مواد غذایی جایگزین گوشت قرمز و مرغ مناسب گیاهخواری

مواد غذایی جایگزین گوشت قرمز و مرغ مناسب گیاهخواری

مواد غذایی جایگزین گوشت قرمز :

✅ عدس
✅ آویشن
✅ کاکائو اسفناج
✅ لوبیا سفید

مواد غذایی جایگزین گوشت, جایگزین گوشت قرمز و مرغ مناسب گیاهخواری ,جایگزین گوشت و مرغ عالی,قارچ جایگزین خوشمزه گوشت ,خوراکی های جایگزین گوشت قرمز

جایگزین گوشت و مرغ با سایر جایگزین پروتئین های حیوانی

به جای گوشت قرمز می توان از مرغ، تخم مرغ، گوشت بوقلمون، گوشت شتر مرغ و یا محصولات دریایی مانند ماهی، میگو و… استفاده کرد، زیرا این مواد غذایی دارای چربی کمتری بوده و ارزش پروتئینی بالایی برابر با گوشت قرمز دارند.
بطور مثال گوشت بوقلمون دارای چربی کمتر و کلسترول پایین و پروتئین بالایی می باشد. همچنین شیر و پنیر نیز حاوی پروتئین می باشند. شما با کاهش مصرف گوشت قرمز می توانید از بروز بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت، فشارخون بالا، نقرس، بسیاری از بیماری های قلبی عروقی، سکته و… جلوگیری کنید.

پروتئین های گیاهی بهترین جایگزین گوشت و مرغ

همچنین می توان بجای پروتئین های حیوانی از انواع گیاهی آن نیز استفاده کرد، بطور مثال می توان از انواع آجیل ها بخصوص گردو، بادام، فندق و پسته به صورت خام و بدون نمک استفاده نمود.

کره بادام زمینی یکی از مواد غذایی جایگزین گوشت و مرغ عالی

می توانید از کره بادام زمینی نیز استفاده کنید، زیرا دارای پروتئین می باشد. این ماده غذایی همراه با نان می تواند در صبحانه مصرف شود و مخصوصا برای کودکان کم وزن بسیار مفید می باشد.

سویا و شیر سویا معروف ترین جایگزین گوشت و مرغ

پروتئین گیاهی سویا و شیر سویا را جایگزین گوشت و مرغ کنید

مواد غذایی جایگزین گوشت می توان از سویا نیز بجای پروتئین حیوانی استفاده کرد، زیرا میزان چربی و کلسترول آن کمتر است و از آن می توان در پخت بسیاری از غذا ها مانند ماکارونی و یا در انواع کتلت ها و یا درست کردن همبرگر خانگی استفاده کرد، ولی برای استفاده از سویا باید به آن ادویه های لازم را اضافه نمود تا طعم آن مطبوع گردد. همچنین مصرف سویا می تواند از بروز بسیاری از سرطان ها از جمله سینه، پروستات و روده جلوگیری کند.
همچنین امروزه با به بازار آمدن شیر سویا می توانید مقداری از پروتئین مورد نیاز خود را با مصرف این شیر بدست آورید.
توفو و تمپه نیز دو محصولی می باشند که از سویا به دست می آیند.

بلغور گندم را به عنوان جایگزین گوشت و مرغ بخورید

علاوه بر اینها می توان از بلغور گندم نیز برای تامین پروتئین روزانه استفاده کرد که دارای فیبر و پتاسیم نیز می باشد. از این ماده غذایی می توانید در سوپ استفاده کنید.

حبوبات گیاهی ترین جایگزین گوشت و مرغ

از دیگر مواد غذایی جایگزین گوشت که می توان بجای پروتئین حیوانی مصرف کرد، می توان حبوبات (مانند نخود، عدس، لوبیا، لپه و… ) را نام برد که دارای آهن، منیزیم و پتاسیم بالایی می باشند.

قارچ جایگزین خوشمزه گوشت و مرغ

بعضی از قارچ ها نیز دارای پروتئین می باشند، اما به مقدار بسیار کمی و همچنین دارای پتاسیم و فیبر بالایی می باشند، ولی نمی توانند جایگزین مناسبی برای گوشت و مواد پروتئینی باشند.

غذاهای ترکیبی توصیه ای برای جایگزین گوشت و مرغ

غذا هایی مانند عدسی با نان و یا عدس پلو و یا خوراک لوبیا چیتی همراه با نان، خود یک غذای کامل می باشند. غذایی مانند نان و پنیر خود می تواند یک غذای کامل باشد، زیرا پنیر دارای پروتئین می باشد و نان هم دارای کربوهیدرات است و همچنین روغن مورد نیاز آن را می توان همراه با میل کردن گردو تامین نمود.

ارسال شده در تاریخ 15 فوریه 2019 توسط خدیجه ص با موضوع گوناگون
بازدید : 1,530
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.