تاثیرات قصه گویی برای کودک | رشد وتوسعه درک و تخیل کودکان

تاثیرات قصه گویی برای کودک علاقه به خواندن از سنین پایین برای رشد کودکان  و لذت بردن از آن بسیار مهم است ! کودکان به طور غریزی کتاب‌ها و داستان‌هایی را دوست دارند که به ایده‌ها ، مکان‌ها ، و موجوداتی که قبلا ً با آن‌ها مواجه شده‌اند معرفی می‌شوند .

از طریق داستان‌ها ، کودکان قادر به یادگیری بیشتر در مورد زندگی ، جهان و خودشان هستند . علاوه بر ایجاد یک فرصت ارتباطی ، فواید زیادی برای مطالعه با کودک وجود دارد .

ایجاد درک فرهنگی در کوکان با قصه گویی

داستان‌سرایی به کودکان اجازه می‌دهد تا جهان‌ها ، کشورها و آداب و رسوم متفاوتی را تجربه کنند . آن می‌تواند به توسعه درک بقیه دنیا و فرهنگ‌های مختلف کمک کند .

داستان‌سرایی به رشد حسی از همدلی ثابت شده‌است ، زیرا کودکان تشویق می‌شوند که خود را در موقعیت شخصیت داستانی  قرار دهند ؛ آن‌ها رفتار و واکنش خود را در نظر بگیرند و چرا آن‌ها را ساخته‌اند .

تاثیرات قصه گویی برای کودک

کنجکاوی ، تخیل و ارتباطات

خواندن به کودک می‌تواند تمایل خود برای ابراز احساسات ت خود را افزایش دهد . از آن‌ها بخواهید در مورد طرح و شخصیت داستان با شما صحبت کنند ؛ این نشان می‌دهد که چگونه هر یک از شخصیت‌ها ممکن است داستان را به جلو حرکت دهند و به شما بگویند که چرا فکر می‌کنند این شخصیت به یک روش خاص رفتار کرده‌است .

هنگام داستان‌سرایی ، شما باید به طور فعال کودکان را به پرسیدن سوالات و صحبت در مورد این که چه احساسی دارند ، تشویق کنید .

خواندن یک راه عالی برای گسترش دایره لغات خود است ، چون کودک کلمات جدیدی را که آن‌ها را می‌شنوند ، انتخاب خواهد کرد . اگر آن‌ها یک کلمه را درک کنند ، بیشتر از آن چیزی می‌خواهند که توضیح دهند ، بنابراین همیشه این نوع پرسش را تشویق می‌کنند .

قصه گویی همچنین کودکان را تشویق می‌کند که خلاق باشند و از تخیل خود برای تصویر کشیدن ، شخصیت‌ها و داستان تعریف کنند . به جای اینکه از تصاویر برای همراهی کلمات استفاده شود ، که در هنگام نگاه کردن به یک فیلم ، کودک قادر است دنیایی را بسازد که در آن داستان برای خودشان تنظیم شده‌است .

تمرکز بر روی مهارت‌های اجتماعی

از طریق قصه گویی ، کودکان تشویق می‌شوند که به دیگران گوش دهند ، چه گوینده داستان باشد یا دیگران به داستان گوش دهند . آن‌ها یاد می‌گیرند که بیمار بیشتری باشند و اجازه دهند دیگران صحبت کنند ؛ آن‌ها شروع به درک این مساله می‌کنند که دیگران ممکن است چیزها را به همان روشی که انجام می‌دهند ، تفسیر نکنند .

تمرکز آن‌ها و مهارت‌های گوش دادن آن‌ها در حالی ایجاد می‌شوند که بر روی آنچه گوینده داستان می‌گوید تمرکز می‌کنند ، اگر آن‌ها گوش ندهند ، در بخشی از این توطئه از دست خواهند داد .

قصه گویی  کودکان را با پنجره‌ای به جهان‌های جدید تامین می‌کند . آن‌ها فرصت یادگیری ایده‌ها و اطلاعات جدید را به آن‌ها می‌دهد ؛ بدون اینکه متوجه شود ، آن‌ها درس‌های ارزشمندی را از طریق شنیدن یک داستان جذاب و هیجان‌انگیز می‌آموزند .

تاثیرات قصه گویی برای کودک

 

تاثیرات قصه گویی برای کودک:

قلمرو شناختی: قصه ها شیوهٔ حل مشکلات را به کودک آموزش می دهند.
قلمرو عاطفی: قصه به تخلیهٔ هیجانی کودک کمک می کند. او از طریق همانندسازی با قهرمان داستان غم ها و امیدهایش را پردازش می کند.
قلمرو بین فردی: قصه به طور غیرمستقیم مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی را به کودک آموزش می دهد.
قلمرو شخصی: قصه باعث می شود کودک مشکلش را از نگاهی بیرونی ببینید، پس به آگاهی و بصیرت می‌رسد.

 

ارسال شده در تاریخ 5 ژوئن 2020 توسط خدیجه ص با موضوع فرزند
بازدید : 774
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.