بیوگرافی سوسن تسلیمی و همسرش بازیگر زن سریال باشو

بیوگرافی سوسن تسلیمی بازیگر سینما و تئاتر ایران که از اولین زن های سینمای ایران دارای سبک بازیگری است و جز بهترین ها و تکرار نشدنی ها است.

با اینکه آثار و کار های وی تعدادشان کم و انگشت شمارند اما بسیار درخشان است. او با بازی در فیلم های بهرام بیضایی آثار برجسته و عالی را ماندگار کرده و افتخارات و جوایز بسیاری نیز کسب کرده است.

در ادامه بیوگرافی کامل سوسن تسلیمی و زندگی شخصی و هنری در ایران و مهاجرتش را می خوانیم.

بیوگرافی سوسن تسلیمی

سوسن تسلیمی کیست و اهل کجاست؟

بازیگر ایرانی متولد رشت که اصلیت شمالی دارد. او در یک خانواده هنری پرورش یافته پدرش خسرو تسلیمی که تهیه کننده و مدیر تولید است و مادر منیره آخوند نیا بازیگر و یک برادر هم دارد به نام سیروس تسلیمی او هم فیلمنامه نویس و تهیه کننده و بازیگر است.

سوسن مدتی را درتهران ساکن بود و او از ازدواجش یک دختر به نام توکا دارد که در سال 1366 به همراه دخترش به سوئد مهاجرت کرد و اکنون ساکن سوئد است.

سوسن تسلیمی چند سال دارد؟

او متولد 18 بهمن سال 1328 در شهر رشت است .

سطح تحصیلات سوسن تسلیمی چقدر است؟

من پس از پایان دوره دبیرستان برای دانشگاه رشته تئاتر ر انتخاب کردم و در سال 1352 از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته تئاتر فارغ التحصیل شدم.

سوسن تسلیمی کیست

خانم تسلیمی ماجرای شروع بازیگری تان چگونه است؟

من در یک خانواده هنری بزرگ شده و هنر بازیگری رو از قبل میشناختم.از سال 48 تئاتر رو کار کردم و از سال 1350 به صورت حرفه ای اون رو دنبال کردم

من اون روزها بازیگر تئاتر فعال بودم و با گروه “بازیگران شهر”، “تئاتر پیاده” و تئاتر”چهار سو” و کارگردانانی چون آربی اوانسیان، هرمز هدایت، داریوش فرهنگ، مهدی هاشمی، بیژن مفید و بهرام بیضایی همکاری می‌کردم.

و برای اولین بار با فیلم چریکه تارا به کارگردانی بهرام بیضایی در سال 1357 به سینما پا گذاشتم و از بازی من در این فیلم در جشنواره سن سباستین تقدیر شد.

سوسن تسلیمی در کدام سریال ها و فیلم های سینمایی حضور داشت؟

من در تئاتر بسیار فعال بود و کار های سینمایی هم انجام دادم که عبارتند از :

فیلم های سینمایی

۱۳۵۷ چریکه تارا (بهرام بیضایی) در نقش تارا

۱۳۶۱ مرگ یزدگرد (بهرام بیضایی) در نقش زن آسیابان

۱۳۶۴ مادیان (علی ژکان) در نقش رضوانه

۱۳۶۵ باشو، غریبه کوچک (بهرام بیضایی) در نقش نایی جان

۱۳۶۵ طلسم (داریوش فرهنگ) در نقش عروس مُرده

۱۳۶۶ شاید وقتی دیگر… (بهرام بیضایی) در نقش های کیان، ویدا، مادر

عکس سوسن تسلیمی

کارگردانی سینما

حادثه قریب الوقوع (در کشور سوئد)

مجموعه های تلویزیونی

۱۳۵۰ روسپی بزرگوار (نویسنده: ژان پل سارتر)

۱۳۵۲ حلقه جادو، کودک و نوجوان

۱۳۶۳ سربداران (کارگردان: محمدعلی نجفی)

جوایز و افتخارات سوسن تسلیمی :

او در سال 2003، جایزه ویژه شخصیت ممتاز فرهنگی را در رشته کارگردانی فیلم و بازیگری، از طرف دولت سوئد دریافت کرد، او چندین جایزی هنری هم قبل از ان گرفته بود.

جایزه ای برای بازی در نمایش «قربانی»

۱۹۹۵ سلستینا (ریکس تیاترین، ۱۹۹۵)

۱۹۹۹ جایزهٔ بهترین بازیگر سال از طرف آکادمی سوئد برای نمایش «مده آ»

سوسن تسلیمی در سریال باشو

بیوگرافی سوسن تسلیمی

همسر سوسن تسلیمی کیست؟

من درسال های دانشجویی خود با داریوش فرهنگ آشنا شدم و با او ازدواج کردم و حاصل این ازدواج دخترم به نام توکا است که مدت ها بعد به دلیل وضعیت بد هنری و شرایط سخت زندگی تصمیم به مهاجرت گرفتم و همین عامل جدایی من و همسرم شد و من به همراه دخترم به سوئد مهاجرت کردیم

ماجرای مهاجرت سوسن تسلیمی چیست؟

اصلی ترین علت مهاجرت من سرایط بد اقتصادی کار هنری در آن زمان بود که حتی برای یک دورهمی و مهمانی کوچک هم باید دغدغه پذیرایی داشتم بود. که بعد از فیلم باشو غریبه کوچک در سال 1366 به سوئد مهاجرت کردم و مدتی روزگارم رو با حقوق بیمه بیکاری گذراندم و بعد از آن به سمت هنر برگشتم.

البته من پس از مهاجرت بـه سوئد با مشکلات بسیاری مواجه بودم. از سختی یادگیری زبان سوئدی تا ناشناس بودنش برای جامعه هنری سوئد. اما تمام تلاش خودم را کردم تا اینکه توانستم با نمایش «مده‌آ» موجب حیرت همگان شوم و جامعه هنری سوئد راتحت تاثیر قرار دادم.

تقریبا از سال 78بازیگری رو رها کردم و بـه نمایشنامه‌نویسی و کارگردانی تئاتر پرداختم,و بین سال‌های 78 تا 81 عضو هیئت مدیره انستیتو فیلم سوئد بودم کـه مرجع اصلی بازرسی بر فیلم‌های سوئد اسـت.

و این روزها در وزارت فرهنگ سوئد از اعضای هیئت مشاورین تئاتر هستم و عضو هیئت مدیره انستیتوی معرفی فرهنگ سوئد بـه دیگر کشورها نیز میباشد.

نظر سوسن تسلیمی در مورد بازیگری خود :

او درباره بازیگری خود میگوید: ” مـن زیبایی چهره استانداردی آن‌گونه کـه قابل گفتن باشد ندارم. مـن وقتی در نقشی بازی می کنم سعی میکنم کـه بـه آن نقش زندگی بدهم. شاید نقش اسـت کـه حضور پیدا می کند ودر واقع یک نوع زیبایی در حضور اسـت.”

سوسن تسلیمی بازیگر زن

ارسال شده در تاریخ 5 اکتبر 2020 توسط خدیجه ص با موضوع عکس و بیوگرافی بازیگران
بازدید : 3,263
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.