روش های فراموش کردن خاطرات بد آموزش ذهن برای رها ساختن بدی ها

روش های فراموش کردن خاطرات بد و تغییر حافظه

روش های فراموش کردن خاطرات بد ,هر کسی خاطراتی دارد که آن‌ها ترجیح می‌دهند فراموش کنند ، و ممکن است محرک‌ها را بدانند که آن‌ها را به عقب برمی گرداند . خاطرات بد می‌توانند بر روی تعدادی از مشکلات ، از اختلال استرس پس از ضربه به هراس‌ها ، تاثیر بگذارند .
زمانی که یک حافظه ناخواسته در ذهن تداعی می‌شود ، این یک واکنش طبیعی انسان برای مسدود کردن آن است .
صد سال پیش ، فروید اظهار داشت که انسان‌ها مکانیسمی برای استفاده از خاطرات ناخواسته خارج از آگاهی دارند .
اخیرا ً دانشمندان شروع به درک چگونگی این کار کرده‌اند .
در مطالعات مشاهده کرده‌اند که کدام سیستم‌های مغزی نقش خود را با فراموش کردن عمدی بازی می‌کنند و مطالعات نشان داده‌اند که این امکان وجود دارد که افراد به عمد خاطرات را از خودآگاه مسدود کنند .

در برخی موارد ، همه از طریق تجربیاتی که ترجیح می‌دهند فراموش کنند می‌روند . خوشبختانه ، راه‌هایی برای آموزش ذهن شما برای کنار آمدن با خاطرات منفی در یک روش سالم ، از فشار دادن افکار به بیرون از ذهن برای کاهش اضطراب در زمانی که خاطرات بد وجود دارد ، وجود دارد .

چطوری خاطرات بد رو فراموش کنیم؟

شرایط را تغییر دهید !

** دانشمندان پی برده اند هر خاطره ای با شرایط تجربه ی آن گره خورده و این شرایط هستند که به ما کمک می کنند خاطره ای را به یاد آوریم. بنابراین اگر می خواهید خاطره ای را فراموش کنید باید شرایط آن را تغییر دهید.
** سعی کنید وقتی به خاطره ی خود فکر می کنید جزئیات جدید و مهمی به آن اضافه کنید که در واقعیت هرگز رخ ندادند و هر بار با شرایط مختلفی به آن موقعیت فکر کنید. این کار آنچنان ذهن شما را سردرگم خواهد کرد که آن خاطره را به کلی از ذهن تان بیرون خواهد کرد.

ایجاد الگوهای فکری سالم

از اشیا و مکان‌هایی که باعث ایجاد حافظه می‌شوند دوری کنید . آیا متوجه می‌شوید که زمانی که به مکان‌های خاصی می‌روید و یا در اطراف برخی چیزها قرار دارید , نادانسته خود را مورد حمله قرار داده‌اید ? شاید متوجه نشده اید که آن‌ها خاطرات شما را تحریک می‌کنند . برای مثال , شاید حافظه بد شما به حادثه‌ای مربوط باشد که در مدرسه ابتدایی شما اتفاق افتاد و به یاد می‌آورید که هر بار که از آن عبور می‌کنید چه اتفاقی می‌افتاد . اگر شروع به راه جدیدی برای کار در صبح بکنید و از خیابانی که مدرسه تان در آن است اجتناب کنید , می‌توانید ذهن خود را کمی بیشتر از حافظه دور نگه دارید .

