ترشحات بینی و رنگ مخاط آن در مورد سلامتی چه می‌گوید؟

ترشحات بینی و رنگ مخاط آن در مورد سلامتی چه می‌گوید؟

ترشحات بینی و مخاط چیزی است که همه دارند و بعضی از مردم آرزو می‌کنند که مقدار زیادی از این چیزها را داشته باشند . اطمینان حاصل کنید که وقتی شما دچار عفونت شدید و یا سینوزیت شدید می‌توانید خلط ها از بافت بکشید .

مخاط چقدر طبیعی است و چقدر زیاد است ؟ رنگ آن در مورد سلامتی شما چه می‌گوید ? آیا می‌توانید از آن خلاص شوید یا حداقل آن را روی آن ببرید و چطور این کار را بکنید ? اینها پاسخ‌هایی هستند .

بافت مخاط دهان شامل دهان , بینی , سینوس‌ها , گلو , ریه‌ها و دستگاه گوارش می‌شود . مخاط به عنوان یک پتوی محافظ روی این سطوح عمل می‌کند و از بافت زیرین جلوگیری می‌کند .

نیل ل . کایو , استاد پزشکی می گوید:
همچنین مخاط به عنوان نوعی عمل جراحی عمل می‌کند و مواد ناخواسته مثل باکتری‌ها و گرد و غبار را قبل از اینکه وارد بدن شود به دام می‌اندازد .
اما خلط بیش از مقداری چسبناک است . همچنین حاوی آنتی‌بادی است که به بدن کمک می‌کنند تا مهاجمان مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها را شناسایی کنند , آنزیم‌هایی که مهاجمان را به دام می‌اندازند , پروتیین را به دام می‌اندازند و مخاط را سفت و سخت می‌سازند و بسیاری از سلول‌ها , در میان چیزهای دیگر .

چرا این قدر خلط داریم ؟

حتی زمانی که سالم هستید , بدن شما یک ماشین ساخت مخاط است و در حدود ۱۰ ر ۱ لیتر در هر روز در حال چرخش است . بیشتر آن مخاط دهان شما چکه می‌کند و حتی متوجه آن نیستید .
با این حال زمان‌هایی هست که به خلط خود توجه می‌کنید – معمولا ً نه به این خاطر که بیشتر آن را تولید می‌کنید , بلکه به این دلیل که ثبات آن تغییر کرده‌است .
” عموما , مخاط حالت خود را تغییر می‌دهد . ضخیم‌تر می‌شود . ” ” زمانی که آن اثر جمعی دارد , آن را احساس می‌کنید ,  برخی افراد به طور طبیعی مخاط ضخیم‌تر از بقیه دارند .
این بیماری به طور کلی سرماخوردگی , آلرژی یا تماس با چیزی که آزار دهنده است – بدن آماده برای پرت کردن مخاط بدن تان به بیرون  می شود .

ترشحات بینی
برای مثال , در طول واکنش آلرژیک به یک محرک متخلف , مانند گرده یا گرده , بدن شما ماده‌ای به نام هیستامین را فشار می‌دهند که باعث عطسه , خارش و خارش بینی می‌شود . بافت پوششی مخاط شروع به نشت مایع می‌کند و بینی شما شروع به آبریزش می‌کند .

نوشیدن شیر ممکن است باعث ایجاد خلط بیشتر شود . این پزشک می‌گوید که این به خاطر رینیت آلرژیک است . رینیت آلرژیک نیز به همین دلیل است که بینی شما هنگام خوردن فلفل تند بالا می‌رود . پروتئین‌های شیر نوعی واکنش در برخی افراد ایجاد می‌کنند . جانز می‌گوید , اما هر چند ممکن است احساس کنید که خلط بیشتری دارید , با نوشیدن یک لیوان شیر , سرما را بدتر نخواهید کرد .

چراحالت مخاط و ترشحات تغییر می‌کنند ؟

اگر تا به حال به محتوای بافت بعد از اینکه بینی خود را تمیز کرده‌اید نگاه کنید , ممکن است متوجه شوید که مخاط همیشه کاملا ً مشخص نیست . رنگ آن ممکن است زرد , سبز یا متمایل به قهوه‌ای مایل به قهوه‌ای باشد . این رنگ‌ها چه معنی دارند ?

ترشحات بینی درباره سلامت شما چه می گویند؟

شفاف:
▫️ترشحات رقیق و شفاف به معنای سالم بودن شماست.
سفید:
▫️ترشحات مخاطی سفید ممکن است بیانگر شروع سرماخوردگی، آلرژی یا کم‌آبی بدن باشد.
زرد یا سبز:
▫️هر دو رنگ زرد و سبز بیانگر این هستند که شما بیمار هستید و دستگاه ایمنی‌تان در تلاش برای مقابله است.
طلایی و بسیار چسبنده:
▫️ترشحات مخاطی که رنگ زرد تیره‌تر و قوامی مانند کره بادام‌زمینی دارند، ممکن است بیانگر سینوزیت قارچی، نوعی عفونت ناشی از هاگ‌های کپک‌هایی باشند که درون بینی گیر افتاده‌اند.
قرمز یا صورتی:
▫️علت ایجاد این رنگ در ترشحات مخاطی نشت خون از رگ‌های خونی پاره شده است.
سیاه:
▫️عفونت مزمن سینوس یا عفونت قارچی

ممکن است شنیده باشید که خلط سبز یا سبز نشانه واضحی از عفونت است , اما با وجود این تصور غلط رایج , رنگ زرد یا سبز به خاطر باکتری نیست . وقتی سرما خوردگی دارید ، سیستم ایمنی شما سلول‌های سفید خون را به سمت منطقه می‌فرستد . این سلول‌ها دارای یک آنزیم متمایل به رنگ سبز هستند و به تعداد زیادی می‌توانند خلط را به رنگ مشابه تبدیل کنند .
وی می‌گوید :  شما می‌توانید خلط شفافی داشته باشید و گوش وحشتناک و عفونت سینوسی داشته باشید. اگر عفونت داشته باشید ، علائم دیگری مثل تراکم ، تب ، فشار در چهره شما وجود خواهد داشت .
به غلظت خلط نیز مربوط است . کایو می‌گوید : خلط غلیظ و چسبناک اغلب متمایل به سبز است .
همچنین در صورتی که بینی شما خشک شود و یا از مالش زیاد ، منفجر کردن و یا چیدن ، بینی شما خشک شود ، مخاط نیز می‌تواند حاوی خون قهوه‌ای یا قهوه‌ای باشد. بیشتر خون از سمت راست داخل سوراخ بینی قرار می‌گیرد ، که در آن بیشتر رگ‌های خونی در بینی قرار دارند . مقدار کمی خون در مخاط بینی شما چیزی برای نگرانی نیست ، اما اگر شما حجم زیادی از آن را دیدید ، به پزشک خود زنگ بزنید .

 

 

درمان گرفتگی گلو و راههای رفع تجمع مخاط و خلط در گلو

 

ارسال شده در تاریخ 1 مارس 2020 توسط خدیجه ص با موضوع سلامتی
بازدید : 603
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.