دلایل سرگیجه های دوران بارداری و روشهایی برای کاهش آن

دلایل سرگیجه های دوران بارداری و پیشگیری از آن

دلایل سرگیجه های دوران بارداری ,تجربه سرگیجه در دوران بارداری شایع است . گیجی می‌تواند باعث شود احساس کنید که اتاق سرگیجه دارد , یا ممکن است باعث شود که شما احساس ضعف , بی‌ثبات یا ضعیف بکنید .

همیشه باید درباره گیجی و علائم دیگر با پزشک خود صحبت کنید . در برخی موارد , ممکن است به مراقبت فوری پزشکی نیاز داشته باشید .
درباره دلایل احتمالی سرگیجه در بارداری و آنچه که می‌توانید برای مدیریت این علامت انجام دهید بخوانید .

در این مقاله به بسیاری از سوالات شما در رابطه با سرگیجه های دوران بارداری پاسخ داده می شود: از جمله

  • علت اصلی سریجه در دوران حااملگی چیست؟
  • آیا این سرگیجه های بارداری معمول است یا خطرناک ؟
  • روشهای کاهش میزان سرگیجه های باردای به چه صورت است ؟
  • و سوالاتی دیگری در این زمینه….

سرگیجه های دوران بارداری ، چه علتی دارد؟

حدود هفته 12 بارداری یا در سه ماهه دوم بارداری، رحم در حال رشد میتواند به عروق خونی بدن مادر فشار وارد کند و علت سرگیجه در بارداری باشد به خصوص هنگامی که مادر به پشت بخوابد.

سطح بالای پروژسترون نیز میتواند سبب شل و باز شدن عروق خونی شود، که در نتیجه گردش خون به سمت جنین افزایش یافته اما در بدن مادر باردار کاهش می یابد و سبب کاهش فشار خون میگردد. این مساله باعث میشود خون کمتری به مغز برسد و در نتیجه احساس سرگیجه ایجاد شود

از دیگر علت سرگیجه در بارداری، افت قند خون یا از دست دادن آب بدن است

🔹یکی دیگر از احتمالات احساس ضعف در دوران بارداری این است که بدن در این دوران به علت نیاز جنین، گرم و پر حرارت و در حال صرف انرژی بیشتری است. بنابراین اگر زمان طولانی در اتاق بیش از اندازه گرم و گرفته سپری کنید، و علاوه بر آن لباس های تنگ و خیلی گرم نیز پوشیده باشید، ممکن است احساس سبکی در سر و سرگیجه ایجاد گردد.

دلایل سرگیجه های دوران بارداری
سرگیجه در دوران بارداری

عوامل متعددی ممکن است منجر به سرگیجه در سه‌ماهه اول شود .

تغییر هورمون‌ها و کاهش فشار خون

به محض اینکه باردار می‌شوید , هورمون شما تغییر می‌کند تا به افزایش جریان خون در بدن شما کمک کند . این به رشد کودک در رحم کمک می‌کند .

افزایش جریان خون می‌تواند باعث تغییر فشار خون شما شود . اغلب فشار خون شما در طول دوران بارداری کاهش می‌یابد و همچنین افت فشار خون و فشار خون پایین نیز نامیده می‌شود.

فشار خون پایین می‌تواند باعث شود که احساس سرگیجه کنید , به خصوص زمانی که از دراز کشیدن و ایستادن برای ایستادن .
دکتر شما فشار خون شما را در ملاقات‌های پیش از بارداری برای نظارت بر فشار خون چک می‌کند . معمولا ً فشار خون پایین علت نگرانی نیست و بعد از بارداری به حالت نرمال باز می‌گردد .

تهوع و استفراغ

اگر حالت تهوع و استفراغ شدید در بارداری داشته باشید , گیجی می‌تواند رخ دهد . این اغلب در اوایل بارداری به دلیل تغییر سطح هورمون اتفاق می‌افتد .

اگر این شرایط را دارید , ممکن است قادر به پایین نگه داشتن غذا یا آب نیستید که منجر به گیجی و کاهش وزن می‌شود .

برای درمان این وضعیت , پزشک شما ممکن است :

یک رژیم غذایی خاص را پیشنهاد کنید

شما می‌توانید سیالات اضافی دریافت کنید و تحت نظارت قرار بگیرید

یک دارو تجویز کنید

شما می‌توانید از این وضعیت در طول سه‌ماهه دوم بارداری یا علائم در طول دوران بارداری خود احساس رهایی بکنید .

حاملگی خارج از رحم

گیجی می‌تواند ناشی از یک حاملگی خارج از رحم باشد . این اتفاق وقتی رخ می‌دهد که یک تخم بارور شده در سیستم تناسلی خود خارج از رحم کاشته شود. بسیاری اوقات , آن در لوله‌های رحمی شما کاشت می‌شود .

وقتی این شرایط رخ می‌دهد , بارداری زنده نیست . ممکن است سرگیجه و همچنین درد در شکم و خونریزی واژینال را تجربه کنید . دکتر شما باید یک عمل جراحی انجام دهد یا برای حذف تخم بارور شده تجویز کند .

