ویژگی های کلیپ اسپرت عروسی

آنچه در این مقاله از ایران پاتوق می خوانید

قبل از هر چیز بیایید نگاهی بیاندازیم به انیکه کلیپ اسپرت عروسی چیست ؟ کلیپ اسپرت عروسی اصطلاح عامیانه ای است که که فیلم کوتاهی که برای عروس و داماد ساخته می شود گفته می شود و اما اینکه که این فیلم کوتاه باید چه ویژگی هایی داشته باشد تا تبدیل به یک کلیپ اسپرت عروسی خاص و زیبا شود

خب زمانی که بحث ساختن فیلم به میان می آید باید مهم ترین عامل را در ابتدای امر که فیلمنامه می باشد را داشته باشد ، زمانی که فیلم ( کلیپ عروسی ) شما دارای یک فیلمنامه قوی با ساختار درست باشد ، تقریبا ۶۰% راه را درست رفته اید .

ویژگی های فیلمنامه خوب برای کلیپ اسپرت عروسی:

  • ۱-ابتدا ، میان و پایان مشخصی از قبل برای آن تعریف شده است

  • ۲-نماهای فیلمبرداری از قبل تعریف شده است ( هر نما باید به چه صورت گرفته شود : کلوز آپ ؟ مدیوم شات ؟ فول لنت و … )

  • ۳-بعد از خواندن فیلمنامه می توانید فیلم را در ذهنتان مجسم کنید

  • ۴-تعریف دقیق و درستی از صداگذاری و صداسازی در آن به چشم می خورد

  • ۵-بی رول شات ها دقیقا تعریف شده اند (b roll shots)

اینها فقط چند عامل ساده برای تشخیص این موضوع است که آیا اساس فیلم کوتاه عروسی ( کلیپ اسپرت عروسی ) شما صحیح است یا خیر بود و در عمل موضوعات فیلمسازی بسیار متعددی دیگر وجود دارد که نمی خواهم در این مقاله وارد جزییات و بخش تکنیکال آنها شوم

چرا کلیپ اسپرت عروسی می گویند ؟

این دقیقا بهترین راه فرار برای فیلمبردار است ، زیرا وقتی ما کلیپ اسپرت می گوییم یعنی هیچ پیش زمینه در ساخت فیلم نداریم به این دلیل که اگر حداقل یک کتاب فیلمسازی و یا کارگردانی مطالعه کرده باشیم متوجه می شویم چقدر این اصطلاح غلط است و زیرا تنها برداشتی که می توان از کلیپ اسپرت کرد این است که مجموعه ای از تصاویر ورزشی نامرتبط به یکدیگر است ! به همین خاطر اگر این نام را به انگلیسی Wedding sport clip در گوگل سرچ کنید متوجه می شوید که در هیچ جای دنیا چنین چیزی برای عروسی وجود ندارد.

اگر کلیپ اسپرت عروسی اشتباه است پس نام اصلی آن چیست ؟ 

نام اصلی و درست آن فیلم کوتاه است که می توانید تحت عنوان Cinematic Wedding videography آن را در گوگل سرچ کنید و نمونه فیلم های عروسی را ببینید

وسایل و تجهیزات ساخت فیلم کوتاه عروسی ( کلیپ اسپرت عروسی ) :

ساخت یک فیلم خوب عروسی نیازمند وسایل مشخص و از پیش تعریف شده ای نیست یعنی اینکه بسته به فیلمنامه می تواند فقط شامل یک دوربین با یک سه پایه باشد تا تجهیزات سنگین تر فیلمسازی مانند جرثقیل ، هلی کوپتر ، هلی شات ، استبلایزها ، اسپایدر و …..

آیا تجهیزات زیاد کیفیت فیلم عروسی ( کلیپ اسپرت عروسی ) ما را بهتر می کند ؟

اگر بخواهم صادق باشم باید عرض کنم ، خیر ! تنها عاملی که می تواند فیلم و یا کلیپ عروسی شما را خوب کند فیلمنامه خوب است ولی اگر بنابه دلایلی فیلمبردار بخواهد هزینه های بیشتری را از شما بگیرد می تواند نماهایی را در فیلمنامه بگنجاند که لازم به استفاده از تجهیزات خاصی باشد که با این کار به راحتی چند ملیونی باید بیشتر پرداخت کنید . بسیاری از فیلم هایی فوق العاده عروسی که برنده جوایز بین المللی فیلم عروس شده اند فقط و فقط با یک دوربین و یک تریپاد فیلمبرداری شده اند.

راه های تشخیص کلیپ بد از یک فیلم خوب :

اگر آتلیه ای برای شما کلیپی را پخش کرد عروس به دست گل خودش نگاه می کنه و یا گلبرگ را فوت می کنه ، داماد طرفش می رود و عروس را بغل می کند ، یا فیلمبردار از پنجره ماشین خم شده و از چرخ های ماشین عروس فیلم می گیرد شک نکنید فیلم بسیار بدی است چون زمانی که از ابتدا تا پایان کلیپ را نگاه می کنید اصلا متوجه نمی شوید درونمایه این کلیپ چی بود !  دو نفر که صبح لباس می پوشند می روند توی باغی گل فوت می کنند ، لباس عروس را روی زمین پهن می کنند و کلی توی باغ راه می روند ؟

فیلم خوب فیلمی است که زمانی که به آن نگاه می کنید احساسات شما را جریه دار کند ، حس و حال شما را دستخوش تغییر کنند و علاوه بر شما هر کسی دیگری که به آن نگاه کند بگوید این بهترین فیلمی بود که تا به حال دیده ایم ، زیرا به طور ناخودآگاه شما از فیلم عروسی خودتان خوشتان می آید اما اگر دیگران هم آن را تایید کردند اطمینان پیدا می کنید که فیلم کوتاه تان واقعا خوب است

ارسال شده در تاریخ 30 دسامبر 2017 توسط مدیریت با موضوع دنیای مد , زیبایی و آرایش
بازدید : 2,102
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.