مراقبت از ستون فقرات دشمن ستون فقرات و مقابله با آن را بشناسید

مراقبت از ستون فقرات دشمن ستون فقرات را بشناسید

مراقبت از ستون فقرات

 دشمن برای ستون فقرات شما :

?شکم بزرگ
?بد خوابیدن
?بغل کردن بچه‌ها
?نشستن چهار زانو یا دو زانو
?ایستادن طولانی
?بلند کردن جسم سنگین

مراقبت از ستون فقرات ,دشمن ستون فقرات را بشناسید ,سلامت ستون فقرات, دشمن ستون فقرات,ورزش مناسب ستون فقرات ,اصلاح وضعیتِ ستون فقرات ,چاقی و ستون فقرات

1) شکم بزرگ:

در این حالت، چون تعادل انحنای کمری یا لوردوز به هم می‌خورد ستون مهره‌ها ناچار است انحنای مهره‌های سینه‌ای یا کیفوز را بیشتر کند و همین امر به گودی زیاد کمر، قوز پشتی و بر هم خوردن راستای قرار گرفتن سر و انحنای گردنی منجر می‌شود و درد ایجاد می‌شود. خوابیدن در حالتهای نامناسب :خوابیدن روی شکم یا مچاله کردن بدن ،قرار دادن دستها در زیر تنه یا بد قرار دادن پاها ،استفاده از بالش های بزرگ ، بلند ،سفت و حتا استفاده نکردن از بالش میتواند  موجب فشار بیش از حد و آسیبهای جدی به ستون فقرات شود .

٢) بد خوابیدن:

وقتی اصول صحیح خواب را رعایت نمی‌کنید می‌بینید که صبح روز بعد از شدت درد قادر به بلند شدن نیستید. بهتر است به پهلو بخوابید و بالش شما فاصله شانه تا سر را پر کند. اگر به پشت بخوابید، قوس گردنی شما در صورت مناسب نبودن بالش به جای تمایل به عقب، به جلو می‌آید و آرتروز گردنی و درد ایجاد می‌شود.

بدون بالش خوابیدن یا بالش کوتاه همان‌قدر بد هستند که انتخاب بالش بلند. دمر هم نخوابید و اگر مجبورید یک بالش زیر شکم و لگن خود بگذارید تا گودی کمرتان زیاد نشود و محل اتصال مهره آخر کمر به باسن دردناک نشود. تشک شما نباید زیادی نرم یا زیادی سفت باشد.

٣) بغل کردن بچه‌ها:

بستن حامل‌هایی که بچه‌ها را در آن می‌گذارید به ستون مهره شما فشار می‌آورد. اگر می‌خواهید فرزندتان را بغل کنید او را به پهلو تکیه بدهید، یعنی یک پایش جلو و پای دیگر بچه عقب باشد تا وزن او به پهلویتان وارد شود.مراقبت از ستون فقرات

۴) نشستن چهار زانو یا دو زانو:

وقتی چهار زانو یا دو زانو می‌نشینید باعث تخریب غضروف خود می‌شوید. روی صندلی استاندارد بنشینید و زاویه ١٢٠ درجه را رعایت کنید. قوز به جلو (زاویه کمتر از ٩٠) و یا عمود نشستن راستاها را به هم می‌زند و بدن ما سعی می‌کند به عضلات منطقه فشار بیاورد تا در حد ممکن راستاهای طبیعی را حفظ کنند و همین عامل، درد را به وجود می آورد. پا، باسن، پشت و کتف شما باید نقاط تماس هنگام نشستن صحیح باشند.

۵) ایستادن طولانی:

معمولا به دلیل وجود شکم برآمده در چاق‌ها و یا عضلات ضعیف کمری در لاغرها و از همه بدتر عدم رعایت اصول صحیح ایستادن، به دنبال طولانی ایستادن دردها شروع می‌شوند. وقتی می‌ایستید باید یک پا جلوتر از دیگری باشد و پای دیگر ١۵ سانتی‌متر بالاتر باشد تا فشار وزن‌تان عملا تقسیم شود.

پاها را مرتب با حفظ همین ١۵ سانتی‌متر از زانو خم کنید تا لوردوز کمری زیاد نشود و درد و خستگی به وجود نیاید. در بعضی مشاغل، داشتن زیرپایی الزامی است.

۶) بلند کردن جسم سنگین:

رعایت اصول بلند کردن اجسام مهم است. جسم را با دست بگیرید. یک پا اهرم و پای دیگر جلو باشد. دست‌ها به بدن چسبیده باشد و از راستای دست‌ها نیرو بگیرید نه از کمرتان.