گیجی در سه‌ماهه دوم

برخی از دلایلی که در سه‌ماهه اول بارداری تجربه می‌کنید ممکن است بیش از سه‌ماهه دوم باشد , مانند فشار خون پایین یا تهوع شدید . شرایط دیگری وجود دارد که ممکن است هنگام پیشرفت بارداری رخ دهد .

فشار بر رحم

اگر فشار رحم در حال رشد بر رگ‌های خونی شما فشار می‌آورد , ممکن است سرگیجه بگیرید . این می‌تواند در سه‌ماهه دوم یا سوم رخ دهد و زمانی که نوزاد بزرگ باشد , شایع‌تر است .

دراز کشیدن به پشت می‌تواند باعث سرگیجه شود . به این دلیل که به خاطر دراز کشیدن به پشت شما در دوران بارداری , می‌تواند موجب گسترش رحم شما برای قطع جریان خون از اندام تحتانی به قلب شما شود . این می‌تواند باعث گیجی و دیگری در مورد علایم شود .
استراحت کنید و استراحت کنید تا از وقوع این انسداد جلوگیری کنید .

دیابت بارداری:

اگر قند خونتان بسیار کم شود , ممکن است سرگیجه با دیابت بارداری داشته باشید . دیابت بارداری وقتی رخ می‌دهد که هورمون‌های شما بر نحوه تولید انسولین تاثیر گذار باشند .

پزشک شما احتمالا ً تست دیابت بارداری را بین هفته‌های قبل و بعد از بارداری توصیه می‌کند . اگر با این شرایط تشخیص داده شود , باید به طور منظم قند خونتان را زیر نظر داشته باشید و به یک رژیم غذایی سفت و سخت پایبند باشید .

گیجی همراه با علایم دیگر مثل عرق کردن , خارش و سردرد می‌تواند نشان دهد که قند خون شما کم است . برای افزایش آن , شما باید یک اسنک مثل یک تکه میوه یا چند تکه آب‌نبات سفت بخورید . بعد از چند دقیقه میزان قند خود را چک کنید تا مطمئن شوید که آن‌ها در محدوده طبیعی هستند .

سرگیجه در سه‌ماهه سوم

دلایل سرگیجه های دوران بارداری بسیاری از علل سرگیجه در نیمه اول و دوم می‌تواند علائم مشابهی را در دوران بارداری شما ایجاد کند . مهم است که به طور منظم پزشک خود را در سه‌ماهه سوم برای نظارت بر شرایط خطرناک بالقوه که می‌تواند منجر به سرگیجه شود ، ببینید .

به دنبال نشانه‌هایی از احساس ضعف برای جلوگیری از افتادن ، به خصوص در طول سه‌ماهه سوم خود باشید . به آرامی بلند شوید و برای جلوگیری از افتادن دست به پشتیبانی بزنید و مطمئن شوید که هر چه سریع‌تر بنشینید و از دوره‌های طولانی ایستادن اجتناب کنید .
سرگیجه در طول دوران بارداری

برخی علل وجود دارند که ممکن است باعث گیجی در هر زمانی در طول دوران بارداری خود شوند . این شرایط به طول سه‌ماهه خاصی متصل نشده است .

کم خونی

شما ممکن است تعداد کمتری از گلبول‌های قرمز خون را از دوران بارداری و یا کم‌خونی داشته باشید . این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که شما آهن و اسید فولیک به اندازه کافی در بدن خود ندارید .

علاوه بر سرگیجه ، کم‌خونی می‌تواند باعث شود که شما احساس خستگی  ، یا احساس کمبود نفس داشته باشید .

کم آبی می‌تواند در هر نقطه از دوران بارداری خود رخ دهد . در طول سه‌ماهه اول اگر تهوع یا استفراغ شدید ، می‌توانید آن را تجربه کنید . ممکن است بعدا ً در دوران بارداری با کمبود آب مواجه شوید چون بدن شما به آب بیشتری نیاز دارد .

شما باید حداقل ۸ تا ۱۰ لیوان آب در اوایل بارداری بنوشید و این مقدار را افزایش دهید که کالری بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه می‌کنید ، به طور کلی در بخش دوم و سوم . این ممکن است مصرف آب شما را با ۳۰۰ کالری در روز افزایش دهد .

مدیریت سرگیجه در دوران بارداری

دوره‌های طولانی ایستادن را محدود کنید .

مطمئن شوید که به حرکت ادامه دهید تا گردش را افزایش دهید .

وقت خود را صرف کنید .

وقت خود را صرف نشستن یا دراز کشیدن کنید .

از دراز کشیدن بر پشت خود در سه‌ماهه دوم و سوم اجتناب کنید .

غذای سالم بخورید تا از قند خون پایین دوری کنید .

آب فراوان بنوشید تا از کمبود آب جلوگیری شود .

لباس‌های قابل تنفس و لباس‌های راحت بپوشید .

ارسال شده در تاریخ 25 می 2020 توسط خدیجه ص با موضوع درگوشی با زن و شوهر
بازدید : 1,229
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.