طرز تهیه نان روغنی ارومیه خونگی و سالم

نان روغنی ارومیه با روش تهیه ساده و کاربردی که این نان ساده بسیار خوشمزه و خانگی است و می تونید در منزل تهیه کنید.

مواد لازم برای پخت نان روغنی چیست ؟

آرد سفید ۳ لیوان

شیر ولرم ½ لیوان

آب ولرم ½ لیوان

تخم مرغ ۱ عدد

کره ۵۰ گرم

خمیر مایه ۱ق م

شکر ½ ق غ

نمک۱ قاشق م خ

کنجد برای رومال

نان روغنی ارومیه

مراحل و دستور پخت نان روغنی ارومیه :

ابتدا برای اماده کردن خمیر مایه، شیر را به همراه شکر و پودر خمیر مایه داخل یک ظرف مخلوط می کنیم، سپس درب ظرف را می گذاریم و به مدت ۱۰ دقیقه در یک جای گرم قرار می دهیم تا روی خمیر مایه عمل بیاید

پس از اینکه خمیر مایه عمل آمد، آرد را به همراه نمک و کره نرم شده داخل یک کاسه مناسب می ریزیم
سپس خمیر مایه و آب ولرم را اضافه می کنیم. ابتدا با ق مخلوط می کنیم و وقتی خمیر جمع شد بادست شروع به ورز دادن می کنیم

خمیر ما باید در پایان چسبندگی کمی داشته باشد، اگر چسبندگی خمیر خیلی زیاد بود می توانیم تا ۳ ق غ دیگر آرد اضافه کنیم.مراقب باشید بیش از حد آرد اضافه نکنید چون در پایان نان ها سفت و خشک می شوند.

پس از اینکه ۱۰ دقیقه خمیر را با دست ورز دادیم یک ظرف گود و جادار را با کمی روغن چرب می کنیم سپس خمیر را گرد می کنیم و داخل ظرف قرار می دهیم. روی ظرف را با دستمال میپوشانیم وبه مدت یک ساعت در جای گرم قرار می دهیم.

وقتی حجم خمیر دو برابر شد، دستمان را چرب می کنیم و خمیر را روی سطح کارورز می دهیم تا پفش بخوابد. پس از کمی ورز دادن سینی فر را با چرب می کنیم و مقداری هم آردپاشی می کنیم

حالا خمیر را می توانیم به صورت یکه تکه یا مانند نان فطیر به صورت نان های کوچک بپزیم که سلیقه ای است. خمیر را با قطر یک سانتی متر پهن می کنیم و به صورت یک تکه داخل سینی فر قرار می دهیم.

در همین حالت روی خمیر را با دستمال حوله ای می پوشانیم و ۱۵ دقیقه دیگر به خمیرمان استراحت می دهیم. سپس‌ روی خمیر را با زرده تخم مرغ، زعفران یا شیره انگور و مقداری کنجد رومال می کنیم.

فر را از قبل با حرارت ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن می کنیم خمیر را به مدت ۳۰ دقیقه درون فر قرار می دهیم تا نان اماده شود. پس از پخت نان به مدت چند دقیقه گریل را روشن می کنیم.

نوش جان

ارسال شده در تاریخ 6 ژانویه 2021 توسط خدیجه ص با موضوع آشپزی
بازدید : 2,044
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.