استرس وکاهش عملکرد مغز بررسی دلایل و چگونگی آن

استرس وکاهش عملکرد مغز و تاثیرات فیزیولوژیکی بر روی مغز

استرس وکاهش عملکرد مغز  ,مغز شما واقعاً شگفت‌انگیزترین بخش بدن شماست. این کار با روش‌های خلاقانه برای بیان افکار و احساسات خود، هماهنگ کردن حرکات از خرد کردن پیاز برای انجام یک مسیر پر موانع، ذخیره کردن ارزشمندترین خاطرات دوران کودکی تان، و حل جدول یکشنبه وجود دارد. اما گرفتن این قدرت‌ها بسیار آسان است.

☘ هنگام استرس بدن به دلیل احساس خطر، بیشترین خون را به سمت قلب، ریه ها و پاها میفرستد و خون کمتری به مغز میرسد

بیش از یک سوم از بزرگسالان گزارش می‌دهند که استرس آن‌ها در طول سال گذشته افزایش‌یافته است. بیست و چهار درصد بزرگسالان مبتلا به استرس شدید هستند که از ۱۸ درصد در سال گذشته افزایش‌یافته است.
مشهور است که استرس می‌تواند به ضرر کل سلامتی باشد . اما آیا استرس می‌تواند واقعا ً فیزیولوژی مغز را تغییر دهد ؟ علم می‌گوید بله .
تعریف استرس
موسسه ملی بهداشت روانی ، استرس را به سادگی ” پاسخ مغز به هر گونه درخواست ” تعریف می‌کند و با توجه به این تعریف ، تمام استرس بد است . این یک واکنش ساده است . چه میزان مضر در نهایت به شدت ، مدت و درمان آن بستگی دارد .
استرس به انواع مختلفی نیاز دارد . برخی استرس در نتیجه یک رویداد کوتاه و کوتاه‌مدت رخ می‌دهد – به عنوان مثال داشتن یک مشاجره با یک فرد محبوب . استرس دیگری ناشی از شرایط تکرار شونده مانند مدیریت یک بیماری بلند مدت و یا کار طاقت‌فرسا رخ می‌دهد . زمانی که شرایط تکرار شونده باعث فشار شدید و پایدار در طول یک دوره زمانی طولانی می‌شود ، می‌توان آن را ” استرس مزمن ” یا ” سمی ” نامید . در حالی که همه استرس باعث واکنش‌های فیزیولوژیکی می‌شوند، استرس مزمن به طور خاص مشکل است چون آسیب قابل‌توجهی می‌تواند به عملکرد بدن و مغز برسد .
علل اصلی استرس :
استرس به چند دلیل روی می‌دهد . پول و کار دو منبع مهم استرس برای بزرگسالان است  . دیگر مشارکت کنندگان مشترک شامل مسئولیت‌های خانوادگی ، نگرانی‌های بهداشتی شخصی ، مشکلات سلامتی تاثیرگذار بر خانواده و اقتصاد است .
این مطالعه نشان داد که زنان به طور مداوم با استرس بیشتری نسبت به مردان دست و پنجه نرم می‌کنند .

استرس وکاهش عملکرد مغز
تاثیرات فیزیولوژیکی بر روی مغز :

هنگامی که فرد یک رویداد استرس زا را تجربه می‌کند ، مغز ، حوزه‌ای از مغز است که منجر به پردازش هیجانی می‌شود، سیگنال پریشانی را به هیپوتالاموس می‌فرستد ، ” این ناحیه از مغز مانند مرکز فرماندهی ارتباط برقرار می‌کند و با بقیه بدن از طریق سیستم عصبی ارتباط برقرار می‌کند به طوری که فرد انرژی برای مبارزه یا گریز دارد .” استرس وکاهش عملکرد مغز
پاسخ ” مبارزه یا گریز ” مسئول واکنش‌های فیزیکی خارجی است که اغلب افراد با استرس از جمله افزایش ضربان قلب ، حس تشدید ، جذب عمیق اکسیژن و هجوم آدرنالین مرتبط هستند . در نهایت ، هورمونی به نام کورتیزول آزاد می‌شود که به بازیابی انرژی تلف‌شده در پاسخ کمک می‌کند . وقتی که این رویداد پر استرس بیش از حد است ، میزان کورتیزول کاهش می‌یابد و بدن به حالت سکون باز می‌گردد .

اثرات استرس مزمن بر مغز :

در حالی که خود استرس لزوما ً مشکل نیست ، تجمع کورتیزول در مغز می‌تواند اثرات بلند مدت داشته باشد . بنابراین استرس مزمن می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی شود .
وظایف کورتیزول بخشی از فرآیند طبیعی بدن هستند . در اعتدال ، هورمون کاملا ً طبیعی و سالم است . مجله علوم ، توضیح می‌دهد که عملکرد آن چندگانه است . علاوه بر بازگرداندن تعادل به بدن بعد از یک رویداد استرس ، کورتیزول به تنظیم سطوح قند خون در سلول‌ها کمک می‌کند.

اما وقتی استرس مزمن تجربه می‌شود ، بدن بیش از آن که شانس آزاد شدن داشته باشد ، کورتیزول می‌کند . این زمانی است که کورتیزول و استرس می‌توانند منجر به دردسر شوند . میزان بالای کورتیزول می‌تواند توانایی مغز برای عملکرد درست را کاهش دهد . با توجه به مطالعات متعدد ، استرس مزمن عملکرد مغز را به چندین طریق مختل می‌کند . آن می‌تواند مقررات سیناپس را مختل کند، که منجر به از دست رفتن جامعه‌پذیری و اجتناب از تعاملات با دیگران می‌شود . استرس می‌تواند سلول‌های مغز را بکشد و حتی اندازه مغز را کاهش دهد . استرس مزمن تاثیری بر قشر پیش پیشانی دارد که ناحیه مغز مسئول حافظه و یادگیری است .
اثرات استرس بر بدن:
استرس مزمن فقط منجر به ضعف عملکرد شناختی نمی‌شود . همچنین می‌تواند منجر به مشکلات جدی دیگری نظیر افزایش ریسک بیماری‌های قلبی ، فشار خون بالا و دیابت شود . سیستم‌های دیگر بدن نیز به خوبی کار می‌کنند ، از جمله مواد گوارشی ، دفع فضولات و تولید مثل . استرس سمی می‌تواند سیستم ایمنی بدن را خراب کند و هر گونه بیماری‌های موجود را تشدید کند .

به نظر می‌رسد که استرس بخشی اجتناب‌ناپذیری از زندگی است ، اما استرس مزمن می‌تواند پیامدهای حقیقی و قابل‌توجهی بر روی مغز داشته باشد . درک این تاثیرات و چگونگی مبارزه با آن‌ها می‌تواند به ارتقا سلامت کلی کمک کند .
درک این که استرس چگونه بر مغز تاثیر می‌گذارد
متخصصانی که در زمینه بهداشت و خدمات انسانی و یا روانشناسی کار می‌کنند ، این فرصت را دارند که به دیگران کمک کنند که استرس خود را به طور موثر مدیریت کنند و درک کنند که چگونه استرس بر مغز تاثیر می‌گذارد .

ارسال شده در تاریخ 31 دسامبر 2019 توسط خدیجه ص با موضوع مطلب علمی
بازدید : 791
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.