواند به صورت خوابیده در خواب راحت باشد:

وقتی به خواب می‌روید ، دمای بدن شما وقتی به خواب می‌رود که به خواب بروید ، باعث می‌شود که دمای بدن شما به خواب رود و قبل از اینکه رختخواب به طور مصنوعی درجه‌حرارت بدن شما را بالا ببرد ، دمای بدن شما کاهش می‌یابد . افت ناگهانی دما پس از حمام می‌تواند به شما کمک کند سریع‌تر بخوابید .
دوش گرفتن بلند می‌توانند ماهیچه‌های دردناک را مهار کنند .
شما ممکن است فکر کنید که حمام تنها راه برای تسکین دادن ماهیچه‌های دردناک است. اما دوش آب‌گرم هم می‌تواند این کار را انجام دهد ” مزایای استفاده از دوش آب‌گرم از قبیل کاهش تنش ماهیچه و نیز داشتن اثر آرامش بخشی که شما را آسوده می‌کند و استرس را تسکین می‌دهد ، وجود دارد .
آب داغ می‌تواند باعث شود شما احساس بهتری داشته باشید وقتی که بیمار هستید

دفعه بعد که سرما خوردید ، برای کمی تسکین دادن در زیر دوش باشید و کمی تسکین پیدا کنید . وقتی برای مرطوب کردن مجاری بینی بیمار می‌شوید و به آرامش کمک می‌کنید ، “حمام داغ ” بسیار عالی هستند . به خاطر بخار آب ، که راه خود را برای بالا بردن بینی پیدا می‌کند و به شما کمک می‌کند به راحتی نفس بکشید .

 یک دوش عصر می‌تواند به راحتی به استرس کمک کند .

بارش‌های سنگین آب ، فعالیت کاهش استرس را به همراه دارند .  گرفتن یک شب می‌تواند به استراحت بدن و ذهن کمک کند ” و شما را در طرز فکر کامل قبل از رفتن به رختخواب ترک کنید ” به جای اینکه چراغ‌ها را خاموش کنید و چند قطره روغن اسطوخودوس را به مخلوط اضافه کنید .

هشدار

در حالی که ممکن است این بدترین ایده برای همیشه به نظر برسد ، مزایای زیادی برای دوش گرفتن دراز و سرد هم وجود دارد .” رگبار سرد می‌تواند به افزایش هشیاری ، بهبود گردش و تسریع بهبود عضلانی کمک کند . بنابراین اگر شما تا به حال در حال تلاش برای بیدار شدن هستید ، یا نمی تواند چشم‌هایتان را باز نگاه دارید ، در حالی که در یک حمام سرد ظاهر می‌شوید ، ممکن است فقط این کار را انجام دهید .

در حالی که گرفتن یک دوش بلند ممکن است یک کیسه پر از سلامتی باشد ، آگاه باشید ، از نیازهای سلامتی خود آگاه باشید و زمان دوش خود را بر طبق آن برنامه‌ریزی کنید .

ارسال شده در تاریخ 2 فوریه 2020 توسط خدیجه ص با موضوع مطلب علمی
بازدید : 541
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.