نقش ویتامین K در برابر کرونا بررسی نتایج مطالعات جدید

نقش ویتامین K در برابر کرونا را مورد بررسی قرار می دهیم , بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن مانند دیابت نوع ۱ , پرفشاری خون و بیماری‌های قلبی – عروقی که با کاهش وضعیت ویتامین k همراه هستند . نتایج نشان می‌دهد که افزایش سطح ویتامین k می‌تواند در بهبود توانایی طبیعی بدن در مقابله با ویروس کووید 19 جدید نقش داشته باشد . با این حال , محققان هشدار می‌دهند که قبل از هر گونه نتیجه‌گیری واقعی , مطالعات بیشتری لازم است .

آیا ویتامین K در برابر کووید ۱۹ نقش محافظتی دارد؟

مطالعات جدید نشان می‌ دهد اغلب بیمارانی که بر اثر ابتلا به ویروس کرونا فوت می‌ کنند یا در بخش مراقبت‌ های ویژه بستری می‌ شوند، از کمبود ویتامین K رنج می‌ برند.

کووید ۱۹ باعث ایجاد لخته خون و آسیب به فیبرهای ارتجاعی ریه می‌ شود. از طرفی ویتامین K کلید تولید پروتئین‌ های ضد انعقاد خون است و به همین دلیل نقش مهمی در حفاظت از ریه دارد.

سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج، کلم کالی و بروکلی و برخی محصولات لبنی منابع غنی ویتامین K محسوب می‌شوند.

نقش ویتامین K در برابر کرونا

نقش ویتامین K در برابر کرونا و اثر کمبود این ویتامین در بدن

در مقایسه بیماران با وضعیت ضعیف ویتامین k  در بیماران مبتلا به کمبود ویتامین k ارتباط دارد . در این تحقیق , رابطه بین سطوح پایین ویتامین k و تجزیه تسریع شده فیبرهای بافتی شامل الاستین , که با بیماری کرونا درگیر است , دیده می‌شود .

در حالی که ما پیشنهاد نمی‌کنیم که ویتامین k2 درمانی برای درمان باشد , این مطالعه نشان می‌دهد که وضعیت ضعیف ویتامین k با عملکرد بد مرتبط است .

به همین دلیل فرض می‌کنیم که بهبود وضعیت ویتامین k2 با پیامدهای سلامتی بهتر از جمله بیماری‌های قلبی و عروقی و شاید حتی سلامت ریه مرتبط باشد .

محققان وضعیت ویتامین k را در شرکت کنندگان با تعیین میزان پروتئین فعال ” غیر فعال ” ویتامین k – وابسته به ماتریکس نشان دادند . این یک شاخص شناخته‌شده مرتبط با وضعیت ویتامین k و پروتئینی است که عموما ً به عنوان مهارکننده کلسیفیکاسیون عروقی پذیرفته شده‌است . یافته‌های علمی حاکی از آن است که در پاتوژنز بیماری فیبروز ریوی نقش دارد که ممکن است در ریه بیماران مبتلا به اختلالات شدید ریوی وجود داشته باشد .

ویتامین k2 تاثیر مثبتی بر روی استخوان و قلب و عروق دارد . ~~~ براساس یافته‌های این مطالعه , مصرف ویتامین k وضعیت ویتامین k را در بدن افزایش می‌دهد و میزان ویتامین k فعال را افزایش می‌دهد .

یکی از قوی‌ترین مهار کننده کلسیفیکاسیون عروقی در تاریخ است . این پروتئین یک پروتئین وابسته به پتاسیم موجود در بدن است اما نیاز به ویتامین k2 کافی برای انجام عملکرد دارد . مطالعه بالینی سه‌ساله ما در مورد زنان یائسه سالم نشان داد که ۲۰۰ میکروگرم ویتامین k2 به عنوان mk – ۲ به صورت روزانه نه تنها منجر به توقف , بلکه به طور قابل‌ملاحظه‌ای در سفتی شریانی افزایش می‌یابد .

کووید – ۱۹ ممکن است فراتر از شش‌ها پیش برود , که به لخته های خونی منجر می‌شود, شرایطی که در آن توانایی خون در انعقاد ( لخته‌های خون ) آسیب‌دیده است .

انعقاد یک تعادل ظریف بین ترویج لخته و فرآیند انحلال است که در آن ویتامین K نقش خوبی را بازی می‌کند . علاوه بر این , پیش از این پیشنهاد شده‌است که بیماری ریه بازدارنده مزمن که استفاده از ذخایر ویتامین K در بدن را تسریع می‌کند ممکن است یک دلیل بالقوه برای کمبود ویتامین K در بیماران مبتلا به کووید 19 شدید باشد .
در حالی که با الهام از این نتایج ، نویسندگان مطالعه محتاط و مشتاق گام‌های بعدی هستند ” ممکن است وسوسه‌انگیز باشد که تصور کنیم که مدیریت ویتامین K تاثیر خوبی بر روی وضعیت ویتامین K در بیماران کووید  ۱۹ دارد ؛ با این حال ، این مساله هرگز در این گروه بیمار مورد مطالعه قرار نگرفته است .

علاوه بر این، اینکه بهبود وضعیت ویتامین K با پیش‌بینی بهتر در افراد مبتلا شده  مرتبط است ، آن‌ها می‌نویسند : ” شواهد اولیه حاکی از آن است که یک رابط مکانیکی بالقوه بین کاهش وضعیت ویتامین K و کاهش رشد بافت را نشان می‌دهد . هم اکنون برای ارزیابی اینکه آیا مدیریت ویتامین کا در بیماران مبتلا به کووید  ۱۹ بهبود می‌یابد یا نه ، باید یک محاکمه مداخله انجام شود .”

این مطالعه توسط محققانی از بیمارستان Canisius – Wilhelmina ، Nijmegen ، هلند و مرکز پزشکی دانشگاه Maastricht + و مرکز تحقیقات قلبی – عروقی ( CARIM ) در هلند انجام شد . به گفته NattoPharma ، NattoPharma یک رابطه بلندمدت با دانشگاه ماستریخت حفظ کرده و در بسیاری از مطالعات مربوط به ویتامین کی ۲ و دیگر institutions.Vita min به عنوان the نوع ویتامین K در فعال‌سازی MGP و پروتیین‌های وابسته به ویتامین K مشارکت داشته‌است .

 

ارسال شده در تاریخ 11 ژوئن 2020 توسط خدیجه ص با موضوع سلامتی
بازدید : 577
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.