عوارض بارداری زیر 18 سال و خطراتی که برای مادر و نوزاد وجود دارد

عوارض بارداری زیر 18 سال بررسی عوارض طبی در این گروه سنی

عوارض بارداری زیر 18 سال بارداری نوجوانان یک مشکل مهم بهداشتی است, به خصوص در کشورهای در حال توسعه, با نرخ بالای ازدواج در سنین پایین, همراه با مراقبت‌های دوران بارداری و پس از زایمان. بسیاری از آن‌ها در کشورهای در حال توسعه به دنیا آمده‌اند. در این کشورها, بیش از ۸۰ / ۹۴ درصد از کل زایمان‌ها در مادران جوان‌تر از ۱۵ هزار سال بوده‌است و در این گروه ۵۰ درصد مرگ و میر مادران رخ داده‌است.

مادران باردار نیز در معرض خطر سو تغذیه و بیماری‌های مقاربتی هستند. عوارض طبی در این گروه سنی در دوران بارداری شامل آنمی, عفونت دستگاه ادراری, فشارخون بالا, پره اکلامپسی, پره اکلامپسی و میزان بالای زایمان و سزارین می‌باشد.

خطر بالای سقط
عوارض شدید پس از زایمان
بالا رفتن خطر سرطان‌ دهانه رحم

در ایران، هنوز هم ازدواج در سنین پایین، در بسیاری نقاط رایج است!

بارداری نوجوانان چگونه بر مادران نوجوان تاثیر می‌گذارد؟

مادران در کشورهای در حال توسعه در معرض خطر کم‌خونی, زایمان زودرس و سزارین قرار دارند. با این وجود, نقش واقعی سن مادر در این آمار به خوبی درک نشده است

آیا بارداری نوجوانان با پیامدهای نامطلوب در یک کشور در حال توسعه همراه است, جایی که اکثر زنان باردار در معرض سو تغذیه و مراقبت‌های دوران بارداری ضعیف قرار دارند.

نوجوانان در معرض خطر بالاتری برای فشار خون بالا مربوط به بارداری و مشکلات آن نسبت به مادران متوسط سنی قرار دارند. خطرات برای کودک شامل تولد زودرس و کم‌وزن هنگام تولد است. که نیز می‌توانند به کلیه‌ها آسیب بزنند و یا حتی برای مادر یا کودک نیز مهلک باشند.

نوجوانان باردار نیز شانس بیشتری برای ضعیف شدن دارند. کم خونی کاهش تعداد گلبول‌های قرمز خون (گلبول قرمز) است. این می‌تواند شما را ضعیف و خسته کند و می‌تواند بر رشد کودک شما تاثیر بگذارد.

مشکلات در دوران بارداری یا زایمان، علت اصلی مرگ و میر در سطح جهانی برای مادران ۱۵ تا ۱۹ سال است.

عوارض بارداری زیر 18

مشکلات بارداری نوجوانان عبارتند از:

برای نوزاد

وزن زاد و ولد کم

تولد نوزاد

مرگ و میر بالاتر و زایمان بعد از زایمان شامل سندرم مرگ ناگهانی نوزاد و ناهنجاری‌های مادرزادی

فقر

برای مادر

کم خونی

مراقبت‌های قبل از تولد

افسردگی

افزایش وزن ناکافی

فقر تا حدی به دلیل آموزش ناکافی (تنها ۵۰ درصد از مادران نوجوان در سن ۱۸ سالگی دبیرستان را تکمیل می‌کنند و تا ۳۵ ۳۹ سال فقط ۷۰ درصد دبیرستان دارند)

فشار خون ناشی از بارداری و eclampsia

تولد دوم نوجوانی

برخی از این مشکلات ممکن است بیشتر مربوط به مراقبت‌های قبل از تولد، تغذیه و فقر نسبت به سن مادر باشد.

به طور کلی، بارداری نخست مشکلات بیشتری نسبت به حاملگی های بعدی دارد، از جمله بارداری نوجوانان.

 

مادران نوجوان در پزشکی زایمان یک چالش محسوب می‌شوند. میزان گزارش‌شده بارداری در زنان زیر ۱۸ سال از ۳.۲ درصد -۴۲ درصد متغیر است. براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت Azarbayjan شرقی در شمال غربی ایران، دختران نوجوان ۱۷ درصد از جمعیت این استان را تشکیل می‌دهند. بنابراین وضعیت سلامت عمومی، ازدواج و وضعیت تحمل کودک یک مساله مهم است. در مطالعه ما، نسبت مادران زیر ۱۸ سال به موسسه ما برای بارداری با خطر بالا ۲.۵ % بود.

این مطالعه نشان می‌دهد که مادران نوجوان در معرض خطر بالاتری از پیش از بارداری، کم‌خونی قرار دارند و فرزندان آن‌ها در معرض خطر بالاتری از تولد هنوز، قرار دارند. هر چه مادر کوچک‌تر باشد، میزان عوارض زایمان و زایمان بالاتر می‌رود. مراقبت‌های بهداشتی مناسب برای مادر نوجوان برای کاهش خطر مشکلات زایمان در این گروه سنی ضروری است. 

ارسال شده در تاریخ 6 دسامبر 2019 توسط خدیجه ص با موضوع مطلب علمی
بازدید : 784
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.