مراقبت و نگهداری گل حنا گیاه آپارتمانی با تنوع زیاد و رنگارنگ

مراقبت و نگهداری گل حنا گیاه چند ساله دارای گل های بسیار زیبا

مراقبت و نگهداری گل حنا , یک گیاه زیبا است که بستر و بوته تابستانی عالی برای گلدان گیاه  می‌سازد . که  از اواخر خرداد تا اوایل پاییز زمان گلدهی آن است .نام گذاری Impatiens  از واژه ای لاتین به معنای بی تاب گرفته شده و گویای این ویژگی است که غلافهای دانه رسیده گل حنا حتی از یک لمس سبک باز می شود به نحوی که تداعی بی تابی این گل باشکوه را به همراه دارد و این رو این گل به  Impatiens sultani  یا سلطان باشکوه لقب گرفته است.

چگونگی گیاه ، رشد ، و مراقبت از  گل حنا

پیوند گیاه حنا پس از تمام شدن فصل بهار صورت می گیرد .خاک  مرطوب و خوب آبکشی شده را ترجیح می‌دهند . مطمئن شوید که گیاهان پناه‌گاه خوبی از باد دارند . تا زمانی که حجم گلدان پر از ریشه نشود ، گیاه گلدهی نخواهد کرد، هر چند سال یک بار تعویض گلدان برای آن کافی است.

مراقبت و نگهداری گل حنا

هرچه گیاهان حنا به هم نزدیک‌تر باشند ، بلندتر خواهند شد ، بنابراین فضا ( گل حنا ) می‌تواند در هر جایی بین 15تا 76 سانتی متر رشد کند  . برای بسترهای گلدار ، گیاهان20  تا 30 سانتی متر از هم فاصله دارند تا گیاهان پایین بمانند .

تابش مستقیم آفتاب به این گیاه آسیب می رساند. اگر گیاه را در منزل نگهداری می کنید، کنار پنجرۀ باز شمالی برای آن مناسب است
شما می‌توانید در کمپوست یا کود شیمیایی آهسته قبل از پیوند زدن به گیاهان مخلوط کنید . این گیاه باید هر دو هفته یک بار با کود های سه بیست تغذیه شود و لازم است کود هنگام آبیاری همراه با آب به گیاه داده شود، هرچند گیاه که رشد کرده و سن دار به میزان کمتر کود شیمیایی نیاز دارد.
اگر شما گیاهان گل حنا را در ظروف دارید ، مانند جعبه‌های پنجره ، از یک مخلوط استریل یا کم رشد استفاده کنید تا از زه‌کشی بهتری برای گیاهان استفاده کنید .

مراقبت از گل حنا گیاه آپارتمانی

مهم‌ترین چیزی که باید در مورد گیاهان حنا به یاد داشته باشید این است که به طور مرتب به آن‌ها آب بدهید . آن‌ها را مرطوب نگه دارید ، اما نه خیلی مرطوب . اگر گیاهان خشک شوند ، برگ‌هایشان را از دست خواهند داد . اگر بیش از حد گیاهان را آب کنید ، این می‌تواند بیماری‌های قارچی را تشویق کند.
به خاطر داشته باشید که گلدان های گل حنا به آب بیشتری نیاز دارند . در زمستان هفته ای دو بار و در تابستان هر روز به آبیاری نیاز دارد. بین دو آبیاری حتما خاک آن باید خشک شود.

زمان گل دهی گیاهان حنا از خرداد ماه تا اوایل پاییز می باشد

مراقبت و نگهداری گل حنا

گل حنا یک گیاه چند سالۀ همیشه سبز کم نور دارای گل های بسیار زیبا با رنگ ها و شکل های متنوع است که از پنج گلبرگ به اندازۀ تقریبا پنج سانتی متر عموماَ تک رنگ تشکیل شده است که بعضی از گونه ها دارای خارهایی به اندازۀ تقریبی یک سانتی متر هستند. تنوع گل ها و برگ های سبز و ابلق گل حنا بعضا حاصل فرآیندهای اصلاح نباتات است.

بوتۀ گل حنا علفی بوده و ساقه هایش گوشتی، آبدار منشعب و شفاف هستند . اکثراً در محور برگ های بالایی گلدهی می کند.  گل های آن به شکل منفرد یا خوشه ای به صورت کم پَر یا پُر پَر و به رنگ های قرمز، سفید، ارغوانی و صورتی ظاهر می شوند.

مراقبت و نگهداری گل حنا

آفات / بیماری

کنه های عنکبوتی
راهنمایی هایی در مورد نحوه درمان کپک در افراد تحت درمان دریافت کنید.
گل پرت می شود
نماتد گره ریشه
سفیدها
شته ها
کاترپیلارها
قالب خاکستری
نقطه برگ قارچی

مکان نگهداری گل حنا نباید بسته بماند، لازم است دائماً تهویه شود وگرنه ساقه های گیاه سیاه می شوند. کنۀ قرمزاغلب د‌ر هوای گرم و خشک به گیاه حمله می‌ کند‌، د‌ر این حالت سطح برگ برنزه شد‌ه و خال ‌های قهوه‌ای روی آن ظاهر می شوند. همچنین پشۀ سفید‌ و شته به سطح زیرین برگ حمله می کنند و گیاه را ضعیف و برگ‌ ها را پژمرد‌ه می ‌کنند.

 

مراقبت و نگهداری گل حنا

هرس

حذف جوانه انتهایی موجب می شود که شاخه های فرعی هم رشد کنند و گلدان پر شاخه شده و تراکم برگ هایش بیشتر شود.

تکثیرگیاه حنا از طریق قلمه گیری و کاشت بذر تکثیر می شود. انواع چند ساله را با قلمه می توان افزایش داد به طوری که قلمه را به مدت کوتاهی در آب یا پیت مرطوب می گذارند تا ریشه دهد. در بهار نشاء این گیاه را در گلدان می کارند تا در تابستان گیاهی پر از گل به دست آید. گل های آنi  تنها یک ماه دوام می آورند.

انواع پیشنهادی
مجموعه تام Thumb ( impatiens balsamina ) ، که تنوع زیادی با گله‌ای رنگارنگ ، دو برابر و رنگارنگ دارد .
مجموعه سوپر Elfin ( impatiens walleriana ) ، که یک گیاه در حال گسترش با طیف وسیعی از رنگ‌های روشن است .
مجموعه Swirl ( impatiens walleriana ) ، که گل‌های رز صورتی و نارنجی دارند و گلبرگ‌های آن در رنگ قرمز مشخص شده‌اند .

ارسال شده در تاریخ 21 آوریل 2020 توسط خدیجه ص با موضوع گوناگون
بازدید : 814
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

لطفا کادر زیر را تکمیل کنید *

©ایران پاتوق / تمامی حقوق محفوظ و مربوط به این سایت می باشد و کپی از مطالب ایران پاتوق حتی با درج لینک منبع ممنوع بوده و پیگیری قانونی خواهد شد.