روش های فراموش کردن خاطرات بد

اگر بتوانید از چیزهایی که باعث ایجاد حافظه بد می‌شوند دوری کنید , ممکن است سرانجام از ذهن شما محو شود . دلایل کمتری خواهید داشت , و همانطور که زندگی می‌کنید , حافظه بد را با افکار مهم‌تر جایگزین خواهید کرد .
البته تمام محرک‌ها کاملا ً قابل اجتناب هستند , و شاید شما نمی‌خواهید که مسیر کار خود را تغییر دهید, و یا گوش دادن به گروه مورد علاقه خود را رها کنید چون آخرین باری که آن‌ها را دیدید , شبی بود که شما به این رابطه پایان داد . اگر اجتناب از محرک‌ها امکان پذیر نیست , یا به این دلیل که تعداد زیادی از آن‌ها وجود دارد یا شما از دادن به آن قدرت احساس انزجار می‌کنید , راه‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید با آن مقابله کنید .
تصویر با عنوان فراموشی یک مرحله حافظه بد
باب
به حافظه فکر کنید تا زمانی که قدرتش را از دست بدهد . این مرحله برای بسیاری از افراد کار می‌کند . اولین دفعاتی که چیز بدی را به یاد می‌آورید , ممکن است شما را غافلگیر کند و احساس اضطراب و افسردگی کنید . انگیزه شما ممکن است این باشد که تا حد امکان از فکر کردن به آن اجتناب کنید , اما سعی دارید از حافظه جلوگیری کنید . به جای آن که آن را از ذهن خود خارج کنید , بگذارید به یاد داشته باشید چه اتفاقی افتاد . به آن فکر کنید تا اینکه استینگ را از دست بدهد . در نهایت , شما فقط به این موضوع فکر می‌کنید و زمانی که این کار را انجام می‌دهید دیگر دردناک نخواهد بود . اگر خاطرات بر ذهن شما سنگین‌تر شود , به راحتی راه بروید و یا هر حرکتی سریع انجام دهید .
سعی کنید در این حقیقت که رویداد باعث ایجاد حافظه می‌شود , راحت باشید . هر اتفاقی که افتاد – افرادی که به ناراحتی شما می‌خندند یا شرایط خطرناکی که تحمل کرده‌اید در گذشته‌است .

در برخی موارد , فکر کردن به حافظه بد می‌تواند کمی وسواسی باشد . احساسات خود را همانطور که مکررا ً خاطره را به یاد می‌آورید , مشاهده کنید . اگر متوجه شوید که حتی پس از تامل آگاهانه در مورد حافظه , هنوز قدرت صدمه به شما را دارد , سپس روشی متفاوت را برای رهایی از حافظه بد امتحان کنید .

تغییر حافظه را امتحان کنید . هر بار که چیزی را به یاد می‌آورید , خاطره کمی تغییر می‌کند . مغز شما با جایگزین کردن آن‌ها با اطلاعات غلط , شکاف کوچکی در حافظه شما ایجاد می‌کند . شما می‌توانید از روشی استفاده کنید که مغز شما با جایگزین کردن بخش‌های بد یک حافظه با اطلاعات متفاوت کار می‌کند . در نهایت , نسخه تغییریافته را به یاد می‌آورید . [ روئیترز ]
به عنوان مثال , اجازه دهید بگوییم که شما یک خاطره کودکی در مورد سوار شدن در قایقی به نام ” قایق ” روی دریاچه‌ای با پدرتان دارید . پدر شما را به یاد می‌آورید که با شلوارک قرمز پوشیده بود و عینک آفتابی به تن داشت و طوری فریاد می‌زد که انگار بیش از حد به نرده تکیه داده‌اید و وارد آب می‌شوید . می‌دانید , این چیزی است که اتفاق‌افتاده , اما سال‌ها بعد وقتی به عکسی از روزی که پدر شما شلوار جین پوشیده بود نگاه می‌کنید , و قایق ” خوراک ماهی ” نامیده می‌شود . همانطور که می‌بینید , خاطرات هرگز کاملا ً دقیق نیستند و می‌توانند تغییر کنند .
سعی کنید بخشی از حافظه را تغییر دهید که باعث می‌شود احساس بدی بکنید . با استفاده از مثال بالا , اگر احساس ترس و تنهایی را به خاطر داشته باشید , سعی کنید خاطره را دوباره تصور کنید تا به این فکر کنید که چقدر بزرگ بود که توسط پدرتان نجات پیدا کردید .