توصیه هایی موثر برای مراقبت از ستون فقرات

درد ستون فقرات یا درد پشت یکی از شایع ترین علت مراجعه بیماران به مراکز درمانی است.برای اینکه ستون فقراتی سالم تا پایان عمر داشته باشیم می توان از بروز دردهای آن تا حدود بالایی جلوگیری کرد. بیایید با آن روبرو شویم، اغلب ما از ستون فقرات خود مراقبت زیادی نمی کنیم ؛ فقدان مراقبت می تواند منجر به ناراحتی فیزیکی شود و ما را مستعد آسیب های آینده و مشکلات کند.

نحوه مراقبت از ستون فقرات

1. ورزش را سبک زندگی خود کنید:

ورزش کردن برای حفظ ستون فقرات سالم ضروری است و می تواند به توان بخشی ستون فقرات زخمی شما نیز کمک کند.

2. ذهن خود را درگیر کنید:

اگر شما از درد مزمن و یا ناراحتی مرتبط با ستون فقرات رنج می برید، هر روز مدیتیشن انجام دهید. در حالی که هیچ گزینه درمانی برای همه کار نمی کند، اما مطالعات نشان داده اند که انجام این مورد کمک موثری به مبارزه با کمردرد مزمن می کند.

. حالت نشستن خود را ارزیابی بکنید:

ستون فقرات شما یک سری منحنی های طبیعی دارد و اگر حالت نشستن معمولی شما از این منحنی طبیعی برخوردار نباشد، باعث مشکل می شود.

4. برای کمک به ستون فقرات خود پیاده روی کنید:

فواید راه رفتن فراوان هستند، از جمله تقویت ماهیچه های مرکزی که بدن شما را عمودی و با مواد مغذی ضروری تغذیه می کنند، انعطاف را بهبود می بخشد و ساختار استخوان شما را تقویت می کنند.

مراقبت از ستون فقرات ,دشمن ستون فقرات را بشناسید ,سلامت ستون فقرات, دشمن ستون فقرات,ورزش مناسب ستون فقرات ,اصلاح وضعیتِ ستون فقرات ,چاقی و ستون فقرات

5. تسکین درد خود با گرما درمانی:

استفاده از گرما در ماهیچه های دور ستون فقرات جریان خون را افزایش می دهد که به نوبه خود مواد غذایی التیام دهنده را به ماهیچه های شما می رساند.ماساژ گرما همچنین می تواند درد مرتبط با ماهیچه ها و مفاصل در اطراف ستون فقرات را کاهش دهد و ممکن است انقباض عضلانی را تسکین دهد.

6. بالش را با موقعیت خواب خود تنظیم کنید:

زمانی که به خواب فرو می روید، یک بالش باید از انحنای طبیعی گردنتان پشتیبانی کند ؛ این، به این معنی است که افرادی که موقعیت های خواب متفاوتی را ترجیح می دهند به انواع مختلفی از بالش ها نیاز دارند. به عنوان مثال اگر به پهلوهای خود بخوابید، معمولا به یک بالش ضخیم تر نیاز خواهید داشت تا مطمئن شوید که گردن و سرتان در وسط شانه های شما قرار گرفته اند. قد و عرض شانه های شما به تعیین نوع بالش کمک خواهد کرد – پس اگر ریزنقش هستید به یک بالش نازک تر نیاز خواهید داشت تا اگر شانه های عریض تری داشته باشید.

وقتی دراز می‌کشید، کل ساختار ستون فقرات شما، که در طول روز به شدت درگیر فعالیت بوده، فرصتی برای آرامش و تجدید قوا پیدا می‌کند. برای استفاده بهینه از این فرصت، نیاز به یک تشک و بالشت راحت دارید تا ستون فقرات شما بتواند در آسایش کامل استراحت کند.

انتخاب بالشت و تشک تا حد زیادی به سلیقه شخصی، حالت خوابیدن و مشکلات خاص در گردن و کمر شما بستگی دارد. برای انتخاب تشکی که مناسب وضعیت خوابیدنتان باشد، گزینه‌های زیادی پیش رو دارید تا تشکی انتخاب کنید که راحت باشد.

در هنگام خوابیدن بهتر است بدن در وضعیت آناتومیکِ صحیحی قرار گیرد

به این‌صورت که اگر به پشت خوابیده یا دراز کشیده‌اید، یک بالشتک کم ارتفاع، زیر گودیِ کمر و یک بالشتکِ کم‌ارتفاعِ دیگر، زیر زانو قرار گیرد تا فشار از روی مفاصل حذف شود.

اگر به پهلو خوابیده یا دراز کشیده‌اید یک بالشتک کم‌ارتفاع بین دو زانویتان قرار دهید تا اصلاح وضعیتِ ستون فقرات انجام گیرد و با تغییر در امور روزمره می‌توان به درمان این عارضه دست پیداکرد.

ارسال شده در تاریخ 22 ژانویه 2019 توسط خدیجه ص با موضوع سلامتی
بازدید : 1,112
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.