سعی کنید حافظه بد خود را با حالت خوب جفت کنید . به طور مثال , اگر نمی‌توانید در مورد زمانی که با یک ارائه دست پیدا می‌کنید فکر کنید و کل کلاس خندید , آن خاطره را با خاطره زمانی که خوب اجرا کردید و تحسین کردید , به یاد دارید . هر بار که در مورد حافظه بد فکر می‌کنید , افکار خود را به خوبی منتقل کنید . داشتن حافظه خوب در ذهنتان , شما را از مجبور کردن مغز برای چیزی مثبت برای فکر کردن در مورد زمانی که احساس بدی دارید , حفظ می‌کند .

یاد بگیرید که در حال حاضر باشید . تمرین توجه بیشتر به لحظه حاضر فرا خوانده می‌شود . این به معنی تمرکز بر روی این مکان و در حال حاضر به جای سکونت در گذشته یا با نگرانی از آینده است . فکر کردن راهی خوب برای رهایی از استرس و رهایی از زندگی است . به جای صرف وقت و انرژی که در مورد چیزهایی که نمی‌توانید تغییر دهید نگران باشید , باید چمدان را رها کنید و تنها باشید .
اغلب اوقات, افراد اجازه می‌دهند که ذهنشان در طول فعالیت‌های روزانه خود منحرف شود و آن‌ها کاملا ً مشخص می‌کنند چه می‌کنند . به جای رفتن به ” خلبان خودکار ” , زمان را صرف توجه به جزئیات کوچک کنید, مانند صداها یا بوها که معمولا ً به آن توجه نمی‌کنند . این به شما کمک می‌کند تا ذهن خود را به لحظه فعلی بازگرداند .

کلماتی را که می‌توانید زمانی تکرار کنید که افکار شما به جاهایی که نمی‌خواهید بروند تکرار کنید . برای مثال , می‌توانید بگویید : من اینجا هستم ” یا ” من زنده هستم . در حال حاضر چیزی بگویید . این به شما کمک می‌کند بفهمید که یک انتخاب دارید .

روش های فراموش کردن خاطرات بد

توجه داشته باشید که بدنتان در اینجا درست است , همین الان . توجه خود را به حواس خود معطوف کنید : چه می‌شنوید , ببینید , مزه و بوی خوبی دارید ? دقت کنید که حواس خود را به خاطرات گذشته محدود نکنید . روش های فراموش کردن خاطرات بد

مدیتیشن را امتحان کنید . اغلب انواع مدیتیشن در مورد ذهن آگاهی هستند . تمرکز بر نفس کشیدن و رها کردن ذهنتان از حواس‌پرتی به شما کمک می‌کند در حال حاضر به طور کامل زندگی کنید . تمرین مدیتیشن منظم نه تنها به شما کمک می‌کند تا حالت کلی را بهبود بخشد .
داشتن نگرش مثبت

به درمان‌های خاص نگاه کنید . اگر احساس می‌کنید که به خاطر یک تجربه ناگوار گرفتار شده‌اید , درمان‌هایی وجود دارند که ممکن است به آن‌ها کمک کنند . این درمان‌ها معمولا ً به همراه روان‌درمانی برای بهترین نتایج ممکن استفاده می‌شوند . با یک روان‌پزشک قرار ملاقات بگذارید تا در مورد این که آیا یک درمان خاص ممکن است به شما کمک کند که در نهایت از خاطرات بد که بر کیفیت زندگی شما تاثیر می‌گذارد , رهایی یابید .
ممکن است درمان اولین درمان باشد . داروهای ضد افسردگی و یا داروهای ضد اضطراب اغلب برای کسانی تجویز می‌شوند که از افکار منفی فرار می‌کنند .
تجربه بدنی یک درمان با هدف بازگرداندن شما به چیزی است که بدنتان حس می‌کند . بر روی اصلاح واکنش جنگ یا پرواز تمرکز دارد تا زمانی که خطر وجود ندارد فعال شود .
الکتروشوک درمانی راهی موثر برای رهایی از ذهن پس از ضربه است .

ارسال شده در تاریخ 2 فوریه 2020 توسط خدیجه ص با موضوع گوناگون
بازدید : 721
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.